שיעור התעסוקה של הציבור החרדי – גברים ונשים כאחד, נמצא במגמת עלייה בעשור האחרון. ועדיין, נתוני הלמ"ס מצביעים על פערים גדולים ברמת ההכנסה בין חרדים לציבור הכללי. מהנתונים עולה שגברים חרדים מרוויחים רק 67% מהשכר השעתי הממוצע לעומת גברים שאינם חרדים, ונשים חרדיות משתכרות בשיעור של 85% מהשכר של נשים יהודיות שאינן חרדיות.

רמת ההשכלה, ההכשרה והידע שרוכש האדם במהלך חייו משפיעים באופן ישיר על יכולת השתכרותו ותנאי התעסוקה שלו. כך, אדם שרוכש השכלה אקדמית נחשף לתפקידים מקצועיים וניהוליים בעלי שכר גבוה  וכמו כן – צפוי ליציבות תעסוקתית גבוהה יותר. רמת השכר הגבוהות ביותר במשק הישראלי מוצעות בענף ההיי-טק – המפתח לכניסה לענף זה נמצא בהשלמת לימודים אקדמיים מלאים בתחומי מדעי המחשב או המדעים.

תואר אקדמי הוא המפתח להצלחה

לתואר אקדמי יתרון רב בשוק התעסוקה. כשמעסיק מקבל לעבודה בוגר אוניברסיטה, הוא מבין שמדובר באדם מנוסה מבחינת מיומנויות למידה והעמקה בנושאים מגוונים ומורכבים. מי שתרגל במהלך הלימודים ניהול זמן, היערכות לבחינות, שילוב לימודים ועבודה או לימודים וחיי משפחה, ישתלב בקלות במקום עבודה חדש, ילמד במהירות את נהלי העבודה והנדרש ממנו ויוכל לעדכן את הידע המקצועי שלו מעת לעת.

מסלול הלימודים שתבחרו באקדמיה יהיה כרטיס הכניסה שלכם לשוק העבודה ויקבע את מסלול ההתפתחות המקצועית שלכם. כדי להגיע להחלטה הנכונה והמתאימה עבורכם, מומלץ לחקור ולברר היטב על תחומי הלימודים המוצעים. ומעל הכל, צריך לקחת בחשבון את האופק התעסוקתי והיכולת שלכם למצוא עבודה בתחום שתלמדו.

איזה תואר ראשון כדאי ללמוד?

בין 68 המסלולים לתואר ראשון שמציעה האוניברסיטה הפתוחה, התארים הפופולריים ביותר בקרב סטודנטים וסטודנטיות מהחברה החרדית הם מדעי המחשב, פסיכולוגיה, ניהול, כלכלה, חשבונאות, ותארים נוספים עם מוכוונות תעסוקתית גבוהה.

להלן פירוט תמציתי על מהות התארים הללו, המשמעות שלהם בעולם התעסוקה ומידע על הלימודים האקדמיים עצמם.

תואר ראשון במדעי המחשב

תואר ראשון במדעי המחשב פותח דלתות לתפקידים רבים במגוון תעשיות. בלימודי מדעי המחשב ניתנים לסטודנטים כלים המאפשרים הסתגלות ולמידה של כל טכנולוגיה חדשה, לצד ידע בסיסי ותיאורטי בנושאים כמו: מבנה המחשב, מבני נתונים ואלגוריתמים, מערכות הפעלה, שפות תכנות, חישוביות, סיבוכיות ועוד.

מה אפשר לעשות עם התואר? בוגרי תואר ראשון במדעי המחשב משתלבים בהצלחה בחברות היי-טק בתפקידים כמו פיתוח תוכנה, הגנת המרחב המקוון (סייבר), למידת מכונה ובינה מלאכותית, עיבוד וניתוח מאגרי מידע, פיתוח יישומי אינטרנט ומשחקים, הנדסת תוכנה, ביוטכנולוגיה וכן בולטים בתחומי היזמות והקמת חברות סטארט-אפ.

בנוסף, אפשר להרחיב את הדעת והכלים המקצועיים בלימודי תעודת הוראה במדעי המחשב ולימודי תעודה. אלו שירצו להתקדם באקדמיה יכולים להמשיך ללימודי תואר שני במדעי המחשב.

לאתר תואר ראשון במדעי המחשב | לצפייה בקורסי התכנית במדעי המחשב

תואר ראשון בפסיכולוגיה

לימודי פסיכולוגיה פותחים צוהר להיכרות מעמיקה עם ההתנהגות האנושית ועם תהליכים מנטליים שעובר האדם לאורך כל חייו, כמו תפיסה וזיכרון, מוטיבציה וצרכים, החלטות וערכים, מטרות ודחפים וכן הלאה.

