Untitled גליונות קודמים אודות העדכן בית אופנט עדכן עדכן 40
nivuthebrew.htm
חדשות האופ
דיוקן
הבוגרים שלנו
אקטואליה
מחקרים
בין שמים וארץ
טכנולוגיות
טקס הבוגרים
ימי עיון
ספרים חדשים

פרופ' דוד הראל, חתן פרס ישראל, יועץ פיתוח לתחום מדעי המחשב באוניברסיטה הפתוחה

 

פרופ' יהודית גל-עזר

 

האוניברסיטה הפתוחה מברכת את פרופ' דוד הראל על קבלת פרס ישראל לשנת תשס"ד בחקר מדעי המחשב.

 

פרופ' דוד הראל הוא ממדעני המחשב הבולטים בארץ ובעולם. מחקריו המתפרסים על מגוון רחב של תחומים לצד כישורי ההוראה הייחודים שלו, הפכו את פרופ' הראל לאחד המנהיגים המובילים בתחום מדעי המחשב.

 

פרופ' דוד הראל שימש כיועץ פיתוח לתחום מדעי המחשב באוניברסיטה הפתוחה ומשמש חבר במועצת האוניברסיטה הפתוחה, בוועדה האקדמית שלה, בוועדות המינויים העליונות, ובתפקידים נוספים.

פרופ' דויד הראל

 

במהלך כשלושים שנות פעילותו המדעית עוסק פרופ' הראל במחקרים רב-גוניים המתפרסים מנושאים תיאורטיים מאד לנושאים מעשיים. תוצאות עבודותיו המעשיות אומצו בהרחבה כ"כלי עבודה" וכסטנדרט בתעשיות השונות ברחבי העולם.

 

בנוסף לפעילותו המחקרית, משלב פרופ' הראל יכולות וכישרון ללמד ולהציג נושאים ומחקרים מן המתקדמים והמורכבים ביותר, בצורה שתהיה מובנת גם למי שלא בקיא כלל בתחום. כישרון זה בא לידי ביטוי בספרים מקצועיים רבים שכתב, שחלקם משמשים כנכסי צאן ברזל לכל מי שעוסק בתחום מדעי המחשב או בתחומים משיקים, ואף השפיע על האופן שבו מתייחס הציבור לתחום זה.

 

אלה הם כמה מהנושאים שבהם עוסק פרופ' הראל:

 

לוגיקה, סיבוכיות וחישוביות

בתחום זה הוא עוסק החל מהתקופה שבה כתב את עבודת הדוקטורט שלו שפורסמה בשנת 1978 על-ידי הוצאת הספרים – Springer ועד היום. בשנת 2000 פרסם יחד עם אחרים את הספר שמשמש כתנ"ך בלוגיקה דינאמית. עבודתו החשובה ביותר בתחום התיאורטי של מדעי המחשב היא מחקרו בנושא שפות שאילתא לבסיסי נתונים, אשר השפעתו והשלכותיו חורגות אל מחוץ לתחום בסיסי הנתונים.

 

הנדסת תוכנה והנדסת מערכות

הבולט בהישגיו בתחום זה הוא, המצאת שפת ה-Statecharts דיאגרמות

מיצוב – ששמשה בסיס לכלי התכנותי STATEMATE. (STATEMATE נבנה על-ידי חברת I-Logix שהראל היה אחד ממייסדיה).

 

בשנת 1996 הגדיר פרופ' הראל יחד עם שותף נוסף גרסה מונחית עצמים של דיאגרמות המיצוב, וזו הובילה לפיתוחו של כלי נוסף; .Rhapsody ושוב היה פרופ' הראל הכוח המניע במאמץ לספק למהנדסים שפות מידול נוחות שבהן הם יכולים להשתמש באופן ממשי להרצת  מודלים וליצירת קוד איכותי, והפעם בפרדיגמה המקובלת – פרדיגמה מונחית עצמים. עדות ברורה להשפעתה האוניברסלית של השפה ניתן למצוא בעובדה שדיאגרמות מיצוב הפכו לסטנדרט רשמי, והן מונחות בבסיס ה-Universal Modeling Language (UML) שהוא הסטנדרט העולמי לתכנות מונחה עצמים.

 

גרפים, ריח  וביולוגיה

העבודה של מידול מערכות גדולות באמצעות שפה ויזואלית, שהחלה בעת מתן ייעוץ בפרוייקט מטוס הלביא, משמשת במובן מסוים גם בסיס לעבודותיו היום במידול מערכות ביולוגיות. בשנת 1999 הוא עיצב סכימה אלגוריתמית  מפורטת לסינתיזה ותקשורת של ריח. זהו פרויקט בעל פוטנציאל מעשי עצום, ויש לקוות שיום אחד האספקט המסחרי יקרום עור וגידים.

 

פרופ' הראל תרם תרומה משמעותית להכנת תכנית הלימודים לתואר שני במדעי המחשב ולפיתוח קורסים רבים לתואר ראשון, בנוסף לייעוץ בתחום מדעי המחשב.

 

 

אסיים בציטוט של אחד ממבקרי הספר אלגוריתמיקה, כפי שכתב ב-1987

ב-London Times:

This book is a veritable tour de force. Harel writes with uncommon verve, clarity and imagination….. This is scientific writing at its best.

 

המבקר מתאר אמנם את הספר, אבל אפשר לשאול את התיאור הזה ולהחיל אותו על כל העשייה של דוד הראל: הוא מעמיק ומרשים, מציג דברים מתוך תובנה ודמיון, בהירות ומקוריות – בווירטואוזיות.