האוניברסיטה הפתוחה דיקנט הלימודים מערך הייעוץ וההדרכה היחידה לסטודנטים עם לקויות למידה
הקטנת הטקסט    הגדלת הטקסט

שאלות נפוצות

לקויות למידה וגורמים מאבחנים

 • קשה לי בקורס הראשון. האם זה אומר שיש לי לקות?
  לא בהכרח. קושי בקורס מסוים יכול לנבוע מסיבות רבות, וביניהן, היעדר אסטרטגיות למידה יעילות (חוסר מיומנות בלמידה או בארגון החומר), השקעת זמן בלתי מספקת, קשיי שפה ואפילו בחירה שגויה של קורס ראשון. רצוי לשוחח עם יועצת מהיחידה לסטודנטים עם לקויות למידה שתקבל ממך פרטים על אודות הרקע הלימודי וההתפתחותי שלך, ותסייע לך להבין האם יש מקום לבצע אבחון ומאיזה סוג.

 • יש לי קשיים בלימודים, מעולם לא אובחנתי. האם יש לי לקות למידה?
  לא בהכרח. מומלץ לפנות ליועצת מהיחידה לסטודנטים עם לקויות למידה ולשוחח עִמה על מנת לברר מהו מקור הקשיים הלימודיים.

 • מה זה מת"ל?
  מת"ל היא מערכת אבחון ממוחשבת לבדיקת תפקודי למידה, המערכת פותחה ע"י המרכז הארצי לבחינות והערכה לצורך אבחון לקויות למידה בבוגרים בגילאי 16-35. מרכז האבחון פתוח לכלל הבוגרים המתאימים לאבחון זה. לפרטים נוספים אנא פנו לאתר מ.ל.ל - מרכז לאבחון לקויות למידה של האו"פ. (סטודנטים של האוניברסיטה הפתוחה יפנו ראשית לשיחה עם יועצת מן ה"יחידה לסטודנטים עם לקויות למידה") .

אבחון

 • אילו אבחונים מתקבלים?
  מתקבלים אבחונים שנערכו על ידי מאבחן מוסמך במהלך חמש (5) השנים האחרונות. מתקבלים אבחונים אשר עומדים בקריטריונים ומצביעים בבירור על לקות למידה או חשד להפרעת קשב וריכוז. כמו כן, מתקבלות חווֹת דעת רפואיות המתבססות על אבחון מקיף, המעידות על קיומה של הפרעת קשב וריכוז (ADHD), והנערכות על ידי נוירולוגים או פסיכיאטרים שהתמחו בתחום הפרעות קשב וריכוז.

 • האם אני חייב לפנות לאבחון מת"ל של האוניברסיטה הפתוחה?
  אבחוני מת"ל מוכרים בכל המוסדות להשכלה גבוהה. עם זאת, סטודנטים של האוניברסיטה הפתוחה אינם מחוייבים באבחון מת"ל. ניתן לפנות לכל מאבחן מוסמך בעל ניסיון באבחון בוגרים. נתין לפנות למכוני קשב וריכוז לצורך אבחון קשב . יש להציג בפני המאבחן את הקריטריונים לאבחונים.

 • מי רשאי לאבחן הפרעות קשב וריכוז?
  רופא נוירולוג או פסיכיאטר שהתמחו בתחום הפרעות קשב וריכוז. ניתן לפנות לרופאים אלו באמצעות קופת חולים , באמצעות מרפאות חוץ של בתי החולים או מכונים פרטיים. כמו כן גם פסיכולוגים מומחים שהתמחו בטיפול בהפרעות קשב וריכוז רשאים לערוך אבחון (בתנאי שהפנו את המאובחן לרופא מומחה בכדי לברר תחלואה נילוות ובכדי לברר ולאשר את הצורך בטיפול תרופתי). להלן חוזר מנכ"ל משרד הבריאות המסביר על אבחוני קשב וכן הקריטריונים לאבחוני קשב המתקבלים באוניברסיטה הפתוחה.

 • בתיכון קיבלתי תוספת זמן בבחינות. האם אוכל לקבל תוספת כזו גם בלימודים באוניברסיטה הפתוחה?
  כדי לקבל התאמות בתנאי בחינה (ובכללם תוספת זמן), עליך להציג אבחון עדכני עם קביעה חד-משמעית של לקות למידה (או של הפרעת קשב וריכוז).

