מא' ועד ת': מעטפת ליווי מלאה לסטודנטים החרדים

מהי אוניברסיטה? מה זה סמסטר או בחינה? מהי תרבות אקדמית וכמה היא שונה מלימודים בישיבה או בכולל?

עבור סטודנטים וסטודנטיות מהחברה החרדית, הכניסה לעולם האקדמי יכולה להיות מבלבלת. הסטודנט החרדי מגיע עם פערי ידע שאין לסטודנט הישראלי הממוצע, אך עם רצון ללמוד ומוסר התמדה גבוה.

מטרת האוניברסיטה הפתוחה היא שגם סטודנט חרדי יתחיל את לימודיו מנקודת פתיחה שווה. לכן, כדי לגשר על פערי הידע הללו, האוניברסיטה מעמידה מעטפת ליווי מלאה, בהתאמה לחברה החרדית. הליווי ניתן משלב ההתעניינות בלימודים אקדמיים, גם כשטרם הוחלט מה ללמוד; ועד לסיום התואר.

הליווי כולל הסברים והנחיות בנושאים הבאים:

  • היבט אקדמי: הסבר על תחומי הלימוד השונים באוניברסיטה, הכוונה לתכנית לימודים שתתאים לצרכי המתעניין, מידע וסיוע על אודות השלמת פערי ידע בנושאי מתמטיקה ואנגלית והסבר על שוק העבודה.
  • היבט כלכלי: הסבר על המלגות השונות באוניברסיטה ומחוצה לה, ייעוץ להתאמת מלגה, סיוע בתהליך איתור המלגות, מילוי הטפסים והגשתם. 
  • היבט חברתי: למידה בחברותא ממשיכה גם באוניברסיטה. ישנן קהילות של סטודנטים מהחברה החרדית, שמשתפים אחד את השני בלבטים, אתגרים, שאלות וגם הצלחות. מפגשי הסטודנטים בקהילות – הן וירטואליות והן פיזיות – הם זירה פעילה של סיוע הדדי, המלצות על קורסים ושיחות על השקפות עולם.

רכז הסטודנטים החרדים מספר: "הליווי הוא סוד ההצלחה"

"מטרתי בתפקיד היא שהסטודנטים החרדים יבינו את המנגנון האקדמי ושילמדו להסתדר בו בכוחות עצמם", מסביר חיים לוריא, רכז הסטודנטים החרדים באוניברסיטה הפתוחה. "בהתחלה אני מסייע לסטודנטים להתמודד בהצלחה עם הלם התרבות הראשוני של סגנון למידה שונה, צורת בחינות חדשה והיקפים של חומרי לימוד. בהמשך אני מוודא שהם מסתדרים עם שאר ההיבטים הטכניים של הלמידה, מבינים את המטלות ויודעים כיצד למלא אותן בהצלחה, יודעים איך להירשם למבחנים וכדומה".

עוד הוא מוסיף, כי "המנגנון עובד. סטודנטים חרדים באוניברסיטה הפתוחה מתאקלמים לחיים הסטודנטיאליים כבר אחרי סמסטר אחד. הם מבינים את חלוקת התפקידים, יודעים לאתר חומרים באתר האוניברסיטה, איך למצוא מלגות וגם לכתוב ממ"נים ולצלוח מבחנים. למעשה, אחוז הסטודנטים החרדים המצטיינים בלימודים באוניברסיטה הפתוחה הוא הרבה מעבר לשיעורם באוכלוסייה".

חשוב להדגיש כי תכנית הלימודים עצמה (חומרי הלימוד והמטלות האקדמיות) זהה לכל הסטודנטים הלומדים באוניברסיטה הפתוחה. התמיכה בחרדים מתמקדת במעטפת היקפית ללימודים ובליווי אקדמי של נציג מהקהילה.

"הליווי לאורך התואר הוא סוד ההצלחה של רבים מבוגרי האוניברסיטה הפתוחה החרדים, שאף נעזרים במערך הסיוע לסטודנטים החרדים גם אחרי סיום לימודיהם", מסכם חיים לוריא.

 

יצירת קשר

חיים לוריא, רכז ליווי אקדמי לחברה החרדית

טלפון: 09-7782170, 058-3262389
דוא"ל: haredim@openu.ac.il

צפו בנאומו של חיים

צפו בנאומו של חיים לוריא

טקס הענקת תארים באוניברסיטה הפתוחה