עדיה מנדלסון-מעוז, פרופסור חבר

English
פרופ עדיה מנדלסון-מעוז
פרטי התקשרות

האוניברסיטה הפתוחה דרך האוניברסיטה 1, ת.ד. 808, רעננה 4353701
משרד:09-7781105/990 דוא"ל:adiamen@openu.ac.il

חדשות

Borders, Territories and Ethics – Hebrew Literature in Shadow of the Intifada 
Perdue University Press, 2018
 
 Borders, Territories, and Ethics: Hebrew Literature in the Shadow of the Intifada
 
סבון, רומן גנוז מאת יורם קניוק, חשיפת הטקסט, עריכה מדעית ואחרית דבר
ידיעות ספרים 2018
 
 
 
Multiculturalism in Israel  - Literary Perspectives
Perdue University Press, 2014
Multiculturalism in Israel  - Literary Perspectives
  
הספרות כמעבדה מוסרית - קריאה במבחר יצירות בפרוזה העברית של המאה העשרים.
הוצאת אוניברסיטת בר אילן, 2009
Literature as a Moral Laboratory

עדיה מנדלסון-מעוז היא פרופסור חבר וראשת המחלקה לספרות ללשון ולאמנויות באוניברסיטה הפתוחה. מנדלסון-מעוז היא חוקרת ספרות עברית ותרבות ישראלית ומחקריה עוסקים ביחסים המורכבים בין הספרות לבין אידיאולוגיה, מרחב ואתיקה.


מנדלסון-מעוז סיימה את לימודי הדוקטורט שלה במחלקה לספרות עברית באוניברסיטת תל אביב ב 2002, וזכתה במלגת רוטשילד להשתלמות בתר דוקטורט, אותה השלימה באוניברסיטת קליפורניה ברקלי. בשנת 2008 התקבלה כמרצה אורחת באוניברסיטה הפתוחה ובהמשך קודמה למרצה בכירה. בשנת 2015 מונתה לפרופסור חבר. בשנת 2015-2016 התארחה באוניברסיטת הרוורד, במחלקה לתרבויות המזרח הקרוב, ועם שובה לישראל מונתה לתפקיד ראשת המחלקה לספרות ללשון ולאמנויות.

ספרה הראשון של מנדלסון-מעוז הספרות העברית כמעבדה מוסרית – קריאה במבחר יצירות בפרוזה העברית של המאה העשרים, ראה אור בשנת 2009 במסגרת הסדרה "פרשנות ותרבות" של אוניברסיטת בר אילן. ספר זה, שהוא פיתוח של נושאים שחקרה בעבודת הדוקטורט שלה, מציע מודל שדרכו אפשר להבין את המחשבה המוסרית שמציגים לנו טקסטים ספרותיים. 
העיסוק בתחום הספרות והאתיקה הוביל את עדיה לערוך גליון מיוחד בנושא בכתב העת מאזניים בשנת 2010, וכן לערוך גליון מיוחד בנושא בכתב העת האקדמי PHILOSOPHIA, שם כתבה מבוא לתחום.
 
 
בשנת 2014 ראה אור ספרה השני Multiculturalism In Israel – Literary Perspectives  בהוצאת Purdue University Press. ספר זה עוסק בספרות של קבוצות שוליים בישראל, ובפרט דן בספרותם של פלסטינים אזרחי ישראל, מזרחיים, דוברי הרוסית ויוצאי אתיופיה. במחקר זה בודקת מנדלסון-מעוז סוגיות של יחסי הכח בשדה הספרות, יחסיות המושגים ספרות מינורית ומאז'ורית, שאלות של התקבלות, מעמדה של השפה ואפשרויות התרגום, וכן מציעה קריאות מפורטות במבחר טקסטים מרכזיים. מנדלסון-מעוז פרסמה מבחר מאמרים עם ליאת שטייר-ליבני על עבודותיו של סייד קשוע, וכן שלושה מאמרים חלוציים על ספרותם של יוצאי אתיופיה בישראל ועל יצירתו של שמעון אדף.
בימים אלו שוקדת מנדלסון-מעוז על כתיבת הספר מרכז או שוליים – שיח הזהויות בספרות הישראלית שיהווה חומר לימוד לקורס במסגרת התואר בספרות באוניברסיטה הפתוחה.