 • לאן לשלוח את האבחון?
  ראו נהלי פנייה.

 • מתי לשלוח את האבחון?
  יש לשלוח אבחון לפני תחילת הסמסטר ולכל המאוחר - חודש לאחר תחילת הסמסטר. התאריך האחרון מופיע בהודעות הרצות בעמוד הבית. סטודנטים הלומדים אנגלית נדרשים לשלוח אבחון לכל המאוחר עד תחילת הסמסטר.

 • אובחנתי בילדותי כבעל/ת ADHD, וקיבלתי רטאלין בתקופת הלימודים בבית הספר היסודי. האם עלי לעבור אבחון חדש?
  נדרשת אבחנה עדכנית שנעשתה במהלך חמש השנים האחרונות ומכילה מידע אודות הרקע ההתפתחותי והסימפטומים המאפיינים את הסטודנט כיום.

 • אני זקוק/ה לתוספת זמן בבחינות עקב בעיה רפואית (עברתי תאונת דרכים, ומאז אינני יכולה להתרכז וללמוד). האם אוכל לקבל תוספת זמן גם באוניברסיטה הפתוחה?
  סטודנטים אשר קשייהם נובעים מבעיות רפואיות/פגיעות גופניות (כגון תאונות דרכים, מחלות וכדומה) וסטודנטים עם צרכים מיוחדים (לקויות חושיות, בעיות נפשיות ואחרות) נדרשים לפנות לדיקן הסטודנטים, לדנה כספי-צחור, בטלפון 09-7781501; בפקס - 09-7780634, או בדוא"ל.

 • עברתי אבחון וכלולה בו רשימת המלצות טיפוליות. האם אקבל מהאוניברסיטה הפתוחה מענה להמלצות הכלולות ברשימה זו?
  השירותים הניתנים ביחידה לסטודנטים עם לקויות למידה מתמקדים במיומנויות הנדרשות ללמידה אקדמית. לעתים מופיעות בדוחות האבחון המלצות נרחבות יותר (כגון הפניה לטיפול רגשי, או טיפול בכישורים בסיסיים יותר כגון טיפוח מוּדעות פונולוגית או העשרה שפתית),אלו אינן ניתנות לסטודנטים על ידי צוות האוניברסיטה הפתוחה.

 • מי יֵדע על היותי לקוי למידה? האם בתעודת הסיום של לימודי התואר יהיה רשום שאני עם לקויות למידה?
  מידע זה נותר חסוי ביחידה לסטודנטים עם לקויות למידה (למעט יידוע הצוות המטפל). אין אזכור לכך בגיליון הציונים. רק לסטודנט שמורה הזכות לדווח למנחים שלו על לקות הלמידה או להימנע מכך.

 • שלחתי לאוניברסיטה הפתוחה אבחון שעשיתי לפני שנתיים. האם אבחון זה יהיה תקף עד שאסיים את התואר, או שעלי לחדשו מדי חמש שנים?
  סטודנט ותיק שמוכר ב"יחידה לסטודנטים עם לקויות למידה" ולומד ברצף לקראת תואראינו נדרש לחדש את האבחון במהלך תקופת לימודיו. במקרים בהם הסטודנט הפסיק את לימודיו לתקופה ממושכת, יתקיים דיון לגופו של עניין. צוות היחידה יעדכן את הסטודנט אם נדרש לחדש אבחון.

נהלי הטיפול בסטודנטים

 • עד מתי אוכל לשלוח אבחון על מנת לקבל תנאי בחינה מיוחדים?
  סטודנטים שאינם מוכרים ביחידה, נדרשים לשלוח אבחון עד חודש לאחר תחילת הסמסטר. התאריך האחרון לשליחת אבחונים חדשים מתעדכן בהודעות הרצות בדף הבית (העמוד הראשי) של אתר ה"יחידה לסטודנטים עם לקויות למידה". סטודנטים הלומדים אנגלית ומעוניינים לתאם תנאי בחינה לבחינת הביניים נדרשים לשלוח אבחון לכל המאוחר עד תחילת הסמסטר.

