למידע נוסף מלא/י פרטיך
אני מסכים/ה לקבל מידע, עדכונים ודבר פרסומת מהאוניברסיטה הפתוחה בדוא"ל ו/או מסרונים
חשיפה » לימודי תקשורת, טלוויזיה וקולנוע » לימודי בימוי קולנועי והפקה

לימודי בימוי קולנועי והפקה

התמחות מעשית ביצירה קולנועית – מכתיבת התסריט ועד הפקת סרט
תוכנית הלימודים בבימוי קולנועי והפקה מתמקדת בעבודתו של הבמאי – כיצד הוא מספר סיפור, יוצר פרשנות לתסריט, חושב, רואה את העולם, מדריך, מפעיל צוות ועוד. נלמד איך יכולה הייחודיות שלנו, כבני אדם, לבוא לידי ביטוי בעבודת הבימוי וביצירה הקולנועית שניצור. נלמד את השפה הקולנועית ואת העשייה הקולנועית תוך תירגול מעשי, נתנסה בעבודת צוות על סט, ונבצע תרגילים בסדר קושי עולה עד לבימוי והפקה של סרט הגמר כפרויקט מסכם. הלימודים כוללים ליווי, תמיכה, ומתן משוב לתרגילים ולשלבי הפקת סרט הגמר.

כל מה שרציתם לדעת על התוכנית הייחודית שלנו:

למי זה מתאים הקורס?
אוהבים קולנוע עלילתי? מתים על סדרות דוקומנטריות או על סדרות רשת? יש לכם משהו חשוב לספר לעולם? רוצים ליצור בעצמכם? – הקורס הזה מתאים לכם, אוהבי היצירה הקולנועית, ואנשים המעוניינים להפיק סרט אישי או קבוצתי.

מטרת תוכנית הלימודים בימוי קולנועי והפקה
הלימודים בקורס זה נועדו לפתח ולהעמיק את יכולת הביטוי האישי בתחום הקולנוע, הטלוויזיה, והמדיה החדשה, ולהקנות כלים יצירתיים ומעשיים הנדרשים בתחום הבימוי וההפקה.

היקף הלימודים בקורס בימוי קולנוע והפקה
הלימודים יתקיימו פעמיים בשבוע בשעות הערב, משך 8 חודשים, ובסך הכל 260 שעות לימוד אקדמיות בנוסף לעבודה עצמית על פרויקט הגמר.

סביבת הלימודים
בית הספר חשיפה לאמנויות התקשורת והדיגיטל, שהוא חלק ממערך לימודי החוץ של האוניברסיטה הפתוחה, שוכן בקמפוס האוניברסיטה הפתוחה בכפר הירוק, במקום נגיש ומרכזי (צומת מרכזית במרכז הארץ). בית הספר פועל כבר יותר מ-30 שנה, ומתמחה במקצועות התקשורת, הטלוויזיה והדיגיטל. יש בו כיתות לימוד, מעבדות מדיה מצוידות, וחדר תירגול הפתוח בכל שעות היום. סביבת הלימודים אינטימית ונעימה, ולרשות התלמידים עומדים קפיטריה ושפע מקומות חנייה חינם.

מה לומדים?


קורס בימוי קולנועי והפקה - סדנה שנתית עם הגב' שרית חיימיאן (100 ש"א)
בסדנה זו נלמד את השפה הקולנועית ואת העשייה הקולנועית תוך תירגול מעשי. הסדנה מבוססת על עבודות הסטודנטים. נעמיק את הלמידה ביחס לרעיון העומד בבסיס כל סרט ולגבי היכולת לספר סיפור, נתוודע לתסריט, לצילום, לקומפוזיציה, לתאורה ולפס הקול, ונלמד על המשחק, על האווירה ועוד.

סדנת השפה הקולנועית
נתוודע למושגי יסוד בקולנוע בצילום (קלוז-אפ, מדיום שוט וכדומה) ולתפקידם, למרחקי צילום, לזוויות צילום ולתנועות מצלמה, ונלמד כיצד ניתן להשתמש בהם כדי ליצור משמעות ולספר סיפור. נכיר היבטים שונים של מיזנסצינה, התנהגות הדמויות, ובניית הרגש במיזנסצינה.

סדנת פרשנות הבמאי
נלמד כיצד מתווה נקודת מבטו הייחודית של הבמאי את אופי הסרט ואת משמעותו.

