זמנים - רבעון להיסטוריה אוניברסיטת תל-אביב האוניברסיטה הפתוחה מרכז זלמן שזר זמנים - רבעון להיסטוריה

זמנים חדשים

אלה תולדות: הרבעון להיסטוריה זמנים נוסד בבית-הספר להיסטוריה באוניברסיטת תל-אביב ביוזמתם של הפרופסורים צבי יעבץ, שאול פרידלנדר וחיים שקד בשנת 1979. שנים רבות ערכה את כתב העת ד"ר עדית זרטל, ואחריה ד"ר נעמה שפי, והוצאת זמורה-ביתן הוציאה אותו לאור. החל מגיליון 86 (אביב 2004) יוצא כתב העת בשיתוף פעולה בין בית-הספר להיסטוריה באוניברסיטת תל-אביב, המחלקה להיסטוריה, פילוסופיה ומדעי היהדות באוניברסיטה הפתוחה ומרכז זלמן שזר לתולדות ישראל, ובחסות החברה ההיסטורית הישראלית. עורכים את כתב העת מרצים מן החוגים להיסטוריה באוניברסיטת תל-אביב ובאוניברסיטה הפתוחה, ובראשם פרופסור מירי אליאב-פלדון, ובית ההוצאה לאור של האוניברסיטה הפתוחה הוא המו"ל של הרבעון להיסטוריה במתכונתו החדשה.

מהפכות ההווה: גם העוסקים בעבר חייבים להסתגל אל ההווה, ואחד הביטויים להסתגלות אל התמורות בעשורים האחרונים הוא הקמתו של אתר באינטרנט. האתר שלפניכם נועד להביא בפני המתעניינים מידע רב ככל האפשר על אודות כתב העת, שמספר גיליונותיו כבר עבר את המאה. תוכלו למצוא בו את תוכן העניינים של הגיליונות האחרונים, ביקורות ספרים, הצגה קצרה של המאמרים, אחד מן המאמרים המרכזיים בכל אחד מן הגיליונות האחרונים, וכמה מן התמונות כאילוסטרציה. באתר אף מופיעים מפתחות לכל הגיליונות של כתב העת זמנים מראשיתו, אשר מאפשרים איתור של מאמרים על-פי שמות המחברים ועל-פי נושאים. כמו כן מתפרסמות באתר תגובות של קוראים למאמרים אשר התפרסמו בכתב העת, וביקורות מן העיתונות הכתובה על גיליונות זמנים בשנים האחרונות. קישורים אל כל הגופים השותפים להכנת הגיליון מאפשרים היכרות עם רבות מהפעילויות המתקיימות בקהילת ההיסטוריונים בישראל. הווה אומר, האתר הוא כרטיס ביקור ומפת דרכים גם יחד.

הצהרת כוונות: המערכת הנוכחית של זמנים מבקשת להרחיב את התחומים ואת מגוון הנושאים שבהם דן כתב העת. היסטוריה של עם ישראל וארץ ישראל לצד תולדות העמים; היסטוריה מערבית לצד עיון בתולדותיהן של תרבויות אחרות; מחקריהם של היסטוריונים, אך גם פירות עבודתם של חוקרים מדיסציפלינות סמוכות, כגון פילוסופיה, אמנות, ספרות וארכיאולוגיה.

המטרה העיקרית היא לפרוש בפני הקוראים ממיטב ההישגים של חוקרי העבר במדינת ישראל, אך גם להביא בפניהם מדי פעם "טעימות" מעבודתם של היסטוריונים מובילים ברחבי העולם. ואת כל אלה אנו משתדלים למסור בצורה "ידידותית למשתמש" (אם לשאול ביטוי מן העגה של התקשורת האלקטרונית): בלוויית איורים מאירי עיניים, בלשון נהירה וקולחת, וללא הכבדה מיותרת של הערות שוליים וגינונים מדעיים. כל חובבי ההיסטוריה והתרבות – תלמידים בבתי-הספר התיכוניים, מורים, סטודנטים ושוחרי השכלה – ימצאו בגיליונות זמנים שפע של מאמרים, ביקורות ספרים, סקירות, פולמוסים ושאלות מרכזיות בתחומי ידע מגוונים. "מי שאינם זוכרים את העבר", כתב הוגה-הדעות ג'ורג' סנטייאנה (Santayana) בשנת 1905, "נידונים לחזור עליו". קריאה בזמנים היא אפוא דרך טובה אחת לדאוג להווה ולעתיד.