 • שלחתי אתמול אבחון. מתי תתקשרו אלי?
  הטיפול בדוחות אבחון חדשים אורך זמן. כל דוח נבחן בקפידה על ידי צוות מקצועי. רק לאחר כחודש ממועד קבלת האבחון תקבלו הודעה באם נפתח לכם תיק ביחידה. לאחר קבלת ההודעה תוכלו ליצור קשר עם יועצת ביחידה לצורך שיחת היכרות ותיאום השירותים הרלבנטיים. לפרטים נוספים על נהלי פנייה לחצו כאן. מומלץ להתקשר לאחר העברת הדו"ח ולוודא שנקלט במלואו במזכירות היחידה.

 • האם מתקיימים שיעורים פרטיים או חונכות לסטודנטים עם לקויות למידה?
  לא. עם זאת, ניתן לקבל הדרכה במיומנויות למידה בקורסים עיוניים.

תנאי בחינה

 • אילו תנאי בחינה מיוחדים אוכל לקבל במהלך לימודי באוניברסיטה הפתוחה?
  תנאי הבחינה ניתנים על סמך ממצאי האבחון, הקשיים שמעלה הסטודנט ונהלי האוניברסיטה הפתוחה. רצוי להדגיש, כי חלק מהתנאים הניתנים בתקופת הלימודים התיכוניים אינם קיימים באוניברסיטה הפתוחה (תנאים כגון בחינה בעל פה, מבחן מותאם - הפחתת כמות החומר בבחינה, המרת בחינה בעבודות, פיצול הבחינה לשני מועדים, בחינה עם חומר פתוח, "פטורים" מקורסים בתחומים מסוימים, או מתן הסבר לשאלות במבחן ומיקודן וכד')
  תנאי בחינה מיוחדים הדורשים שיקול דעת מיוחד מועלים לדיון וועדה פנימית. לוועדה זו ניתן לפנות באמצעות טופס. הפניה לוועדה תעשה לכל הפחות 6 שבועות לפני מועד הבחינה. החלטות הוועדה נמסרות תוך 3 שבועות לכל היותר.

 • קיבלתי תוספת זמן של שעה למבחן הראשון, וגיליתי כי איני זקוק לה (ברוב המקרים אני מסיים את הבחינה תוך שעתיים ואינני מנצל את כל הזמן - ארבע שעות - המוקצה לבחינה). מה עלי לעשות?
  במידה שאינך מנצל את התנאים שהועמדו לרשותך, צור עמנו קשר באמצעות הטופס ליצירת קשר.

 • אני מוכר ביחידה. יש לי בחינה בשבוע הבא. האם אוכל לקבל תוספת זמן?
  כיוון שהתאמת תנאי בחינה מיוחדים מצריכה תיאום לוגיסטי מורכב, אין באפשרותנו לתאם לסטודנטים תנאי בחינה מיוחדים ,אלא רק בהתראה של חודש ומעלה לפני מועד הבחינה (רצוי לעדכן מוקדם ככל שניתן). לאחר מועד זה לא ניתן יהיה לתאם תנאי בחינה מיוחדים.

 • אני סטודנט ותיק וכבר קיבלתי בעבר תנאים קבועים. כעת אני משתתף בקורס קשה במיוחד, ובו אני זקוק לתוספת זמן. מה עלי לעשות?
  במידה ואתה מעוניין לשנות תנאי בחינה, עליך להתקשר ולשוחח עם יועצת מן ה"יחידה לסטודנטים עם לקויות למידה" לפחות חודש לפני מועד הבחינה.

 • קיבלתי תנאים קבועים בעברית. האם הם תקפים גם לגבי הקורסים המתמטיים?
  כן. אם כתוב בשאילתא "תנאים מיוחדים בעברית", הכוונה היא שהם כוללים גם את כל הקורסים במתמטיקה.

 • אני גר בחו"ל. האם אוכל לקבל תנאי בחינה מיוחדים?
  לסטודנטים הלומדים בחו"ל ניתן לתאם תוספת זמן בלבד. לשם כך יש לעדכן את היחידה לסטודנטים עם לקויות למידה עד חודשיים לפני הבחינה (לפחות 35 ימי עבודה).

