חיפוש באתר  
  
          טלפון 09 - 7781020           צרו קשר צרו קשר           הצטרפו לרשימת הדיוור הצטרפו לרשימת הדיוור
הגדלת הטקסט הקטנת הטקסט

קסמי מוסקבה וסנט. פטרבורג

בהדרכת ד"ר זאב לוין

24 באוגוסט – 2 בספטמבר 2009 ( 9 ימים מלאים)

הערים מוסקבה וסנט. פטרבורג מהוות מוקד משיכה לתיירים רבים וגורמות למבקרים בהן סערת רגשות נוכח היופי והעושר התרבותי שבהן. מוזיאונים ואמנות, כנסיות ואדריכלות, תיאטרון ומוסיקה בערים המבטאות יותר מכל את התרבות הרוסית העשירה. כיפות זהב, גילופי אבן, פיתוחי עץ ואיקונות מצוירות מעטרים את הכנסיות, הארמונות והמוזיאונים הרבים ומהווים מוקד משיכה למטיילים, סקרנים וחובבי אמנות ומוסיקה מרחבי העולם. נתוודע לתרבות הקלאסית ולאבני הדרך בפאר ההיסטוריה הרוסית. נחוש גם את הדופק המתחדש של רוסיה שלאחר העידן הקומוניסטי, בו מסעדות, בארים, שווקים וחיי תרבות עכשוויים תוססים.

בחרנו לצאת ביום ששי בבוקר ולשוב ביום ראשון בערב על מנת שנזכה לבלות סוף שבוע בכל אחת מן הערים המרתקות. כך נוכל ליהנות גם מתנועה נוחה יותר באחת הערים הפקוקות בעולם וגם מן הערך המוסף של אווירת החופשה ברחובות הערים, בתי הקפה ומקומות הבילוי השוקקים – דופק החיים של הערים המודרניות.

הטיול מלא וגדוש בביקורים בכל האתרים החשובים הרבה מעבר לתוכניות הסטנדרטיות המוצעות על ידי החברות השונות. אין בו סיורי בחירה פרט לתוכניות ערב.

תכנית הטיול – קסמי מוסקבה וסנט. פטרבורג


יום 1: ת"א – מוסקבה – סיור עירוני - נובודביצ'י
נצא בטיסת בוקר של אל על מתל אביב למוסקבה, בירתה של רוסיה, מרכזה הפוליטי והתרבותי. לאחר נחיתה בשעות אחר הצהרים המוקדמות נצא לסיור היכרות ראשון עם העיר: נראה את הכיכר האדומה – סמלה של העיר. נמשיך לכנסיית הגואל, נראה את פסל פטר הגדול. נבקר בבניין ההיסטורי השמור של ''גום'' – מרכז קניות שנבנה בסוף המאה ה-19 והפך בתקופה הפוסט סובייטית לקניון יוקרתי. נסיים באזור נובודביצ'י, בו נוכל לראות שני אתרים חשובים - אתר מנזר נובודביצ'י המבוצר, אשר במתחמו נמצאות כנסיות יפהפיות ומבנים עתירי חשיבות היסטורית, ולידו בית הקברות שבו קבורים אנשי ספרות, אומנות, ממשל וצבא מצ'כוב וגוגול, גורקי ובולגקוב, פרוקופייב ושוסטקוביץ עד חרושצ'וב וראיסה גורבצ'וב. לאחר התרעננות בבית המלון נצא לארוחת ערב.
לינה: מוסקבה.

יום 2: מוסקבה – היסטוריה – פוליטיקה - אוצרות אומנות
את היום נקדיש להיכרות עמוקה עם העיר. נבקר בכיכר האדומה, ובמוזוליאום של לנין, אבי המהפכה הקומוניסטית ברוסיה ובכנסיית ואסילי הקדוש. נמשיך אל מתחם הקרמלין, אשר בו משולבים היסטוריה, אוצרות אמנות אדירים, ארכיטקטורה ופוליטיקה בצורה מרתקת ביותר. נבקר במוזיאון הנשק הנפלא. נצא לארוחת צהרים באזור המאנז' האהוב על המוסקבאים ומשם נמשיך אל מוזיאון פושקין שבתוכו כמה מנכסי צאן הברזל של האמנות והארכיאולוגיה המערבית, כולל אוצר הזהב שגילה שלימן בטרויה העתיקה בסוף המאה ה-19.
לינה: מוסקבה.

