מערך לימודי החוץ - האוניברסיטה הפתוחה » מרכז י.נ.ר» קורס פסיכופתולוגיה בהיבט מעשי

קורס פסיכופתולוגיה בהיבט מעשי


מרכז: יחיאל גרנביץ


מרכז י.נ.ר
Y.N.R Center


בית הדפוס 30 מרכז ספיר 1/36 בנין 1 קומה 3 גבעת שאול, ירושלים
סניף י.נ.ר במרכז: ברוך הירש 14, בני ברק


מטרות קורס פסיכופתולוגיה


הקניית ידע והבנה בסיסיים בפסיכולוגיה אב-נורמלית, והיכרות עם הפרעות נפשיות שונות, תוך התייחסות להיבטים שונים של הפרעה נפשית והתמודדות עימה.
הקורס יעסוק בהיבטים שונים: התפתחות ההפרעה, התמונה הקלינית, גישות טיפוליות, אשפוז, והיבטים של התמודדות משפחתית ותיפקוד בקהילה של אנשים המתמודדים עם הפרעה נפשית. הקורס ישאף ליצור היכרות עם הפרעות שונות כדי לאפשר זיהוי ראשוני שלהן, והפניה לגורמי טיפול מתאימים במקרים בהם יש צורך בכך. הקורס יעניק ידע תיאורטי ומעשי, ויציע למעוניינים להשתלב בהתנדבות במרכז הירושלמי לבריאות הנפש - בית החולים הפסיכיאטרי כפר שאול. ההתנדבות תתקיים במהלך הלימודים ולאחריהם בהיקף של כשנה. ההתנדבות כוללת קבלת הדרכה מהצוות המקצועי של בית החולים. הנחיות לגבי התנדבות בבית החולים מצורפות לתוכנית.

תוכני קורס פסיכופתולוגיה



מבוא


מהי פסיכופתולוגיה, מודל רפואי ומודל פסיכואנליטי, תחומי עיסוק מרכזיים, בריאות נפשית, פתולוגיה התפתחותית ופתולוגיה טראומטית.

גישות טיפוליות ואבחנתיות


גישות טיפוליות: פסיכיאטרי, דינמי, קוגניטיבי-התנהגותי
גישות אבחנתיות: פסיכיאטרית, דינמית

מושגים תיאורטיים על התפתחות נפשית


פרויד, קליין

מושגים בביופסיכולוגיה


מערכת העצבים, מבנה הנוירון וקשרים בין נוירונים

דיכאון ואובדנות


חרדה, פוביות, OCD


הפרעות אישיות


סכיזופרניה ופסיכוזה


דחק ו-PTSD


היבטים של התמודדות עם הפרעה נפשית



מרצים


רכז הקורס ומרצה עיקרי: יחיאל גרנביץ, פסיכולוג קליני מתמחה
בקורס ישלבו מרצים אורחים מהמרכז הירושלמי לבריאות הנפש.

חובות הקורס


השתתפות ב-85% מהמפגשים
קריאות חובה
בסיום הקורס תתקיים בחינה.

משך הקורס וימי הלימוד


12 מפגשים בני 5 שעות אקדמיות כל אחד.
קבוצת נשים - ימי חמישי בשעות 9.00-13.00
קבוצת גברים - ימי ראשון בשעות 16.00-20.00

שכר הלימוד


4,800 ש"ח
ניתן לחלק ולפרוס לתשלומים.