הרשמה לבחינה ומשך הבחינה

 • קיבלתי מכם תנאי בחינה. איך ומתי להירשם לבחינות?
  לקראת אמצע הסמסטר, תקבל הודעה ובה פירוט של מועדי הבחינות השונים. ההרשמה לבחינה נעשית באופן הרגיל. סטודנטים שמקבלים תנאי בחינה מיוחדים, חייבים להירשם לבחינות מוקדם ככל האפשר, ולא יאוחר מתשעה (9) ימי עבודה (לא כולל יום הבחינה, ימי שישי-שבת וחגים) לפני הבחינות.

 • האם אני יכול להיבחן בכל המקומות תוך קבלת התנאים המיוחדים?
  האוניברסיטה מנסה להתאים את כיתות הבחינה למקום מגוריו של הסטודנט. אולם לעתים תנאים ספציפיים (כגון שימוש במעבד תמלילים) יחייבו הגעה למרכז בחינה שנמצא רחוק ממקום מגוריו.

 • נרשמתי לבחינה. מה קורה אם ברצוני לשנות מרכז בחינה או לבטל את הבחינה?
 • הפעולה המבוקשת מועד לאחר המועד
  הרשמה לבחינה (כל תנאי בחינה חריג)

  עד 8 ימי עבודה לפני הבחינה *
  (סט' ללא תנאי בחינה 3 ימי עבודה)
  לא ניתן להרשם לבחינה
  ביטול בחינה
  אי הגעה לבחינה
  עד 2 ימי עבודה לפני הבחינה *
  (כלל הסטודנטים)
  • מועד הבחינה נספר
  • תשלום כספי במקרים של תנאי עם תעריף גבוה (חדר נפרד, שאלון מוקלט, הקראה, הכתבה)
  שינוי מרכז בחינה (כמו הרשמה חדשה) עד 8 ימי עבודה לפני הבחינה*
  (סט' ללא תנאי בחינה 3 ימי עבודה)
  לא ניתן לשנות מרכז בחינה
  הגעה לבחינה על בסיס מקום פנוי (ללא הרשמה)   תשלום כספי (נכון להיום 214 ₪)
  עבור כלל הסטודנטים

  *ימי עבודה אינם כוללים את יום הבחינה, חגים+חוה"מ וששי שבת.


 • אם אני זכאי להשתמש במעבד תמלילים, איפה תתקיים הבחינה שלי?
  בחינות תוך שימוש במעבד תמלילים מתקיימות רק במרכזי בחינה שיש בהם תשתית לכך - ביניהם קמפוס רמת אביב, חיפה - בית בירם, באר שבע - בית יציב / מקיף ז ובמל"י ירושלים .

 • מתי במהלך הבחינה ניתנת תוספת הזמן?
  תוספת הזמן ניתנת לפני שעת הבחינה שנקבעה לכלל הסטודנטים. כך סטודנטים שמקבלים הארכת זמן יחלו את הבחינה בשעה 15:30 ולא בשעה 16:30. בכל מקרה, יש לשים לב לשעת התחלת הבחינה המופיעה בזימון.

 • האם המנחה יסביר לי את השאלה במהלך המבחן?
  לא. לכל הסטודנטים שמורה הזכות להעביר שאלות למרכז ההוראה, אם השאלה אינה ברורה להם. ואולם, אין הסבר וניתוח אישי של כוונת השאלה. לשם כך מומלץ לפנות ליחידה לסטודנטים עם לקויות למידה במהלך הסמסטר על מנת לתאם הדרכה בנושא ניתוח שאלות.

אנגלית

 • עלי להיבחן בבחינות מיון באנגלית (בחינת אמי"ר או אמיר"ם). באבחון שלי ישנן המלצות לתוספת זמן הקראה באנגלית. האם אוכל לקבל תנאי זה במהלך הבחינות?
  בחינות אמי"ר אינן בחינות פנימיות של האוניברסיטה הפתוחה, ולכן איננו מספקים בהן תנאי בחינה מיוחדים. בחינות אמי"ר נערכות על ידי המרכז הארצי לבחינות והערכה. בבחינת אמיר"ם (אמיר ממוחשב) לא קיימת התאמת תנאי בחינה.

