אל עבר הסמבטיון: מסע בעקבות עשרת השבטים

אביגדור שחן

קטלוג


38528

 

לפני יותר מ-2,700 שנה הוגלו מארץ ישראל, על ידי מלכי אשור, עשרה מבין שנים עשר שבטי ישראל מזרחה אל מעבר לנהר האגדי, שהתלמוד והאגדה מכנים אותו "סמבטיון" ואחריו מתמשכים הררי החושך. מאז נעלמו עקבותיהם. שם בארץ רחבת ידיים, אומרות האגדות, הם יסדו מדינה וחיים חיי חופש ודרור על פי חוקת משה, מעבדים אדמותיהם וצבאותיהם ערוכים ודרוכים על לגיונותיהם ודגליהם, ללחום באויביהם.

 

שלושה עשורי שנים הקדיש המחבר לחקר חידת עקבותיהם האבודים של עשרת השבטים ושגשוגן, שליטתן ונפילתן של שתי מדינות ישראליות אדירות מרחבים שיסדו, תוך כדי נדודיהם. את מחקרו ביסס על ספרים עתיקים, מפות צהובות מזוקן ועדויותיהם של חוקרים, נוודים, סוחרים, לוחמים ומיסיונרים וכן על שיטוט בעקבותיהם להתחקות אחר עדויות.

 

המתמיה הוא שהמפץ הרעיוני-תרבותי-דתי-חברתי שחוללו עשרת השבטים - הדיו מהדהדים עד ימינו אנו בכל פאתי יבשת אסיה. ועשרות מיליוני תושביה של היבשת עדיין מעידים על עצמם בגאווה שהם צאצאי צאצאיהם, של עשרת השבטים.

 

 

אביגדור שחן - מחנך, סופר, והיסטוריון השואה והגבורה. נולד בעיר חוטין בסרביה. גורש במסעות העינויים לטרנסניסטריה. עלה ארצה ב-1947 ונכלא במחנות קפריסין. התחנך במוסד החינוכי "הדסים". את לימודיו האקדמיים עשה באוניברסיטה העברית בירושלים, בה הוענק לו תואר דוקטור לפילוסופיה. בין מייסדיו של האגף לחינוך ולתרבות בדימונה. מנהל ביה"ס המקיף "אורט" בלוד. מנהל בית המדרש למורים במקסיקו. המפקח על המכללות האזוריות במשרד החינוך. מזכיר פרסי ראש הממשלה ושר החינוך והתרבות לסופרים ולקומפוזיטורים. מרצה להיסטוריה צבאית במכללה האקדמית יהודה ושומרון באריאל.

 

 

מספריו: "כנפי הניצחון"  ; "חישול הכנפיים" - מחקרים לתולדות חיל האוויר צה"ל והמח"ל (זכה בפרס לספרות ולמחקר), "המישלט הגלילי, (קובץ סיפורים) ; "בכפור הלוהט" - גיטאות טרנסניסטריה (זכה בפרס).. "מבצע כדור הרעם" - הוא מבצע אנטבה... "ספינה ללא תורן" - רומן לבני הנעורים.