דבר המערכת

מה עושים היסטוריוניות והיסטוריונים? מנסים להבין אנשים ונשים שחיו בעבר, את עולמם, את מה שעשו וגם את הדימויים שבאמצעותם תפסו את עצמם ואת הסובב אותם. הם מבררים שאלות כלליות, מופשטות, דרך הקונקרטי – דרך זמנים ומקומות ייחודיים, אירועים ואנשים חד־פעמיים. 

אין מנוס מן ההיסטוריה: גם אנו, המבקשים לחקור אותה, בעצמנו מושא לפעולת הכוחות ההיסטוריים המעצבים אותנו, ואיתם משתנים מבטנו והמושגים שלנו. כך הולך ומתרחב כל העת תחום השאלות שאנחנו שואלים. שינוי מתמיד ושאלות בלי גבול: אין שאלה שהיסטוריונים והיסטוריוניות מתרחקים ממנה, אין סוג של עדויות שיבחלו בו.

מחקר בתנועה מתמדת, על אנשים שחיו בעבר ולמען אלה החיים בהווה: כך אנו רוצים לראות גם את כתב העת זמנים.

הרבעון להיסטוריה זמנים נוסד בבית הספר להיסטוריה באוניברסיטת תל אביב ביוזמתם של צבי יעבץ, שאול פרידלנדר וחיים שקד בשנת 1979. בעבר ערכו אותו עדית זרטל, נעמה שפי, מירי אליאב-פלדון, איריס רחמימוב וגיא מירון, וכיום הוא נערך בידי גדי אלגזי, ענבל עופר ומירי שפר-מוסנזון. כתב העת מתפרסם בשיתוף פעולה בין בית הספר להיסטוריה באוניברסיטת תל אביב, המחלקה להיסטוריה, פילוסופיה ומדעי היהדות באוניברסיטה הפתוחה והחברה ההיסטורית הישראלית, ורואה אור בלמדא - ההוצאה לאור של האוניברסיטה הפתוחה.