 • האם אפשר להשתמש במילונית בבחינת הגמר של קורס הבנת הנקרא באנגלית?
  השימוש במילונים אלקטרונים (כדוגמת מילון אוקספורד, Quicktionary ועוד) מותר לשימוש בבחינות הגמור עבור כלל הסטודנטים באוניברסיטה הפתוחה.

 • אני דיסלקטי ומעולם לא הצלחתי ללמוד אנגלית. האם אפשר לפטור אותי מחובת לימוד אנגלית?
  רמת פטור באנגלית הינה דרישת חובה ללימוד קורסים מתקדמים ולסיום תואר ראשון., לפיכך לא ניתן לקבל פטור מקורסי אנגלית. הוכחת הידע באנגלית חשובה לצורך קריאת מאמרים בשפה האנגלית בקורסים מתקדמים ובלימודי המשך. בקורסים באנגלית מתאפשרת עזרה פרטנית לסטודנטים עם לקויות למידה. הרשמה לשירותים ייחודיים אלו כרוכה בתשלום שנתי


 • אני מתקשה בקריאה באנגלית. האם יש דרך לעזור לי באמצעות הקראות או תקליטורים? האם ניתן לקבל הקלטות של הטקסטים של הממ"נים בקורסי אנגלית?
  סטודנטים המתקשים בקריאה באנגלית מוזמנים להשתמש בתוכנת הקראה, שבאמצעותה ניתן להאזין לטקסט בפורמט דיגיטלי. התוכנה מותקנת בספריות בארבעת הקמפוסים הגדולים (רמת אביב, רעננה, ירושלים, חיפה ובאר שבע), .לפרטים נוספים על אודות תוכנות הקראה באנגלית לחצו כאן. הרשמה לשירותים ייחודיים אלו כרוכה בתשלום שנתי .

 • האם ניתן להשתמש בתוכנת הקראה במהלך הבחינות?
  לא ניתן להשתמש בתוכנות הקראה במהלך הבחינות, אולם ניתן לבקש, כחלק מהתאמת תנאי בחינה מיוחדים באנגלית, הקלטה של הבחינה על גבי מכשיר MP3. הסטודנט מצִדו נדרש להביא עמו לבחינה אוזניות וסוללות רזרביות מסוג AAA לשם גיבוי.

קבוצות תגבור

 • באילו קורסים מתקיימות קבוצות תגבור?
  קבוצות התגבור מתקיימות במספר קורסים במסגרת קורסי החובה בתחומי מדעי החברה. לפרטים נוספים ראו הדרכה בלמידה בקבוצות קטנות.

 • מתי ואיך נרשמים לקבוצות התגבור?
  ההרשמה לקבוצות התגבור נעשית בסמוך לתחילת הסמסטר. בסמוך לתחילת הסמסטר נשלחת לסטודנט באופן אוטומטי הודעה במערכת "שאילתא" על מועדי קבוצות התגבור המוצעים. מומלץ להירשם לקבוצות בהקדם האפשרי שכן מספר המקומות בקבוצות מוגבל. פתיחת הקבוצה מותנית במספר הנרשמים. יש לציין כי קיימת חובת נוכחות במפגשי הקבוצה. הרשמה לשירותים ייחודיים אלו כרוכה בתשלום שנתי.
 • היכן נפגשות קבוצות התגבור?
  הקבוצות נפגשות במרכזי לימוד במרכז הארץ . במקרים מיוחדים נפתחות קבוצות גם במרכזים מרוחקים יותר.

 • אני עובד במשרה מלאה. האם אני חייב להגיע לכל המפגשים של קבוצת התגבור?
  המפגשים נערכים לאורך כל הסמסטר בנוסף למפגשי המפגשים נערכים לאורך כל הסמסטר בנוסף למפגשי ההנחיה הרגילים. בעת ההרשמה לקבוצה באמצעות השאילתא, תידרש לחתום על התחייבות הגעה לכל מפגשי התגבור.

