יראו אור

למדא

המלחמה מעבר למילים: שפות של זיכרון ממלחמת העולם הראשונה ועד ימינו / ג'יי ווינטר

עיבוד מרתק לסדרת הרצאות בנושא צילומי מלחמה שנשא פרופ' ג'יי ווינטר באוניברסיטת חיפה ושעיקרו מבט פנורמי על האופן שבו אמנויות שונות משפיעות על תפיסתנו את המלחמה מאז שנת 1914

למדא

בונות ארץ חדשה: אדריכליות, ארגוני נשים ומוסדות לנשים בתקופת המנדט / סיגל דוידי

הספר עוקב אחר הקשר ההדוק שבין מוסדות חברתיים לנשים – שהוקמו בתקופת המנדט בידי ארגוני נשים ובתכנון נשים אדריכליות – לבין השינויים החברתיים והתרבותיים שחלו בדמותה ובמעמדה של האשה העירונית והאירופית בשנות העשרים והשלושים בארץ ישראל.

למדא

נשים וזקנה: מגדר וגילנות בראי האמנות בישראל / טל דקל

מבט חדשני ואמיץ על תהליך ההזדקנות ועל תופעת הגילנות מתוך רצון להניע שינוי בתפישות ובמעשים. באמצעות שילוב בין חקר תולדות האמנות וביקורת התרבות מציע הספר ניתוח מגדרי ופמיניסטי לחייהן של נשים זקנות וסוקר היבטים מוסדיים, חברתיים, משפחתיים ואישיים המשפיעים עליהן.

למדא

מדודלי לדיגיטלי: 50 שנות טלויזיה לילדים בישראל / יובל גוז'נסקי

הטלוויזיה לילדים בישראל היא חלק בלתי נפרד מחוויית הילדוּת של דורות שלמים. הספר מתמקד בשינוי תפיסת הילדוּת בשדה הטלוויזיה לילדים ובמעבר מתפיסה חינוכית-ממלכתית לתפיסה מסחרית-גלובלית, המבטא שינוי ביחס החברה והתרבות הישראלית לילדיה.

למדא

הקומפוזיציה בציור / גילה בלס

הקומפוזיציה היא השלד, הגוף והלב של כל יצירת אמנות מכל סוג שהוא. אבן הפינה של הספר הינה הגדרה חדשה לפיה הקומפוזיציה היא חתירה לאיזון בכל רכיבי היצירה. מטרת הניתוח הגראפי של היצירות בספר היא לגלות ולהמחיש ויזואלית את תהליך העבודה של היוצרים ולהוביל להבנה עמוקה יותר של המשמעות הטמונה בציוריהם.

למדא

בית מול הים: חיי יומיום בקיבוץ של ראשית שנות האלפיים / תמה חלפין

אתנוגרפיה עשירה וייחודית המתחקה אחר חיי היומיום בקיבוץ שמצוי בתהליכי שינוי והפרטה. לצד תובנות סוציולוגיות ואנתרופולוגיות הספר מציע לקורא מבט 'מלמטה למעלה' המעמיד תמונה רחבה, מורכבת ורבת ניגודים של מציאות חיים בקיבוץ משתנה.                                                                                                                                              

למדא

פטריוטים ללא מולדת: האורתודוקסיה בהונגריה מאמנציפציה לשואה / יהודה הרטמן

הספר בוחן את פניה המודרניות של האורתודוקסיה היהודית בהונגריה מאז האמנציפציה ועד לשואה, תוך חיבור בין ההיסטוריה ההונגרית להיסטוריה החברתית של יהודי הונגריה.

למדא

ממתינים בדרכם: המסע של זרע ביתא ישראל (הפאלאשמורה) מאתיופיה לישראל / רוית תלמי-כהן

הספר מבוסס על מחקר אנתרופולוגי פורץ דרך וראשון בסוגו העוסק באחת הסוגיות המורכבות והכאובות ביותר חברה הישראלית – מסע העלייה של קהילת זרע ביתא ישראל – ובתוך כך מאיר באופן מרתק את הסיפור הציוני כולו, על שלל אזורי הצללים שבו.

למדא

המטאפיסיקה של הגזע: מדע ואמונה בהשקפת העולם הנאצית / עמית ורשיצקי

מהו הנאציזם? ספר זה מבקש לענות על שאלה מורכבת וסבוכה זו באמצעות ניתוח כתביהם של הוגים, מדעני גזע ותיאורטיקנים פוליטיים בגרמניה שבין שתי מלחמות העולם, ולהראות כיצד התגבשה על רקע משבר המודרנה וחיפושם של אנשי רוח גרמנים אחר "השקפת עולם" חדשה שתספק ביטחון בעולם מודרני ומחולן.

למדא

מהפכן בגלימה: קמילו טורס – כומר, תיאולוג של שחרור ולוחם גרילה / איתן גינזברג

סיפור חייו, הגותו ומורשתו של הכומר, המדינאי והלוחם קמילו טורס, איש קולומביה, על רקע התמורות הפוליטיות והחברתיות שפקדו את דרום אמריקה במהלך המאה ה-20. זהו הספר הראשון בשפה העברית העוסק בהיסטוריה המודרנית של קולומביה וכנסייתה.