למידע נוסף מלא/י פרטיך
אני מסכים/ה לקבל מידע, עדכונים ודבר פרסומת מהאוניברסיטה הפתוחה בדוא"ל ו/או מסרונים
חשיפה » לימודי תקשורת, טלוויזיה וקולנוע » לימודי תסריטאות לקולנוע, לטלוויזיה ולניו מדיה

לימודי תסריטאות לקולנוע, לטלוויזיה ולניו מדיה (המסלול המורחב)

התמחות מקצועית בכתיבת תסריטים עלילתיים


תוכנית לימודים חד-שנתית, לימודי ערב

מטרת התוכנית


במסגרת התוכנית ילמדו הסטודנטים באופן מעמיק את מקצועות כתיבת התסריט לקולנוע, לסדרות טלוויזיה ולניו מדיה. התוכנית תכשיר את הסטודנטים בתחומי פיתוח התסריט בדיסציפלינות השונות, ותַקְנֶה להם כלים מתאימים, תוך התוודעות למבע הקולנועי, לימוד ותירגול של פורמטים טלוויזיוניים, שיווק תסריטים, וכן פיתוח דמויות ודיאלוגים.

תוכנית הלימודים תסריטאות לקולנוע, טלוויזיה ולניו מדיה כוללת 3 נושאי התמחות מרכזיים:
  • כתיבה לקולנוע, לסדרות טלוויזיה ולניו מדיה (תסריטאות)
  • מבע קולנועי וכתיבת פרוזה
  • פיתוח פורמטים בתחום הטלוויזיה

תוכנית הלימודים בלימודי תסריטאות לקולנוע, לטלוויזיה ולניו מדיהמבוא לתסריטאות

מטרת הקורס היא להציג ולהקנות כלים לכתיבת תסריט עלילתי, להכיר את סגנון הכתיבה הויזואלית, ללמוד ולהתנסות בתהליך הכתיבה של תסריט לקולנוע ולסדרת טלוויזיה, ולהתנסות בדרכי החשיבה של תסריטאי. חלקו הראשון של הקורס יתמקד בתהליך הכתיבה של דרמה, תוך תרגול שוטף בכיתה ובבית. חלקו השני של הקורס יתייחס לנושאים נקודתיים בתחום הכתיבה התסריטאית, כמו כתיבה קומית, עיבוד של סיפורת לתסריט, וכתיבה שמבוססת על אסוציאציות.

תחקיר לתסריטאי סרטים סדרות וניו מדיה

מטרת הקורס היא לשכלל ולפתח את יכולת התחקיר של הסטודנטים , כאמצעי מרכזי בדרך לגילוי וההעמקה של הסיפור שהם רוצים לספר. חלקו הראשון של הקורס יתמקד בשאלות איך מוצאים סיפור שמעניין אותנו? כיצד הופכים סיפור מהעולם שבחוץ לסיפור שלנו? מה התהליכים הדרושים בשביל לפתח רעיון שמעניין אותנו לסרט, סדרה או סדרת רשת? וכיצד נשתמש בראיונות של אנשים אמיתיים להעמקת הסיפור הבדיוני? בחלק השני של הסמסטר יתמקדו הסטודנטים בסיפור אחד שיבחרו ובפיתוחו לפורמט המתאים לו ביותר.

המבע הקולנועי בראי התקופה

מטרות הקורס: בחינת הקשר בין צורה לתוכן בקולנוע, הבנת התהליך של יצירת משמעויות, בעזרת שילוב מרכיבי התמונה השונים למרכיבי הפסקול. בין נושאי הלימוד: היבטים קולנועיים שונים כגון; תסריטאות; צילום; תאורה; משחק; מיזנסצנה; תנועה; פסקול; מוסיקה ועריכה והשפעתם על היענותם הרגשית והאסתטית של הצופים. ההרצאות ילוו בהקרנת סרטים.

כתיבה יוצרת לתסריטאים

פיתוח הקול הכותב הייחודי של כל אחד מהמשתתפים באמצעות תרגילים וטקסטים ממיטב הספרות המקומית והעולמית, בשילוב מוזיקה, תמונות וקטעי סרטים. המשתתפים יתנסו בתרגילים מעשיים של כתיבה והקראה במטרה לתרגם את ניסיון חייהם, אופיים וכישרונם לפיתוח הסיפורים הייחודיים שלהם. הם יתנסו בכתיבת מצבים, התרחשויות, אירועים מכוננים, פיתוח דמויות ושפתן בתוך מהלך סיפורי. כל אלו יהוו קרקע פורייה לכתיבת התסריטים העתידיים שלהם.כמו כן יתרגלו המשתתפים קריאה ביקורתית ומפתחת של הסיפורים שכתבו משתתפי הסדנא.