יום 3: מוסקבה - הקרב מול נפוליאון - יהדות - אומנות רוסית מודרנית
נפתח את הסיור במוזיאון בורודינו, בו נשמע על אחד הפרקים הדרמטיים בתולדות רוסיה, ומשם נמשיך לביקור בבית הכנסת הגדול, מוקד מרכזי בתולדות יהודי מוסקבה. את הפסקת הצהריים נעשה במדרחוב הציורי ארבאט, בו נוכל להתרשם מן האווירה, מופעי רחוב, בתי קפה, חנויות עתיקות וכו'. אחר הצהריים נבקר בגלריית טרטיאקוב. נתחיל את הביקור דווקא באגף החדש של המוזיאון - אגף האמנות הרוסית של המאה ה-20. אוסף יחיד במינו של אוונגרד הרוסי ותקופת ה"זהר" של האמנות הסוביטית – הריאליזם הסוציאליסטי. נמשיך ונבקר בתחנות המטרו המפורסמות של מוסקבה המכילות פסיפסים, פסלים, נברשות ועוד. כמה מהתחנות נראות יותר כארמונות!! ארוחת ערב ולאחריה ייערך סיור לילה במוסקבה.
לינה: מוסקבה.

יום 4: מוסקבה - סרגייב פסאד
הערים העתיקות מסביב למוסקבה, ערי "טבעת הזהב", קרויות כך בגלל צבע הזהב של כיפות כנסיותיהן. סרגייב פסאד היא אחד המרכזים הפרבוסלאביים החשובים ברוסיה. למרות שבעים שנות דיכוי דתי תחת השלטון הסובייטי לא נמחקה הדת מלב המאמינים ועם השחרור מן הנוקשות הסובייטית, התחילה פריחה מחודשת. נבקר בכנסיותיה של העיר, בקבר סרגיי הקדוש ובאתרים נוספים בתוכה. זוהי גם הזדמנות לחוות ולו מעט את המרחבים הכפריים שמסביב לערים הגדולות. הסיור יכלול ארוחת צהרים. לקראת ערב נשוב למוסקבה. בערב יוכלו המעוניינים לצאת ולהנות מאחד ממופעי התרבות בהם מפורסמת העיר (בתשלום נפרד)
לינה: מוסקבה.

יום 5: סנט. פטרבורג – היפה בערי רוסיה
בבוקר – העברה לשדה התעופה וטיסה לסנט. פטרבורג , בירת רוסיה משנת 1721 ועד 1918 אשר שאבה את פאר ועוצמת האימפריה הרוסית. היא נחשבת ליפה שבערי רוסיה. דוסטוייבסקי תיאר את העיר, ששימשה כעיר בירה מימי פטר הגדול מייסדה, במילים: "העיר הפנטסטית ביותר, בעלת ההיסטוריה הפנטסטית ביותר מכל ערי כדור הארץ". העיר, הידועה גם בשמה מימי הקומוניזם, לנינגרד, שוכנת לאורך שפכו של נהר ניווה, ונבנתה על מנת להפגין את גדולתו של מייסדה ולהתחרות בבירות אירופה האחרות. נצא לסיור היכרות בעיר. נעבור כמה מאתריה החשובים והמפורסמים של עיר נפלאה זו - ארמון החורף, גדות הניווה, הגשרים החשובים ביותר, אלכסנדר נייבסקי לאברה, בקתת העץ של פטר הגדול, הספינה אורורה, קתדרלת קאזאן, נייבסקי פרוספקט וכו'. נוכל להתרשם מ"אי הארנבות" בו החלה ההיסטוריה של העיר ונבקר גם באחת הכנסיות היפות, הגדולות והחשובות בתבל - איזאק הקדוש. ארוחת ערב.
לינה: סנט. פטרבורג.

יום 6: סנט. פטרבורג - אומנות המערב בהרמיטז' – תעלות העיר
לאחר ארוחת הבוקר נצא אל בית הכנסת הגדול של העיר הנחשב לאחד היפים במזרח אירופה. נמשיך לארמון החורף של הצארים בו נמצא מוזיאון ההרמיטז', אחד המוזאונים החשובים והגדולים בעולם, אשר נוסד על ידי הצארינה יקטרינה הגדולה במאה ה- 18. שילוב יחיד במינו בין ארמון הצארים - עד מהפיכת 1917 - ואוסף מגוון של אומנות מארצות העולם המערבי עושים את הביקור במוזיאון ההרמיטז' לחוויה מיוחדת. לתשומת לב ראוי אוסף רמברנדט והאימפרסיוניסטים הצרפתים. לא נוותר על ביקור ב"חדר הזהב" – אוסף אומנות הזהב המפורסם. לאחר הביקור נוכל להתרגע בסיור נינוח וציורי בתעלותיה היפות של "ונציה של הצפון" בסירה אשר תביא אותנו לפינות חמד של העיר היפה. את היום נסיים בארמון של משפחת יוסופוב, המשפחה העשירה ורבת הכוח מתקופת הצארים. הארמון הינו מלאכת מחשבת של אדריכלות ועיצוב מיוחד, אשר בו נוכל להתרשם בו זמנית מבניין ייחודי ויפהפה ומסיפור היסטורי מרתק ואפל. הסיור יכלול ארוחת צהרים.
לינה: סנט. פטרבורג.

