האוניברסיטה הפתוחה דיקנט הלימודים מערך הייעוץ וההדרכה היחידה לסטודנטים עם לקויות למידה
הקטנת הטקסט    הגדלת הטקסט

מאגר עזרי למידה טכנולוגיים

המאגר שלפניכם הינו מאגר מידע שנועד לספק מידע אודות עזרי למידה טכנולוגיים העשויים לשפר תהליכי למידה. המאגר כולל מידע על תוכנות, דפי הנחייה אודות שיטות למידה בסביבה טכנולוגית, ומגוון טכנולוגיות שקיימות לשירות הסטודנטים באוניברסיטה הפתוחה.

מאגר הקלטות ולומדות

שימוש בהקראה והקלטה יכול לסייע בתהליכי פענוח וקריאה ולפצות על קשיים בקריאה ובריכוז. במסגרת שילוב טכנולוגיות בקורסי האו"פ וטכנולוגיה מסייעת בפרט ניתן להיעזר בסוגים שונים של הקראות המבוססות על טכנולוגיות מגוונות.

 1. הקראות של יחידות לימוד
  יחידות לימוד קוליות
  במסגרת המגמה של הנגשת חומרי הלימוד לסטודנטים, ניתן למצוא במספר אתרי קורסים (ראו אתר שהם) גרסאות קוליות ליחידות הלימוד. גרסאות אלה זהות בתוכנן לגרסאות המודפסות. כמו היחידות המודפסות, גם הגרסאות הקוליות מחולקות ליחידות לימוד, פרקים ותתי-פרקים. כל סטודנט הרשום לקורס יכול להאזין ליחידות אלה באמצעות קישור מאתר הקורס.
  היחידות הקוליות קיימות בשתי גרסאות:
  א. גרסה להאזנה דרך האינטרנט (קבצי WMA);
  ב. גרסה להורדה - קבצי MP3.

  הקלטות על"ה (העמותה לקידום סטודנטים עיוורים ודיסלקטים בישראל)
  עמותת על"ה, העמותה לקידום סטודנטים עיוורים ודיסלקטים בישראל, מפעילה ספרייה בה מגוון רחב של חומרי לימוד וספרים מוקלטים, ובינהם הקלטות ליחידות לימוד של ספרי האו"פ על גבי תקליטורים. את קטלוג הספרים המוקלטים ניתן למצוא באתר עמותת על"ה.
  אם ברצונך לבקש הקלטה של ספרי האו"פ שלא נמצאים בקטלוג ניתן להפנות אלינו לצורך בדיקת אפשרות ההקלטה . יש לקחת בחשבון שהקלטה זו אורכת זמן ונדרשים לפחות שני סמסטרים להיערכות זו.
  לצורך קבלת שרות מעמותת על"ה יש להרשם בספרית העמותה ולשלוח אישור מיוחד שאתם מוכרים על ידי היחידה ללקויות למידה. לקבלת האישור ניתן לפנות באמצעות טופס יצירת קשר.

  הקלטות הספרייה לעיוורים בנתניה
  הספרייה המרכזית לעיוורים בישראל מציעה להשאלה לסטודנטים עם לקויות למידה מגוון ספרי לימוד שהוקלטו על גבי תקליטורים. באתר האינטרנט של הספרייה ניתן למצוא קטלוג ממוחשב של כל הספרים שהוקלטו, והכולל גם יחידות לימוד של קורסי האוניברסיטה הפתוחה.

  נא שימו לב: כל קורס הוקלט במועד אחר, ולכן על מנת לוודא שהחומר המוקלט הוא עדכני ורלבנטי, יש לברר אם שנת ההקלטה תואמת לשנת ההוצאה לאור של הספר הנלמד בקורס.

 2. הקלטות של שיעורים
  שימוש בהקלטה יכול לסייע בתהליכי למידה ולפצות על קשיים בקריאה ובריכוז.
  במסגרת שילוב טכנולוגיות בחלק מקורסי האו"פ ניתן להיעזר בסוגים שונים של הקלטות שיעורים המבוססות על מגוון טכנולוגיות. פרוט סוגי השידורים והקלטות המוצעים לסטודנטים באו"פ מוצגים באתרי הקורסים.

 3. תוכנות הקלטה
  קיימות בשוק מגוון רחב של מכשירים ותוכנות הקלטה למכשירים סלולאריים מתקדמים. לפרטים ניתן לפנות לטלפון 09-7781550, בימים א'- ה' בין השעות 9:00-15:00, או באמצעות טופס יצירת קשר.
 4. מאגר לומדות
  מרכז שה"ם מחזיק במאגר רחב ומגוון של לומדות המוצעות לסטודנטים כחלק מחומרי הלימוד באתרי הקורסים. רוב הלומדות זמינות לסטודנטים באתרי הקורסים וקיימות לומדות אשר זמינות לקהל הרחב גם באתר פא"ר.