סדנת עיצוב דמות קולנועית
נלמד כיצד מעצבים דמות קולנועית – מה הם הכלים העומדים לרשות הבמאי, ומאפשרים לו לעצב דמות חד-פעמית בקולנוע.

סדנת תיק הפקה
נכיר מקרוב את הסט, את העבודה המוחשית של בימוי סצינה. נלמד איך מכינים תיק הפקה, איך בונים סטורי-בורד, פלור-פלאן וברייק-דאון, ואיך מבצעים בדיקת מוּכנוּת לקראת ההפקה.

סדנת בימוי שחקנים
נלמד איך עובד הבמאי עם שחקנים על-פי תסריטים.

סדנה מעשית מרוכזת בצילום וידאו
לקראת הפקות גמר, בעזרת צלם, נלמד כיצד מתכוננים לצילומים, ומהי מערכת יחסים האידיאלית בין צלם לבמאי.

עריכה
בתחום זה נתמקד בקונבנציות ובכללי עריכה שיש להכירם כדי לתכנן נכון את מהלך הצילומים. נלמד מה בין שלב הצילומים לעריכה, ומה תפקידו של הבמאי בחדר העריכה.
בעריכת סרטי הגמר יתקיים שיתוף פעולה בין בוגרי מסלול עריכה ופוסט-פרודקשן לבין בוגרי התוכנית בימוי קולנועי.

ליווי סרט הגמר והנחיה אישית וקבוצתית בסרט הגמר
במהלך הסמסטר השני – בליווי המרצה – תהיה הקבוצה עסוקה בהכנות, בצילומים, ובעריכה של סרטי הגמר, עד לשלב בו הסרט יהיה מוכן להקרנה. הליווי כולל צפייה בחומרי גלם של סרטי גמר וניתוחם.

תסריטאות – סדנה שנתית עם מר צביקה קרצנר (80 ש"א)

סדנת יסודות התסריט
בסדנה זו נרכוש את הכלים הבסיסיים לכתיבת תסריט – הפורמט, התוכן והסגנון – ונתוודע לעקרונות היסוד של הכתיבה הדרמטית לקולנוע ולטלוויזיה. נלמד את הגדרת התסריט, בניית תבנית תסריט לקולנוע, בחירת כותרת הסצינה ותהליך הכתיבה, משלב הרעיון דרך סינופסיס–טריטמנט, ועד לתסריט. נכיר את המבנה הקלאסי של התסריט – שלוש המערכות, פרוטגוניסט, אנטגוניסט, אירוע מחולל, רצון דרמטי של דמות, בחירה של דמות, הקונפליקט, איפיון דמות, ביוגרפיה של דמות פיקטיבית, דמויות אמיתיות כמקור השראה ועוד.

סדנת התסריט הקצר – לימוד, ניתוח, ותירגול של כתיבת תסריט קצר
נלמד על מאפייני התסריט הקצר, התאמת סיפור קולנועי לפורמט קצר, סיטואציה ויזואלית כמקור השראה לתסריט קצר, דמות כמקור השראה, רגש שמחולל תסריט קצר, מתֶמָה למאורע מחולל, שאלות הבסיס בתסריט קצר, ז'אנרים בתסריט הקצר, מבנה ארבעת המהלכים, חוויה אישית כמקור השראה, אמירה אסתטית מול אמירה תמטית, עיבוד שירה וסיפורת לתסריט קצר, וניתוח תסריטים קצרים.
עבודת הסיכום תהיה כתיבת תסריט קצר.
שיטת ההוראה: הרצאה בליווי מצגת: הקרנה וניתוח של סרטים ותסריטים קצרים, דיון בתסריטים של התלמידים.

קורס המבע הקולנועי בראי התקופה (40 ש"א)
הסדנה תעסוק בהקניית מושגי יסוד וידע על דרכי המבע הייחודיות של המדיום הקולנועי מנקודת המבט של צופים ויוצרים בקולנוע הקלאסי, ובעידן הדיגיטלי של המדיום. יוצגו טכניקות קולנועיות – ממבנה הפריים והשוט (shot) ועד טכניקות קולנועיות היוצרות תובנות ותגובות רגשיות. הסטודנטים ילמדו כיצד לשכלל את יכולות ניתוח הסרטים כצופים ביקורתיים, תוך התייחסות לעריכה ולפס הקול. הלימוד ישלב ניתוח של סרטי קולנוע, סרטים קצרים, סדרות טלוויזיה, וידאו-קליפים ועוד.