יום 7: סנט. פטרבורג - נובגורוד - סנט. פטרבורג
לאחר ארוחת הבוקר ניסע לעיר העתיקה נובגורוד, המרוחקת 190 ק"מ מסנט. פטרבורג. במשך תקופה ארוכה הייתה העיר נובגורוד אחד המרכזים הפוליטיים והתרבותיים של רוסיה. נבקר בקרמלין (המצודה) של העיר הכולל בתוכו את קתדרלת סופיה הקדושה, אנדרטת אלף השנה לרוסיה והמוזיאון להיסטוריה ואמנות. נבקר במוזיאון העץ הייחודי ובאתרים נוספים. לקראת ערב נחזור לסנט. פטרבורג. הסיור יכלול ארוחת צהרים.
לינה: סנט. פטרבורג.

יום 8: סנט. פטרבורג – המזרקות של פטרגוף ואומנות רוסית
נשוט במעבורת לארמון הקיץ של פטר הגדול, פטרגוף. הארמון ממוקם על חוף הים הבלטי ובנוי לפי המודל של ארמון ורסאי הצרפתי וגניו. פיטר הגדול יסד ופיתח פארק מדהים עם עשרות מזרקות המופעלות כולן בכוח המשיכה בלבד! נבקר באולמות, בגנים המרשימים, בהם פסלים, מזרקות ואגמי מים. נחזור אל סנט. פטרבורג לביקור במוזיאון הרוסי, בו נוכל לראות עוד כמה מהבולטות ומהחשובות ביצירות המופת החשובות של הציור הרוסי, כולל הציור המודרני. ארוחת ערב ולאחריה נצא לסיור לילה בסנט. פטרבורג.
לינה: סנט. פטרבורג.

ימים 10-9: סנט. פטרבורג ארמונות קיץ של מלכים ונסיכים – חזרה לתל אביב
בבוקר נצא לשניים מבין הארמונות הנפלאים הנמצאים בקרבת העיר הציורית והמרתקת. נבקר בארמון יקתרינה הגדולה הנמצא בעיירה פושקין, ומשם נמשיך לארמונו של בנה פאוול, פאוולובסק, ארמון הבנוי בסגנון שונה לחלוטין. נשוב העירה דרך יד הזיכרון המרשים והמצמרר שהוקם לזכר הגיבורים אשר הגנו על לנינגרד במצור בן- 900 ימים במלחמת העולם השנייה. נטייל עוד קצת ברחובות העיר היפה וניפרד ממנה בארוחת ערב ומופע פולקלור בארמון הנסיך ניקולאי.
בתום המופע נצא לשדה התעופה ובשעות הבוקר המוקדמות של יום 10 נמריא לתל אביב.

* יתכנו שינויים בתכנית

המדריך

ד"ר זאב לוין, יליד סנט. פטרבורג, בעל תואר ראשון שני ושלישי בהיסטוריה של המזרח התיכון ותולדות האסלאם. את עבודת הדוקטורט כתב בנושא היהודים במרכז אסיה. מרצה באוניברסיטה הפתוחה, באוניברסיטה העברית ובאוניברסיטת תל אביב. היה שליח הסוכנות היהודית לארצות מרכז אסיה ודרום קווקז בתחום החינוך הבלתי פורמאלי. מדריך טיולים בארץ ולמדינות ברה"מ לשעבר. לאחרונה פרסם ספר אגדות ממרכז אסיה.

ארגון הטיול

הטיול מאורגן על ידי אופיר גאוגרפי מקבוצת אופיר טורס ובאחריותה.

טיסות

הטיסות הן טיסות סדירות בחברת אל-על:

24.08.09: טיסת אל-על 611V – המראה מתל אביב, 05:50; נחיתה במוסקבה, 10:50.
02.09.09: טיסת אל-על 614V – המראה מסנט. פטרבורג,00:40; נחיתה בתל אביב, 04:10.

הרשמה לטיול – קסמי מוסקבה וסנט. פטרבורג

ההרשמה נעשית באמצעות אגודת הידידים על בסיס כל הקודם זוכה עם עדיפות לחברי אגודת הידידים. התשלום לאופיר גאוגרפי.
על מנת להבטיח מקום יש למלא את טופס ההרשמה ולהחזירו לפקס: 09-7780708. את טופס ההרשמה אפשר לקבל במשרד האגודה בטלפון: 09-7782218.

מפגש מתעניינים

מפגש עם המדריך זאב לוין ונציג אופיר גאוגרפי ייערך ביום רביעי, 25 במרץ 09, בקריית האוניברסיטה הפתוחה ברעננה.
להרשמה* למפגש יש להתקשר לטלפון: 09-7782218.

(*אנא ציינו שהגעתם דרך אתר אגודת הידידים).