מה אפשר לעשות עם התואר? בוגרי תואר בפסיכולוגיה משתלבים במגוון מקצועות טיפול קליניים, בחברות משאבי אנוש, בתפקידי ייעוץ לגופי חינוך ובתפקידי מחקר והוראה. באוניברסיטה הפתוחה קיים מסלול של לימודי תעודת הוראה בפסיכולוגיה, לאלו שמתעניינים לשלב את תחום הפסיכולוגיה עם תחום החינוך. כדי לעסוק במקצוע כפסיכולוגים קליניים, יש להמשיך וללמוד לתואר שני בפסיכולוגיה ולעבור והתמחות יישומית (סטאז').

לאתר תואר ראשון בפסיכולוגיה | לצפייה בקורסי התכנית בפסיכולוגיה

תואר ראשון בניהול

מקצוע הניהול נצרך כמעט בכל תעשייה או תחום עיסוק - מהעסק המשפחתי הקטן ועד לחברה בעלת אלפי עובדים. תכנית הלימודים של תואר ראשון בניהול תלמד אתכם להוביל וליזום. התכנית כוללת התמצאות בנושאים מרתקים כמו שיווק, התנהלות ארגונית, ניהול משא ומתן, מימון, תורת המשחקים, דיני חוזים ועוד.

מה אפשר לעשות עם התואר? בוגרי תואר ראשון בניהול יכולים להתמיין לתפקידים במשק או בשירות הציבורי, תפקידים הדורשים יכולת ניהול מו"מ והבנה בניהול של מערכות גדולות.

לאתר תואר ראשון בניהול | לצפייה בקורסי התכנית בניהול

תואר ראשון בכלכלה

כלכלה הוא ענף במדעי החברה החוקר הקצאת משאבים בתנאי מחסור וקבלת החלטות. לימודי כלכלה משלבים היכרות עם המושגים הבסיסים של העולם הכלכלי ותיאוריות על האופן שבו אנשים, חברות ומדינות מקבלים החלטות כלכליות. בין היתר תוכלו ללמוד על מסחר, בנקאות, ניהול עסקים, שוק ההון, מימון, חשבונאות ואסטרטגיה. במסגרת הלימודים תקבלו כלים לקבלת החלטות נבונה והבנה טובה יותר של הסביבה העסקית התחרותית.

מה אפשר לעשות עם התואר? תואר ראשון בכלכלה מכשיר למגוון תפקידים כגון כלכלני שכר, אנליסטים ומשרות דומות הדורשות ידע בתכנון ובקרה, ניהול עסקי, ניהול במגזר ציבורי וייעוץ אסטרטגי.

לאתר תואר ראשון בכלכלה | לצפייה בקורסי התכנית בכלכלה

תואר ראשון בחשבונאות

למקצוע ראיית החשבון יש ביקוש שהולך וגובר. מדובר בתחום שאמון על ביקורת החשבונות של הגוף העסקי. תפקיד רואה החשבון הינו הכנה ובדיקת דוחות כספיים, ביקורת חשבונות, ייעוץ פיננסי, ייצוג בפני שלטונות המס ועוד.

לימודי תואר ראשון בחשבונאות מעניקים לסטודנטים ידע מקיף בנושאים כלכליים נוספים כגון ניהול, כלכלה ומשפט, גזברות, ייעוץ לשוק ההון, ותפקידי ניהול מרכזיים בתחום החשבות והכספים במשק הפרטי והציבורי.

מה אפשר לעשות עם התואר? לימודי חשבונאות מקנים הכשרה וידע ניהולי המתאימים לתפקידי מפתח בתחום הכספים, שירותי ביקורת חשבונות, ייעוץ לחברות בנושאים פיננסים וייצוג בפני רשויות המס.

לאתר תואר ראשון בחשבונאות | לצפייה בקורסי התכנית בחשבונאות

אז, מה לומדים?

אם אתם עדיין מתלבטים, האוניברסיטה הפתוחה מעמידה לשירותכם את אנשי המקצוע של המחלקה לייעוץ אקדמי, שיכוונו אתכם למצוא את השאלות הנכונות, כדי שתמצא את מסלול הלימודים המתאים לכם.

בנוסף למחלקה המשרתת את כלל הסטודנטים באוניברסיטה הפתוחה, סטודנטים חרדים יכולים לקבל סיוע וייעוץ מרכז ליווי הסטודנטים החרדים.  

קראו מה מספרים הסטודנטים

יותר חרדים לומדים מדעי המחשב

מספר הסטודנטים החרדים בתחום מדעי המחשב גדל: "אנחנו כבר מזמן לא תופעה חריגה"