חלוקת המפגשים


נושאי המפגש חומר הלימוד למפגש
(פירוט עמודים)
פתיחה, מהי פסיכופתולוגיה, מושג הנורמה (סטטיסטית, חברתית, רפואית), סטייה ומחלה, התפתחות פסיכופתולוגיה (מודל ביולוגי, מודל פסיכודינמי, מודל קוגניטיבי-התנהגותי), תיאור והגדרת הפסיכופתולוגיה במודל הרפואי ובמודל הפסיכודינמי, תחומי עיסוק מרכזיים בפסיכופתולוגיה - אבחון טיפול ושיקום. אפשרי: פסיכופתולוגיה והחיים המודרניים עמ' 3-29
אבחנה פסיכיאטרית - היכרות עם ה-DSM, אבחנה פסיכולוגית - היכרות עם מודל לאבחנה דינמית (קרנברג), המושגים נוירוזה ופסיכוזה, תחומי עיסוק מרכזיים בפסיכופתולוגיה - אבחון (אבחנה פסיכיאטרית, אבחון פסיכולוגי, הסתכלות), טיפול, שיקום (לחיות עם המחלה, ליווי במהלך החיים במסגרות שונות), מקצועות מרכזיים בבריאות הנפש: פסיכיאטריה פסיכולוגיה ועבודה סוציאלית. אפשרי: פרקים נבחרים בפסיכיאטריה עמ' 93-97, 147-153
מושגים תיאורטיים בהתפתחות נפשית - פרויד (ארבעת המודלים), קליין (שתי העמדות), ויניקוט (אם טובה דיה, עצמי אמיתי ועצמי כוזב). אפשרי: מצע הנפש עמ' 53-92
מושגים בביופסיכולוגיה - מערכת העצבים, מבנה הנוירון וקשרים בין נוירונים, דופאמין וסרוטונין. חובה: סערת נפש עמ' 312-314, 326-327
דיכאון: הגדרה וסימפטומים, דיכאון מז'ורי, דיסתימיה, אובדנות (אולי גם הפרעה דו-קוטבית). אפשרי: פסיכופתולוגיה והחיים המודרניים עמ' 310-327 חובה: סערת נפש פרק 8 אפשרי: סערת נפש פרק 12
הספקטרום הסכיזופרני וסכיזופרניה: פסיכוזה, דלוזיות והלוצינציות, סימפטומים חיוביים ושליליים, טיפול. אפשרי: פסיכופתולוגיה והחיים המודרניים עמ' 684-729 חובה: סערת נפש, פרק 13
הפרעות אישיות: הסבר כללי, סיווג הפרעות אישיות, הפרעת אישיות גבולית, הפרעת אישיות נרקיסיסטית.  
חרדה: הבדל בין פחד לחרדה, מערכת הילחם או ברח, הפרעות חרדה (מצבית, מוכללת, חרדה חברתית, פוביה, OCD, .(PTSD אפשרי: פסיכופתולוגיה והחיים המודרניים עמ' 182-230
המשך השיעור הקודם בנושא הפרעות חרדה. חובה: סערת נפש פרק 2 ופרק 5.
משפחת המתמודד עם הפרעה נפשית: קבלת האבחנה, השפעות על המשפחה, הורים אחים בני זוג, הקהילה. חובה: שבויה בעצמה עמ' שיפורטו בהמשך
מסלול התפתחות הפרעה נפשית, מסגרות טיפול ושיקום, חוק שיקום נכי נפש בקהילה, הרפורמה בבריאות הנפש.  
אבחונים פסיכולוגיים: מהו אבחון וכיצד הוא בנוי, מבחני משכל ומבחנים השלכתיים, הליך האבחון עצמו כמקור למידע קליני.  

ביבליוגרפיה

ספר הקורס המרכזי:


קרסון, ר. בוצ'ר ג ומינקה, ס. (1998): פסיכופתולוגיה והחיים המודרניים, הוצאת האוניברסיטה הפתוחה; ת"א.

מאמרים/ ספרים נוספים:


אוגדן, ת' ה' (1990). מצע הנפש. (תורגם ע"י רילוב, א'), הוצאת תולעת ספרים; תל אביב
אורבך, י' (1987). ילדים שאינם רוצים לחיות. רמת גן: אוניברסיטת בר אילן
אליצור, א', טיאנו, ש', מוניץ, ח' ונוימן, מ' (2002). פרקים נבחרים בפסיכיאטריה. תל אביב: פפירוס
גולדברג, י' (2005). חרדה ופאניקה דרכי התמודדות. קריית ביאליק: אח
ויניקוט, ד' ו' (1971). משחק ומציאות (תורגם ע"י מילוא, י'), הוצאת עם עובד; תל אביב
יובל, י' (2001). סערת נפש. הוצאת קשת; תל אביב
זיו, א', זיו, נ' (2010). פסיכולוגיה בחינוך במאה ה-21. הוצאה לאור המו"ל; ת"א
כץ, ע' (1999): אוף גוזל. הוצאת מודן; מושב בן שמן
מיטשל, ס' ובלאק, מ' (2006). פרויד ומעבר לו: תולדות החשיבה הפסיכואנליטית המודרנית. הוצאת תולעת ספרים; תל אביב
נוף, א' (2010). תהליך הספרציה והאינדיבידואציה, התיאוריה של מרגרט מאהלר במבט משנות האלפיים. הוצאת האוניברסיטה הפתוחה; רעננה
פראנקל, ו' א' (1970). האדם מחפש משמעות מבוא ללוגותיראפיה. אור-יהודה: דביר.
פרויד, ז' (1917). אבל ומלנכוליה. (תורגם ע"י טננבאום, א), בתוך: זיגמונד פרויד מבחר כתבים ד (2008). תל אביב: רסלינג
שטמלר, נ' (2016) שבויה בעצמה - מיומנה של אם. תל אביב: ידיעות אחרונות


American Psychiatric Association (1994). Diagnostic and statistical manual of mental disorders (4th ed.) Washington. DC: American Psychiatric Association.
Bowlby, J. (1980). Attachment and loss: loss, sadness and depression. New York: Basic Books.
World Health Organization (1993). The ICD-10 classification of mental and behavioural disorders. Geneva : World Health Organization.

 
למידע נוסף מלא/י פרטיך
ונציג יחזור אליך בהקדם
אני מסכים/ה לקבל מידע, עדכונים ודבר פרסומת מהאוניברסיטה הפתוחה בדוא"ל ו/או מסרונים
למידע נוסף מלא/י פרטיך
ונציג יחזור אליך בהקדם
אני מסכים/ה לקבל מידע, עדכונים ודבר פרסומת מהאוניברסיטה הפתוחה בדוא"ל ו/או מסרונים
דף הבית
לצור קשר דרך טלפון
השארת פרטים