הדרכה בלמידה

 • האם אפשר לקבל הדרכה בלמידה בכל הקורסים?
  הדרכה במיומנויות הלמידה מותאמת למיומנויות הנדרשות מסטודנטים בקורסים עיוניים (ולכן בעת לימוד קורסים כמותיים או מדעיים היא פחות רלבנטית). מומלץ להירשם לקבוצת תגבור בקורסים בהם הן מוצעות. לקבלת הדרכה פרטנית בלמידה בקורסים עיוניים יש לפנות לתיאום עם יועצות היחידה לסטודנטים עם לקויות למידה. הרשמה לשירותים ייחודיים אלו כרוכה בתשלום שנתי.

 • כמה מפגשי הדרכה אפשר לקבל?
  מספר המפגשים מוגבל, והוא נקבע בהתאם לקצב ההתקדמות של הסטודנט לאורך המפגשים. ההגבלה במספר המפגשים נובעת מכך שההדרכה מתמקדת במיומנויות למידה ומצופה מהסטודנט להתחיל ביישומן במשך לימודיו. במקרה הצורך, ניתן לשקול הוספת מפגשים.

ייעוץ ללימודים אקדמיים

 • כמה קורסים מומלץ ללמוד בסמסטר?
  בסמסטר הראשון מומלץ להתחיל בקורס אחד בלבד (מומלץ לשוחח עם אחת היועצות ביחידה ולבחור קורס שאינו עמוס מדי ומתאים למסלול הלימודים ולידע של הסטודנט) זאת במטרה להעריך את כמות ההשקעה הנדרשת בלמידה, לבדוק כיצד משתלבים עבודה ולימודים יחדיו ולצבור מיומנויות למידה (לעתים באמצעות הדרכה בלמידה או קבוצת תגבור). בהמשך, בהתאם להצלחה בקורס אחד ניתן להגביר את קצב הלימוד. כאשר מיומנויות הלמידה של הסטודנט הן טובות, אין מניעה ללמוד שני (2) קורסים במקביל כבר בסמסטר הראשון (מומלץ להתייעץ לגבי בחירת קורסים שאינם עמוסים במיוחד).

 • האם אפשר לקבל ייעוץ לגבי בחירת קורסים בכל התחומים?
  ניתן לקבל ייעוץ כללי בכל מרכזי הלימוד לגבי קצב הלימוד, ומספר קורסים מומלץ. בתחום מדעי החברה או מדעי הרוח ניתן לקבל ייעוץ ספציפי יותר ,אולם בתחומי המדעים, מומלץ לפנות ליועץ תחומי מתחום התוכן כדי לקבל ייעוץ ספציפי על תכני הקורסים. לייעוץ מעמיק בהתאם לממצאי האבחון רצוי לתאם ייעוץ עם יועצת לקויות למידה.

 • אני דיסקלקולי (יש לי לקות במתמטיקה), אני חושש מהתמודדות עם הקורסים הכמותיים בתחום של פסיכולוגיה, מה לעשות?
  סטודנטים עם לקות במתמטיקה עלולים להתקשות גם בלימוד קורסים בסטטיסטיקה (תלוי בעוצמת הלקות). מומלץ לסטודנטים אלה לנסות לבדוק את דרישות הקורס לפני ההרשמה, כדי לבחון אם ביכולתם להתמודד עמם. בקורסים סטטיסטיקה א + סטטיסטיקה ב ישנן קבוצות תגבור שיכולות לסייע לסטודנטים עם לקויות למידה להתמודד עם הקורס, אולם אם הלקות עצמה היא קשה, ולא ניתן לבצע פעילויות חשבוניות - ייתכנו קשיים מהותיים בלמידה.

 • אני דיסקלקולי, האם ניתן לקבל פטור מקורסים בסטטיסטיקה?
  לא ניתן לקבל "פטור" מקורסים בסטטיסטיקה, אם הם מופיעים במסלול הלימודים שלך. אולם, במקרים חריגים במיוחד שבהם יש קושי בקורסים המתמטיים, ניתן לבחור מסלול לימודים כגון "מדעי החברה והרוח", שבו אין דרישה ללימוד קורסים בעלי אופי כמותי.