סדנת משחק מול מצלמה (40 ש"א)
בסדנה זו יוקנו כלים מעשיים הנדרשים בעבודת הבמאי מול שחקנים, וכן לצורך תקשורת והכוונת השחקנים על הסט. נלמד מהו משחק, וכן עקרונות ושיטות משחק – סטניסלבסקי, יז'י גרוטובסקי, מיכאיל צ'כוב, מהי מטרת הסצינה – חלוקה לביטים ופעולות בסצינה, דיאלוג בין שחקנים, Give and Take – הדינמיקה בין הדמויות, מונולוג פנימי, ההבדל בין קומדיה לדרמה, דמויות ומצבי קיצון (נכה, דמות רוצח סדרתי), התנסות אישית בעבודת השחקן ובימוי שחקנים.

ממי לומדים?


שרית חיימיאן

שרית חיימיאן - יוצרת, במאית, עורכת תוכן ותסריטאית מובילה זה 23 שנים, לקטורית ומנטורית בקרנות הקולנוע השונות.יצירותיה הוקרנו בקולנוע, בטלוויזיה, באינטרנט ובסלולר, וזכו בפרסים ובהכרה בארץ ובעולם. המנעד של יצירתה רחב ומגוון, ונע בין הז'אנרים השונים.

על קצה המזלג – מה אומרים הבוגרים שלנו על שרית?
"שרית מרצה בחסד. למידה משמעותית מאד" @ "אין מילים לתאר את התפעלותי מהקורס הזה, העוצמה שלו והעומק ... הדרך הזו משפיעה על החיים" @ "שרית אישה מדהימה, משרת דרך, עמוקה ורצינית" @ "מעולה. שרית נותנת ידע רב וחיזוק לנו לחשוב בעצמנו" @ "קורס מרתק, משנה עולמות ומסלולי חיים. מרצה בקיאה, חדה, רגישה, ונותנת מקום לכולם" @ "קורס מאתגר, מעורר רצון ליישם וללמוד עוד"
(ציטוט מתוך משובי סיכום קורס. לא נגענו!)

צביקה קרצנר

צביקה קרצנר - מבכירי התסריטאים בארץמשמש כיועץ אמנותי של קרן הקולנוע הישראלי וקרן תל-אביב לאמנויות.
מנהל מחלקת תסריטאות.
כתב יותר מ־50 תסריטים לסרטי קולנוע וסדרות, ושימש כתסריטאי ראשי בכמה סדרות מקור. התסריטאי של הסדרה המצליחה "כתב פלילי" בערוץ הראשון. בין עבודותיו: "שתי אצבעות מצידון", "טיפול נמרץ", "זהו זה", "רחוב סומסום" ועוד. זכה בפרס המרצה המצטיין מטעם ה-BIARTS לשנת 2001.

על קצה המזלג – מה אומרים הבוגרים שלנו על צביקה?
כל כך נהנית מהשיעורים של צביקה. שיעורים מרתקים, הוא מחדד את הכתיבה ואת היצירתיות שלי." @ " הוא אדם עמוק, רציני ומצחיק כאחד" @ "השיעור של צביקה מרתק." @ "הקורס לגמרי ענה על כל הציפיות שהיו לי לפני כן. תודה רבה!" @ "בנוסף למקצועיות הרבה של צביקה, היה נעים, האוירה הלימודית כיפית"

גל שחם

יעל כפיר צוקר - מרצה לקולנועבעלת תואר ראשון בקולנוע וטלוויזיה מאוניברסיטת תל-אביב ותואר שני בתיאולוגיה בשילוב עם קולנוע ממכללת UTS בניו יורק.
בעשר השנים האחרונות מלמדת מגוון קורסים בקולנוע עיוני בארץ ובחו"ל: תולדות הקולנוע, תיאוריות קולנועיות, מבע קולנועי וצפייה ביקורתית בסרטים.

על קצה המזלג – מה אומרים הבוגרים שלנו על יעל?
"אני מגיע ללא שום ידע בעולם הקולנוע והקורס הזה נותן לי בסיס באופן מפורט וברור. יעל היא מרצה מעולה שיודעת גם לתת לכיתה להביע את עצה וגם להעביר חומר באופן ברור ומעניין".
"יעל מרצה מדהימה! תמיד נותנת מקום לשאלות ונותנתאת דעותיה על הנושא . רואים את הכבוד שלה לעולם הקולנוע , מרצה טובה מאד."
"מרצה איכותית, מעבירה את השיעורים בחן והמון סובלנות, ברורה, מדויקת ותענוג גדול ללמוד איתה".

