למידע נוסף מלא/י פרטיך
אני מסכים/ה לקבל מידע, עדכונים ודבר פרסומת מהאוניברסיטה הפתוחה בדוא"ל ו/או מסרונים
מירב » קורס גינון טיפולי

קורס גינון טיפוליראש מסלול גינון טיפולי: שאול פורת


בעל תואר B.A מדעי החברה והרוח, האוניברסיטה הפתוחה ותעודת הוראה בחינוך מיוחד , סמינר הקיבוצים B.e.d)).בנוסף, בעל תעודת מטפל בכיר בגינון טיפולי, סמינר קיבוצים. מטפל בגינון למעלה מ-17 שנה עם מגוון אוכלוסיות. (נוער ומבוגרים בעלי פיגור הפרעות נפשיות הפרעות קשב מורכבות, על הרצף, נוער בסיכון ). בעל נסיון בהוראה כ- 15 שנים. מאמין גדול בכוחה של האדמה הסבלנית ובכוח המופלא של הצמחים והגינה להקל על הסבל של המטופלים ולהביא לשינוי דפוסים והנעת תהליכים נפשיים מבריאים.

מה הוא גינון טיפולי


גינון טיפולי הוא גישה של טיפול תמיכתי, באמצעות הגינה ומרכיביה, לשם שיפור מצבם ואיכות חייהם של המטופלים, במישור הרגשי, הקוגניטיבי, המוטורי והחברתי.
הטיפול מתבצע מתוך גישה הוליסטית, הנותנת את הדעת על כל הרבדים והצרכים של המטופל.

גישת הגינון הטיפולי מבוססת על תיאוריות ועל מחקרים, והדיווחים והעדויות מהשטח מחזקים את התיאוריות ואת המחקרים, ונותנים להם תוקף. על פי גישה זו, הגינה נתפסת כמיקרו-קוסמוס של סביבת החיים, ובאים בה לידי ביטוי כל מאפייני ההתנהגות של היחיד והקבוצה.

תגובות המטופל בגינה מאפשרות למטפל לזהות את אזורי הקושי ואת נקודות החוזק של המטופל, ובהמשך - להכין תוכנית להתערבות טיפולית מתקנת מותאמת. בנוסף, נמצא כי לעצם השהייה הפסיבית בסביבה ירוקה יש השפעות תרפויטיות מרגיעות ומאזנות.

הגינון הטיפולי מושתת על הקשר המשולש - מטופל, גינה ומטפל - ועל הדיאלוגים שביניהם. הכלים הטיפוליים המשמשים בו הם מתחומי הפסיכולוגיה, הפסיכותרפיה, השיקום, הריפוי בעיסוק, החינוך המיוחד ועוד.

מתוך הכרה בכוח המרפא של הטבע משמשת מגמת הגינון הטיפולי בבית ספר מירב כמסגרת תיאורטית ומעשית מקיפה לעבודה עם אוכלוסיות מגוונות. המגמה מקנה לתלמידים יֶדע מקצועי, ומאפשרת התנסות אישית וקבוצתית בגינה ובמשתלה,היכרות עם אוכלוסיות מיוחדות, ועבודה מעשית (פרקטיקום) אִתן.

מה לומדים בגינון טיפולי?


תוכנית הלימודים נפרסת על פני שנתיים, והיא כוללת תיאוריה, פרקטיקה, והתנסות חווייתית. התוכנית מעניקה כלים טיפוליים, ובמסגרתה יוכשרו הלומדים לעבודה עם קשת רחבה של אוכלוסיות מטופלות. בשנה השנייה, במקביל ללימודים, תתקיים תוכנית התמחות מעשית (פרקטיקום) בלוויית הדרכה אישית.

בין נושאי הלימוד

 • רכישת יֶדע תיאורטי ומעשי בתחום הבוטניקה, האקולוגיה והגינון.
 • היכרות עם תיאוריות לגבי מבנה הנפש, הכרת שלבי ההתפתחות הנפשית לאורך מעגל החיים, הכרת מצבים של התפתחות לא תקינה, וגישות טיפוליות.
 • היכרות עם הגישות המרכזיות לטיפול פסיכולוגי, מפרויד ועד לגישות מתקדמות; כללי אתיקה מקצועית ויישום הגישות בגינה הטיפולית.
 • רכישת כל הידע התיאורטי והכלים המעשיים לשם תכנון, הקמה, ותפעול של גינה טיפולית.
 • הקניית כל הידע והכלים לשימוש בגינה כמרחב לאבחון ולטיפול פרטני, קבוצתי ומשפחתי.
 • רכישת מיומנות לעבודה עם אוכלוסיות לא ניידות, עקרונות נגישות, ועבודה עם צמחים וחומרי טבע עם מטופלים סביב השולחן.
 • התנסות אישית בעבודה בקבוצות, הקניית הידע, היתרונות והטכניקות של עבודה בקבוצות.
 • היכרות עם המאפיינים של מיגוון אוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים ועם דרך הפעלתן בגינה הטיפולית.
 • סיורים במוסדות טיפוליים לשם מפגש בלתי-אמצעי עם האוכלוסיות המטופלות.

קהל היעד


הקורס גינון טיפולי מיועד לעובדי הוראה וחינוך, לעוסקים במקצועות טיפוליים ושיקומיים, למורים ולמדריכים מתחום הביולוגיה, האקולוגיה והטבע, לבעלי הכשרה בתחום החקלאות, הגינון, מדעי הטבע ומדעי ההתנהגות, למדריכים חברתיים ועובדי קהילה, ולבוגרי תוכניות גינון טיפולי בקורסים קצרים.

תנאי קבלה

 • תינתן עדיפות לבעלי השכלה אקדמית
 • 12 שנות לימוד
 • ריאיון אישי

משך קורס גינון טיפולי


הקורס נלמד בהיקף של כ-690 שעות לימוד אקדמיות במשך שנתיים.

תעודות

 • עם סיום הלימודים ועמידה בדרישות הקורס תוענק לתלמידים תעודה מטעם מירב - בית־הספר לרפואה משלימה מבית לימודי החוץ של האוניברסיטה הפתוחה.
 • מסיימי התוכנית יהיו זכאים לקבלת תעודת הסמכה "מטפל בגינון" (ההסמכה הגבוהה) מטעם "אדם צומח" - הארגון המקצועי של המטפלים בגינון בישראל.

כתבה שעשויה לעניין אותך:חיבוק מהעבר: שתילת צמחים בעלי ערך רגשי, עבור המטופלים ועבורנו המטפלים
בשנתיים האחרונות אני מנחה קבוצה של אנשים מבוגרים. הם אינם לוקים בשום תסמונת מוגדרת , ואינם סובלים מנכות פיזית או נפשית בולטת לעין, המכנה המשותף לכל חברי הקבוצה, הוא איזושהי תחושת חוסר נחת מחייהם כפי שהם.אני מסכים/ה לקבל מידע, עדכונים ודבר פרסומת מהאוניברסיטה הפתוחה בדוא"ל ו/או מסרונים

דף הבית
לצור קשר דרך טלפון
השארת פרטים