מהם מפגשי הנחיה מקוונים?

כחלק מהשקפת העולם של האוניברסיטה הפתוחה, תהליך הלמידה אינו תלוי במגבלות של מקום וזמן. האוניברסיטה מציעה לסטודנטים מספר דרכים וכלים ללמידה, ואינה מחייבת אותם להגיע לכיתות לימוד פרונטליות.  מפגשי הנחיה מקוונים (online) הם מפגשי הנחיה המשודרים בזמן אמת, באמצעות מערכות טכנולוגיות חדשניות, כיום באמצעות מערכת זום. 

מדי סמסטר מוצעים בקורסים רבים מפגשי הנחיה מקוונים כחלופה או כתוספת למפגשי הנחיה פנים-אל-פנים.
כבר בהרשמה לקורס, הסטודנטים יכולים לבחור בין מסלול של הנחיה מקוונת - כלומר להשתתף במפגשים המקוונים מביתם, או לבחור במסלול של הנחיה פרונטלית - כלומר להגיע למרכז לימוד ולהשתתף במפגשים פנים-אל-פנים. הגישה למפגשים המקוונים היא דרך אתר הקורס ופתוחה רק לסטודנטים שנרשמו להנחיה מקוונת. מרבית המפגשים המקוונים מוקלטים וזמינים באתרי הקורסים עבור אלו המעוניינים לצפות בהם שוב או עבור אלו שלא השתתפו במפגש המקוון. 
המפגשים המקוונים פופולריים בעיקר בקרב סטודנטים שמשלבים את לימודיהם עם עבודה, לסטודנטים שמתגוררים בחו"ל או כאלה שמעדיפים ללמוד מהבית.

מערכת זום

מערכת זום (ZOOM), פיתוח של חברה אמריקאית, היא מערכת אינטראקטיבית ללימוד מרחוק המוצעת לסטודנטים של האוניברסיטה בקורסים רבים ומשמשת לקיום מפגשי הנחיה מקוונים. המערכת קלה ונוחה לתפעול ועובדת בכל הדפדפנים והמכשירים הניידים. הסטודנטים יכולים לראות ולשמוע אלו את אלו בחלוניות וידאו קטנות במעין תצוגת גלריה, לדבר ברשות המנחה, לעקוב אחר חומרי עזר שמציג/ה המנחה כגון מצגת, מסמך וסרטון, לכתוב על החומרים הללו ובהתאם לרשות המנחה אף להציג תכנים בעצמם.

מהיכן משודרים המפגשים המקוונים?

למנחים באוניברסיטה מוצעת האפשרות לבחור מהיכן להעביר את המפגש המקוון במערכת זום -  מאולפני הווידאו ברעננה, מעמדת מחשב אישית בביתם או במשרדם, או מכיתת לימוד היברידית באחד ממרכזי הלימוד של האו"פ. האפשרות האחרונה מעניינת ומאתגרת. במודל זה השיעור מועבר בו-זמנית לסטודנטים שיושבים בכיתה רגילה מול המנחה, ולסטודנטים שמתחברים לשיעור מהמחשב מרחוק. הסטודנטים בשתי הקבוצות רואים, שומעים ומדברים אלו עם אלו.