אנה סטפן

הדר קליינמן צדוק, יוצרת, במאית ומפיקהבעלת תואר BA קולנוע וטלוויזיה- הפקה ותסריטאות, אוניברסיטת ת"א ותואר MED בהצטיינות, חינוך לאמנות, המכללה האקדמית בית ברל.
בשנים האחרונות לימדה והשתתפה במספר סדנאות משחק.
מגוון יצירותיה של הדר נע בין העלילתי לדוקומנטרי. בשנים האחרונות, הדר התמקדה ביצירת סדרות דוקומנטריות משובחות שהוקרנו בערוצי הטלוויזיה בארץ ובחו"ל בינם: "רקמות שקופות", סדרה המתעדת פיענוח פרשיות רצח, "יער שחור", "200 פרפר" סרט עלילתי קצר.
סרטה "המכתב של סומנה" הוקרן בפסטיבלים רבים וזכה בפרס הכסף בקטגורית הסרט הדוקומנטרי הטוב ביותר בפסטיבל זכויות האדם בטיוואן.
הסרט "אישה אחות" הוקרן בארץ (ערוץ 12 , ו Yes דוקו), בערוצים בינלאומיים כגון, ARTE צרפת, TV ONTARIO קנדה ובפסטיבלים רבים. הסרט אף זכה לציון לשבח בפסטיבל סאן פרנסיסקו.

shaya_stanilov

שעיה סטנילוב, צלם ועורך סרטיםשימש כצלם וכעורך כתבות טלוויזיה עבור ערוצי טלוויזיה זרים. מילא תפקידים רבים בהפקות לתיאטרון, לטלוויזיה ולקולנוע בחו"ל. מרצה לעריכה דיגיטלית ולטכנולוגיה של הווידאו. בעל תואר M.Sc. בהנדסה.

על קצה המזלג – מה אומרים הבוגרים שלנו על שעיה?
"מורה דגול, חווית למידה מעל הכל. כלים מקצועיים לתעשיה, תודה רבה! @ הכל מצוין, מורה פצצה, מלא ידע וניסיון, כל הכבוד @ הקורס נותן לי הרבה כלים חיוניים לעבודות העצמאיות ולמטלות שלא חשבתי שאוכל לעשות. האווירה בכיתה כל כך כיפית וזה עוזר לי הרבה ולהתרכז ולתת את כל הכוחות כדי ללמוד, מרצה מדהים. @ שעיה מורה מקצועי בעל תשוקה ואהבה למקצוע @ תודה רבה לשעיה" @ חומר מאד קשה ומסובך אבל בשל השיטה והסבלנות של המרצה, והאווירה הטובה בכיתה, יש הרבה יותר אפשרות באמת לעכל את הדברים. @ המנחה שעיה
מסביר מספר פעמים כדי שיהיה ברור לכולם. מרצה יוצא דופן! "

טבלת הקורסים


מס' הקורס שם הקורס שעות לימוד שבועיות
68216 בימוי קולנועי והפקה - א' 40
84626 סדנת יסודות התסריט 40
68152 המבע הקולנועי בראי התקופה 40
68219 בימוי קולנועי והפקה - ב' 60
68221 סדנת משחק מול מצלמה + סדנת צילום וידאו 40
84711 סדנת התסריט הקצר 40
* בכל קורס יתקיימו 14 מפגשים, נוסף לפרויקט מסכם.

שילוב לימודי תעודה עם לימודי תואר ראשון


לימודי התעודה בתוכנית הלימודים בימוי קולנועי כיתת והפקה מקנים נקודות זכות לשילוב לימודים לתואר ראשון באוניברסיטה הפתוחה במסגרת הלימודים האקדמיים, או להמשך הלימודים בה. הסטודנטים אשר לומדים גם במסלול האקדמי וגם במסלולים המקצועיים מקבלים הנחה בשכר הלימוד ללימודי התעודה.

הציטוטים על המצרים נלקחו ממשובי סיכום קורס, לא נגענו!
אני מסכים/ה לקבל מידע, עדכונים ודבר פרסומת מהאוניברסיטה הפתוחה בדוא"ל ו/או מסרונים

דף הבית
לצור קשר דרך טלפון
השארת פרטים