 • אני מעוניין ללמוד באוניברסיטה הפתוחה שמונה (8) קורסים באפיק מעבר לאוניברסיטה אחרת. האם האבחון שלי יתקבל באוניברסיטה המקבלת?
  לכל מוסד להשכלה גבוהה יש הנחיות משלו לגבי מדיניות קבלת האבחונים. מומלץ לבדוק הנחיות אלה במוסד המקבל. כיוון שהאוניברסיטה הפתוחה אינה מפנה לגורם מאבחן ספציפי, ניתן לערוך את האבחון במוסד המקבל, ואם האבחון תקף הוא יתקבל גם באוניברסיטה הפתוחה. האבחונים של מת"ל מוכרים בכל המוסדות להשכלה גבוהה בארץ.

חרדת בחינות

 • אין לי לקות למידה, אבל אני לחוץ בבחינות. האם אוכל לקבל תוספת זמן?
  לחץ בבחינות אינו בהכרח מעיד על לקות למידה והוא בר-טיפול. תוספת זמן ניתנת אך ורק לסטודנטים עם לקויות למידה / הפרעת קשב וריכוז.
  במקרים של הפרעת חרדה חמורה המצריכה טיפול תרופתי – ניתן לפנות עם מסמכים רפואיים לדיקן הסטודנטים – מדור צרכים מיוחדים - לענת כץ/דנה כספי-צחור, בטלפון 09-7781501; בפקס - 09-7780634, או בדוא"ל nagish@openu.ac.il

 • האם יש אבחון של חרדת בחינות?
  ניתן לאבחן זאת באמצעות שאלונים - באבחון פסיכולוגי חיצוני. אולם עדיין יש לזכור שאבחון המעיד על חרדת בחינות אינו מאפשר קבלת תנאי בחינה מיוחדים דרך היחידה.

טכנולוגיה מסייעת

 • מהי טכנולוגיה מסייעת?
  טכנולוגיה מסייעת כוללת מגוון תוכנות ועזרים טכנולוגיים שבעזרתם ניתן לעקוף או לפצות על קשיים בקריאה ובכתיבה, בארגון רעיונות ובכך לשפר תהליכי למידה. להלן מספר דוגמאות: תוכנת הקראה בעברית, תוכנת הקראה באנגלית, תוכנה לכתיבה מתמטית, תוכנת למיפוי מושגים, תוכנות OCR ועוד.

 • איך אפשר לקבל הדרכה על התוכנות ועזרים טכנולוגים?
  ניתן לקבל הסבר טלפוני ובמייל ומפגשי הדרכה אישית ברעננה, תל אביב והדרכה מקוונת דרך המחשב. לפרטים נוספים ניתן לפנות לטלפון 09-7781550, בימים א,ג,ה בין השעות 9:00-15:00, או באמצעות טופס ליצירת קשר.הרשמה לשירותים ייחודיים אלו כרוכה בתשלום שנתי.

 • היכן ניתן להשתמש בטכנולוגיה מסייעת?
  תוכנות עזר ניתן להוריד למחשבך האישי , לטלפון הסלולרי והן גם מותקנות בעמדות מחשב נגישות בספריות הקמפוסים של האוניברסיטה הפתוחה ברעננה, בתל-אביב ובבאר-שבע, בחדר טכנולוגיה מסייעת והדרכה בלמידה בקמפוס חיפה, בכיתה 14 בקמפוס ירושלים.

 • אני מתקשה בקריאה. האם יש אפשרות להאזין ליחידות הלימוד?
  שימוש בהקראה יכול לסייע בתהליכי פענוח וקריאה ולפצות על קשיים בקריאה ובריכוז. סטודנטים המעוניינים להאזין ליחידות הלימוד יכולים למצוא באתרים של חלק מהקורסים גרסה קולית ליחידות הלימוד. אם ברצונך להאזין לחומרי הלימוד ואינך מוצא אותם באתר הקורס הנך מוזמן לפנות אלינו בבקשה להקלטת חומרי לימוד באמצעות טופס ליצירת קשר.
  אפשרות נוספת היא קבלת הדרכה על תוכנות הקראה שתאפשר לך הקראה של טקסטים באנגלית ובעברית, התוכנות מותקנות בעמדות מחשב נגישות בספריות הקמפוסים של האוניברסיטה. הרשמה לשירותים ייחודיים אלו כרוכה בתשלום שנתי.