העיסוק בספרות ובאתיקה, והחשיפה לתהליכי קאנוניזציה, לכוחו של הממסד, לכוחות האידיאולוגיים ולתפיסה המרחבית של טקסטים הובילה את מנדלסון-מעוז לכתיבת הספר  Borders, Territories and Ethics – Hebrew Literature in Shadow of the Intifada  שעתיד לראות אור בשנת 2018 בהוצאת Purdue University Press. בספר זה מנדלסון-מעוז חוקרת את הספרות שנכתבה בין השנים 2007-1987, ומחברת בין סוגיות אתיות למרחביות על מנת להבין את השיח הקשור לכיבוש ולאינתיפדה. הספר דן במבחר יצירות העוסקות בחייל הישראלי, אך גם ביצירות העוסקות בחברה הישראלית, בסוגיות של טרוריזם ושל טראומה. מחקר זה הוא פרי של עבודה שניצניה ראו אור במבחר כתבי עת, הן בהקשרים תיאורטיים, כגון מושג האמפתיה (עם תמי עמיאל-האוזר), ומושג המזל המוסרי, והן בהקשרים של ניתוח טקסטים מאת א"ב יהושע, רונית מטלון, אורלי קסטל בלום, יצחק בן נר ואחרים. 


בשנים האחרונות מנדלסון-מעוז מובילה פרויקט מחקר העוסק ביצירתו של יורם קניוק. מחקר זה זכה במימון הקרן הלאומית למדע, ובמסגרתו עובדת מנדלסון-מעוז על כל העיזבון הספרותי שהותיר קניוק ושרובו עדיין לא נגיש לקהל הרחב. מעבר לכתיבתו הרבה בעיתונות ומעבר ל 30 הספרים שפרסם, כולל העיזבון כתבי יד שלא ראו אור, פרגמנטים רבים, טיוטות, מכתבים, מסמכים אישיים וכיוצ"ב. כל אלה יכולים לשפוך אור על הבנת חייו ויצירתו.

מנדלסון-מעוז היא בין המעצבים ומתווי המדיניות של תוכנית הלימודים לתואר ראשון בספרות (יחד עם ד"ר גליה בנזימן, פרופ' צחי וייס וד"ר תמי עמיאל האוזר). כמו כן היא חברת סגל בכיר בתוכנית לתואר שני בלימודי תרבות.


מנדלסון-מעוז פיתחה ומפתחת קורסים רבים בתחום הספרות העברית והתרבות הישראלית, בהם הקורס עמוס עוז א"ב יהושע – התחלות (עם נורית גרץ), רב-תרבותיות בישראל במסגרת התוכנית לתואר שני בלימודי תרבות (מהדורה פנימית), זוגות מיועדים ביצירת עגנון, קורס מתקדם בספרות עברית (מהדורה פנימית). כמו כן היא מרכזת הפיתוח וכותבת (יחד עם ד"ר מתן חרמוני, ד"ר צפי זבה-אלרן, ומי-טל נדלר) של הקורס תולדות הספרות העברית הסוקר את הספרות העברית מתקופת ההשכלה עד אמצע המאה העשרים. המהדורה החיצונית של הקורס צפויה לראות אור ב 2019.
 
מנדלסון-מעוז מהווה יועצת לקורסים רבים באוניברסיטה הפתוחה, והיא חברת ועדת המשנה למדעי הרוח, חברת סנאט, ופעילה בעיצוב מסלולי הלימודים המשולבים – הכוללים רכישת תואר באוניברסיטה הפתוחה יחד עם לימודי תעודה.