סביבת הלמידה אוֹפָּל

לכל קורס הנלמד באוניברסיטה הפתוחה מוקם אתר קורס בסביבת למידה מקוונת המכונה אוֹפָּל (OPAL) המבוססת על מערכת קוד פתוח בשם Moodle . היצע התכנים והפעילויות המקוונות משתנה מאתר לאתר בהתאם לצורכי הקורס ולפי שיקול דעתו של מרכֵּז ההוראה של הקורס.

את גרסת אוֹפָּל תכננו, עיצבו ופיתחו צוותי האפיון והפיתוח במרכז שה"ם. יש בה תוספות ייחודיות, שאין במערכת הלִבה של Moodle, המותאמות לצרכי הקורסים באו"פ, לשיפור חווית הלמידה של הסטודנטים ולשיפור חווית ההוראה של הסגל האקדמי. פיתוח הסביבה דינמי ומבוסס על מתודולוגית אג'ייל (Agile)   המאפשרת להשיק מספר גרסאות לאורך השנה הכוללות עדכונים וחידושים.

פיתוחים יחודיים בסביבת אוֹפָּל

עבודה נרחבת נעשית בתחומי השימושיוּת (usability), הנגישוּת (accessibility), העיצוב וממשק המשתמש, והתאמה מיטבית למכשירי מובייל. 
להלן דוגמא לחלק מהפיתוחים שלנו:
 
פורום
מבנה הפורום (קבוצת דיון) באופל שונה מהותית מזה של Moodle העולמי. הפורום שלנו מותאם למובייל ונגיש - ניתן לנווט, לקרוא ולכתוב בפורום ללא שימוש בעכבר ותוך הסתמכות על תוכנת הקראה. 
 
נגן הוידאו
נגן הווידאו שהוטמע אצלינו הוא JW Player. עליו פיתחנו כלים נוספים, כגון  - אפשרות לבחור את מהירות הצפיה בוידאו, אפשרות לבחור בגירסת שמע כדי להאזין לסרטים באיזורים עם רוחב פס נמוך, אפשרות לערוך חיפוש טקסטואלי בכתוביות ומתוצאות החיפוש  להגיע ישירות לנקודות בסרטון ועוד. הנגן מונגש לניווט באמצעות מקלדת.
 
מעטפת לסרטוני ווידאו
המעטפת שפיתחנו נועדה לתת מסגרת למידה משלימה לנגן הווידאו ולסרטונים. במעטפת מוצגים אוספים של סרטוני וידאו בקורס בממשק נוח לניווט. סגל הקורס יכול להוסיף לצד כל סרטון מידע , קישורים וקבצים. 
 
מדף הספרים
מדף הספרים נועד להפיץ לסטודנטים את ספרי הלימוד של האוניברסיטה בפורמט PDF באמצעות חתימה דיגיטלית חברתית, אישית לכל סטודנט, למניעת הפצת הספר לרבים. למידע נוסף...
 
נגישות דיגיטלית
גירסת אופל עומדת בדרישות תקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות. ההתאמות מבוססות על המלצת התקן הישראלי (ת"י 5568) לנגישות תכנים באינטרנט ברמה AA. דפי הנחיתה של הקורסים מספקים מבנה סמנטי הנבנה בקפידה לשימוש של מגוון טכנולוגיות מסייעות תוך כדי שימוש במקלדת. אנחנו ממשיכים לשפר את הנגישות הקיימת באתרי הקורסים, וכל פיתוח חדש מתוכנן עם מחשבה להנגשה.
 

פורמט ייחודי מותאם לרצפי למידה

בפברואר 2019 השקנו פורמט חדש לגירסת אוֹפָּל המותאם לפדגוגית רצפי הלמידה המקוונים​. הפורמט החדש כולל ממשק משתמש ייחודי ופרסונליזציה לסטודנטים כך שהם מקבלים חיווי אישי על התקדמותם ברצף הלמידה. הפורמט החדש מכיל כלי עריכה מתקדמים שמאפשרים לסגל האקדמי שיפור מתמיד של רצפי הלמידה המומלצים.