חדש על המדף

 

אתיקה: מסה על תודעת הרוע

אלן באדיו

לקטלוג

 

אתיקה: מסה על תודעת הרוע

אלן באדיו (נולד ב-1937) נחשב לאחד ההוגים המקוריים והבולטים ביותר הפועלים היום בצרפת. הגותו מושפעת מאפלטון, הגל, לאקאן ודלז, ומצטיירת כפילוסופיה ביקורתית המפנה את חיציה הן לעבר האסכולה האנליטית והן לעבר האסכולה הפוסט מודרנית.בהגותו מבקש באדיו לחשוף ולחשוב לעומק את הפוטנציאל החדשני הטמון בכל מצב -  הוא מציע פילוסופיה של האירוע ושל האמת המעגנת גישה זו. בשנים האחרונות מרצה באדיו בסמינר של "הקולז' הבינלאומי לפילוסופיה" על האנטי פילוסופים הגדולים (פאולוס, ניטשה, ויטגנשטיין, לאקאן...) ומכהן כפרופסור אמריטוס ב"אקול נורמל סופרייר".

 

אתיקה - מסה על תודעת הרוע (1993) הוא הספר הראשון של באדיו המתורגם לעברית, ספר המקנה גישה ישירה ללב הגותו. בספר זה מתבקש באדיו לחשוב את האתיקה מחדש, תוך כדי ביקורת נוקבת על השימוש המודרני (והניהיליסטי לדידו) במושג זה; מכיוון שלדבר האתיקה היום, משמע, עבור באדיו, קודם כל לזהות כיצד מושג זה (אתיקה), שפעם היה מושג פילוסופי מובהק, איבד את כל ערכו בעקבות נפילתו לזירה הציבורית, לפטפוט היומיומי, כלומר למרחב שבו הסברה שולטת, לא האמת. בספר זה חושף באדיו את האופן שבו הפך המושג אתיקה לסמל לאידיאולוגיה (של זכויות האדם, של הכבוד לאחר) שאינה מותירה עוד מקום לפעולה חופשית באמת, לפעולה שעשויה לשנות - מעבר לעולם הנוכח והמתמיד -  את פני המציאות באמת.

 

ובכן, כיצד ניתן להחיות את האתיקה, את הפעולה האמיתית, את המעשה הלא- נגוע אידיאולוגית? כיצד אפשר להיות סוף סוף חופשי? שאלות אלו עומדות במרכז הגותו של באדיו. בפורסו באופן שיטתי את מושגי האירוע, הנאמנות והטוב, בתזה שלו על האדם כנצחי, בהישען על דוקטרינה של אמיתות שהוא מנסח, עונה באדיו על שאלות אלו ופותח אופק חדש למחשבה על אחת מהשאלות הבסיסיות ביותר שבה התחבטה המחשבה מאז ומעולם: שאלת החירות והמעשה החופשי (או האתיקה) הנגזר ממנה.