סדרת הרצאות זו חושפת עד כמה האופרה היא אמנות רב-תחומית המאגדת ספרות, מוסיקה, תיאטרון, מחול, ואמנויות פלסטיות. ההרצאות תעסוקנה בהיבטים של היסטוריה, פוליטיקה, מיגדר, תרבויות, "בגובה האוזניים", לחובבי אופרה ולחוששים ממנה כאחד.


תוכנית הקורס

  • הספר מסביליה / המוסיקה המשעשעת של רוסיני מתארת את מעלליו של פיגרו, הספר המוכשר לא רק במספרה. בדרך אל ניצחונה של האהבה מלמד פיגרו את ד"ר ברטולו המזדקן שיעור בתחמנות ובעורמה.
  • נישואי פיגרו / היום המטורף של פיגרו וסוזנה יסתיים אמנם בנישואיהם, אבל רק לאחר מהמורות ותחבולות. המחזה הביקורתי והפוליטי של המחזאי הצרפתי בומרשה באופרה המופתית שהלחין מוצרט.
  • מאדאם בטרפליי / פוצ'יני מתאר מפגש בלתי-אפשרי בין שתי תרבויות הרחוקות זו מזו, יפן וארצות הברית. ההרצאה עוסקת בהיבטים המוסיקליים והספרותיים מהתרבות היפנית שקיבלו ביטוי באופרה האיטלקית.
  • רוסלקה / זוהי אגדה על נימפת המים אשר העניקה את קולה למכשפה על מנת להיות בת אנוש ולממש את אהבתה לנסיך. היצירה המרתקת של דבוז'ק מעלה את השאלות, מהי אופרה, ומהי מהות הקיום של דמות ללא קול ביצירת אופרה?
  • אאידה / האם זו אופרה מצרית? או שמא אופרה איטלקית? או אולי בכלל אופרה צרפתית? אאידה היא הכל. משולש אהבה ורדיאני קלאסי ב"תחפושת" אוריינטלית וביצירה מוסיקלית עצומת-ממדים.
  • פילדיו / זו האופרה היחידה שהלחין בטהובן, ובה ביטא את הרעיונות המוסיקליים והפוליטיים שתפסו מקום מרכזי ביצירתו – חירות האדם והאחווה בין בני אדם.
  • הנסיך הקטן / רייצ'ל פורטמן, המלחינה הבריטית, מוסיפה מימד מוסיקלי לאחת מיצירות המופת בספרות המאה ה-20 באופרה מלאת קסם, המבטאת את הרעיונות המרכזיים שביצירה הספרותית של סנט אקזיפרי.
  • שיקוי האהבה / איך כותבים אופרה לפרימדונה גרמנייה, טנור מגמגם, בריטון בעל קול של תיש, ובס חסר ערך – תוך 14 ימים בלבד? זוהי הייתה משימתו של דוניצטי, והוא עמד בה בהצלחה.

8 מפגשים מקוונים, ימי שני בשעה 9:30.

מועדי המפגשים: 9.11.20, 16.11.20, 23.11.20, 7.12.20, 28.12.20, 4.1.21, 11.1.21, 18.1.21


מחיר מלא/ תלמיד חדש באסכולות - 550 ₪
תלמיד ותיק 5% - 520 ₪
בני זוג/ משפחה 5% - 520 ₪


 

סקרנים? השאירו פרטים ונציג אסכולות יחזור אליכם

אני מסכים/ה לקבל מידע, עדכונים ודבר פרסומת מהאוניברסיטה הפתוחה בדוא"ל ו/או מסרונים