סביבת הלמידה אוֹפָּל

לכל קורס הנלמד באוניברסיטה הפתוחה מוקם אתר קורס בסביבת למידה מקוונת המכונה אוֹפָּל (OPAL) המבוססת על מערכת קוד פתוח בשם Moodle . היצע התכנים והפעילויות המקוונות משתנים מאתר לאתר בהתאם לצורכי הקורס ולפי שיקול דעתו של מרכֵּז ההוראה של הקורס.

את גרסת אוֹפָּל תכננו, פיתחו ועיצבו צוותי האפיון והפיתוח במרכז שה"ם. יש בה תוספות ייחודיות, שאין במערכת הלִבה של Moodle, המותאמות לצרכי הקורסים באו"פ, ונועדים לשיפור חווית הלמידה של הסטודנטים ולשיפור חווית ההוראה של הסגל האקדמי. פיתוח הסביבה דינמי ומדי שנה מושקות מספר גרסאות.

פורמט חדש לסביבת אוֹפָּל מותאם לפדגוגית הרצפים

בפברואר 2019 השקנו פורמט חדש לסביבת הלמידה המותאם לפדגוגית רצפי הלמידה המקוונים. הפורמט החדש משולב בסמסמטר 2019ב במסגרת פילוט בחמישה קורסים. הפורמט החדש כולל ממשק משתמש ייחודי, פרסונליזציה לסטודנטים כך שהם מקבלים חיווי אישי על התקדמותם ברצף הלמידה ואות לציון הצלחה במענה על שאלות והשלמת פעילויות. הפורמט החדש מכיל כלי עריכה מתקדמים שיאפשרו לסגל האקדמי שיפור מתמיד של רצפי הלמידה המומלצים.
 
מהי פדגוגית רצפי הלמידה המקוונים?
במהלך 2018 גובשה באוניברסיטה הפתוחה מתודולוגיה חדשה לפיתוח פדגוגי של קורסי האו"פ – "פדגוגיית הרצפים" –  המציגה את מכלול חומרי הלימוד של הקורס, המודפסים והדיגיטליים, בצורה סדורה באתר הקורס. רצפי הלמידה מוצגים על פי יחידות הקורס, וכל רצף מורכב מ"פאזל" אינטראקטיבי של משאבי למידה – טקסטים, וידאו, אודיו, אנימציה, תרגילים אינטראקטיביים ועוד. לכל רצף כזה יש נרטיב ברור הכולל את מטרות היחידה, תוצרי הלמידה המצופים מן הסטודנטים והמיומנויות הנדרשות מהם. חומרי הלימוד, המחולקים למנות תוכן קטנות, מקלות על הסטודנטים לארגן בצורה מיטבית את עומס הלימוד לאורך הסמסטר.

פיתוחים ייחודים בסביבת אוֹפָּל

באופן כללי, עבודה נרחבת נעשית בתחומי השימושיוּת (usability), הנגישוּת (accessibility), העיצוב וממשק המשתמש, והתאמה מיטבית למכשירי מובייל.  כשמגירסא לגירסא יש שיפור נוסף בתחומים הללו.

פורום: מבנה הפורום (קבוצת דיון) באופל שונה מזה של Moodle העולמי. הוא דומה לפורומים מוכרים הפועלים באתרים חברתיים בארץ, הן במבנה והן ביכולות המוצעות לסטודנטים ולסגל ההוראה שמנהל את הפורומים בכל אתר קורס. הפורום שלנו נגיש - ניתן לנווט, לקרוא ולכתוב בפורום ללא שימוש בעכבר ותוך הסתמכות על תוכנת הקראה.
 
פיתוחים על גבי נגן הוידאו: נגן הווידאו שהוטמע אצלינו הוא JW Player. עליו פיתחנו כלים נוספים, כגון  - אפשרות לבחור את מהירות הצפיה בוידאו, אפרות לבחור בגירסת שמע כדי להאזין לסרטים באיזורים עם רוחב פס נמוך, אפשרות לערוך חיפוש טקסטואלי בתמלול של הקלטת הוידאו ומתוצאות החיפוש בוידאו ניתן להגיע ישירות לנקודות המתאימות בהקלטה (כיתוביות משולבות בסרטונים רק בחלק מהקורסים).
 
פיתוח מעטפת לנגן לאוסף סרטוני ווידאו: המעטפת שפיתחנו נועדה לתת מסגרת למידה משלימה לנגן הווידאו ולסרטון בודד. במעטפת מוצגים אוספים של סרטוני וידאו בקורס בממשק נוח לניווט. סגל הקורס יכול להוסיף לצד כל סרטון מידע , קישורים וקבצים.