חיפוש באתר  
  
          טלפון 09 - 7781020           צרו קשר צרו קשר           הצטרפו לרשימת הדיוור הצטרפו לרשימת הדיוור
הגדלת הטקסט הקטנת הטקסט

הכרמליתים שעל הכרמל

בהדרכת ג'אדה בולוס

יום שלישי, 25.5.10

מסדר הכרמליתים נוסד על-ידי מאמינים נוצרים שהגיעו לארץ הקודש במאה ה-11 במסגרת מסע הצלב השלישי מתוך רצון לחיות כנזירים. בסיור נתמקד בהיסטוריה ובתאולוגיה של המסדר הכרמליתי בארץ ובעולם.

נתחיל את הסיור בקרן הכרמל (ה"מוחרקה") ונתוודע לדמויות החשובות שהובילו להיווסדו של מסדר הכרמליתים. נבקר בכנסייה במוחרקה ונערוך תצפית מגג המנזר. נמשיך לכנסיית "סטלה מאריס" ובה נלמד על התפתחות המסדר הכרמליתי באירופה לאחר גירוש הנזירים מהארץ בתקופה הממלוכית. במהלך הסיור נעמוד גם על הרפורמה שהובילה תרזה מאבילה בשנת 1562 יחד עם יוחנן של הצלב. נסייר בכנסייה ונבקר בחלקים הפחות מוכרים של מנזר "סטלה מאריס" ככל שהדבר יתאפשר. משם נמשיך ל"בית החסד", שהנו מוסד הרווחה של בני העדה היוונית-קתולית בחיפה. הבית משמש לניהול אסירים משוחררים, לניהול פרויקט לחסרי דיור ולפעילויות לבני נוער. נאכל ארוחת צהריים במסעדת "אנגוס", ולאחריה נסיים את סיורנו במפגש מרתק עם הנזירות הכרמליתיות של מנזר "נוטרדם דה כרמל". הנזירות תשוחחנה אתנו על סדר היום שלהן ועל משמעות החיים הנזיריים שבחרו לנדור את חייהן למענם.

ג'אדה בולוס

בת נצרת, מורת דרך מוסמכת, בעלת תואר ראשון בארכיאולוגיה מקראית ולימודי ארץ ישראל, יוונייה קתולית, חברה במקהלת "עוד אלנד" של עיריית נצרת.

הסיור יצא בשעה 7:00 מחניון "חנה וסע" בתחנת הרכבת ארלוזורוב, תל אביב.
חזרה משוערת לתל אביב בשעה 17:45.