סדנת פיתוח תסריט

מטרת הקורס היא לתרגל באופן מעשי את הכלים והעקרונות שנלמדו בקורס מבוא לתסריטאות, ע"י פיתוח של פרויקט בתחום הכתיבה לקולנוע או לטלוויזיה. כמו כן, יוצגו כלים לניתוח ולתכנון של מהלכים עלילתיים, דרך חתכי דמות, ועלילה. סגנון הכתיבה הויזואלי יומחש באמצעות סצנות מתוך תסריטים ויתורגל בעבודות הכיתה. ילמד ויתורגל תהליך השיווק של התסריט.

עיצוב דמויות

פיתוח יכולת הכתיבה הדרמטית תוך התמקדות בדמות שמניעה את העלילה. ישום עקרונות שפת התסריטאות (דיאלוג/סצינה/סיקוונס/מבנה/ז'אנר) כדי לחקור את התשוקה והכוחות הסותרים המניעים את הפרוטגוניסט. אימון בדמיון מודרך, עבודה עם תמונות ואימפרוביזציות כדי לעקוף חשיבה נוסחתית וליצור דמות חד-פעמית.

סגל ההוראה:*


תום שובל - המרכז המקצועי של המסלול
תסריטאי ובמאי קולנוע ישראלי. זכה לביקורות נלהבות ולפרסים בינלאומיים על הסרטים והסדרות שיצר. הוא הישראלי הראשון שנבחר להשתתף במיזם שאליו נבחרים מידי שנה רק שמונה אמנים מבטיחים מכל רחבי העולם.
יעל כפיר צוקר
בעלת תואר ראשון בקולנוע וטלוויזיה מאוניברסיטת תל-אביב ותואר שני בתיאולוגיה ממכללת UTS בניו יורק. מלמדת מגוון קורסים בקולנוע עיוני בארץ ובחו"ל: תולדות הקולנוע, תיאוריות קולנועיות, מבע קולנועי וצפייה ביקורתית בסרטים.
דנה לרר
בעלת תואר ראשון בקולנוע בהצטיינות מאוניברסיטת תל אביב. כתבה וביימה חמישה סרטים קצרים. סרטה "גבולות" מועמד לפרס אופיר, זכה בפסטיבל ירושלים, זכה בתחרות הבינלאומית של פסטיבל סרטי הסטודנטים של תל אביב ובפרס פורום המבקרים.
שרון אזולאי אייל
תסריטאית יוצרת ועורכת דין. מועמדת לקבלת פרס אופיר על תסריט לשנת 2019. זוכה פרס העריכה בפסטיבל ירושלים. מפתחת שני פיצ'רים נוספים בתמיכה ומימון של קרנות הקולנוע הישראליות ושתי סדרות עלילה טלוויזיוניות.
*רשימת המרצים חלקית ונתונה לשינויים

קהל היעד


התוכנית מיועדת לכל אדם שרוצה להפוך כישרון, עניין ואינטואיטיביות יצירתית למקצוע יישומי, משפיע ונדרש, וכן לאנשים יצירתיים המעוניינים בהתמחות מקצועית ברמה גבוהה, ומבקשים לעבוד כתסריטאים, כעורכי תוכן, וכעורכי תסריט.

תנאי קבלה


מילוי שאלון וריאיון אישי.

משך הלימודים


כ- 234 שעות לימוד אקדמיות במשך שמונה חודשי לימוד. הלימודים יתקיימו פעמיים בשבוע בסמסטר א' ופעם בשבוע בסמסטר ב'.
בנוסף נדרשים הסטודנטים לבצע מטלות ותירגולים מחוץ לשעות הלימודים, ולהגיש פרויקט מסכם כנדרש.

במה עובדים עם סיום הלימודים?


בוגרי תסריטאות משתלבים במגוון תחומי עיסוק ומקצועות מבוקשים :
  • השתלבות כתסריטאים בחברות הפקה
  • כתיבת תסריטים לסדרות טלוויזיה ולסרטי קולנוע עבור אולפנים
  • כתיבת תסריטים לסדרות רשת
  • פיתוח פורמטים טלוויזיוניים חדשים עבור חברות מדיה חדשה
  • כתיבת תסריטים עבור אתרי אינטרנט ומדיה
  • כתיבת סדרות ילדים ונוער

תעודה


לעומדים בדרישות הקורס תוענק תעודה מטעם בית ספר חשיפה - האוניברסיטה הפתוחה, לימודי החוץ.

שילוב לימודי תעודה עם לימודי תואר ראשון


לימודי התעודה בתכנית הלימודים לימודי תסריטאות לקולנוע, לטלוויזיה ולניו מדיה מקנים נקודות זכות לשילוב או להמשך לימודים לתואר ראשון באוניברסיטה הפתוחה במסגרת הלימודים האקדמיים. הסטודנטים שלומדים גם במסלול האקדמי וגם במסלולים המקצועיים מקבלים הנחה בשכר הלימוד ללימודי התעודה.

למידע נוסף בדף "לימודי תעודה + B.A."

אני מסכים/ה לקבל מידע, עדכונים ודבר פרסומת מהאוניברסיטה הפתוחה בדוא"ל ו/או מסרונים

דף הבית
לצור קשר דרך טלפון
השארת פרטים