סביבת הלמידה המקוונת אוֹפָּל

לכל קורס הנלמד באוניברסיטה הפתוחה מוקם אתר קורס בסביבת למידה מקוונת המכונה אוֹפָּל (OPAL) המבוססת על מערכת קוד פתוח בשם Moodle . מידי סמסטר מוקמים כ-600 אתרי קורסים וכל הסטודנטים של האוניברסיטה משתמשים בה ללמידה מקוונת. היצע התכנים והפעילויות המקוונות משתנה מאתר לאתר בהתאם לצורכי הקורס ולפי שיקול דעתו של מרכֵּז ההוראה של הקורס.

את גרסת אוֹפָּל תכננו, עיצבו ופיתחו צוותי האפיון והפיתוח במרכז שה"ם. יש בה תוספות ייחודיות, שאין במערכת הלִבה של Moodle, המותאמות לצרכי הקורסים באו"פ, לשיפור חווית הלמידה של הסטודנטים ולשיפור חווית ההוראה של הסגל האקדמי. עבודה נרחבת נעשית בתחומי השימושיוּת (usability), הנגישוּת (accessibility), העיצוב וממשק המשתמש, והתאמה מיטבית למכשירי מובייל. 

פיתוח הסביבה דינמי ומבוסס על מתודולוגית אג'ייל (Agile)  המאפשרת להשיק מספר גרסאות לאורך השנה הכוללות עדכונים וחידושים.

פורמט ייחודי מותאם למודל "רצפי למידה"

סביבת הלמידה אוֹפָּל כוללת שני פורמטים של אתרי קורסים - הפורמט הותיק מוכוון לאתרי קורסים סטנדרטיים. הפורמט השני מותאם לפדגוגית רצפי הלמידה המקוונים​. במודל "רצפי הלמידה" אנחנו מנגישים לסטודנטים מעטפת מלאה של קורס דיגיטלי. הם מקבלים את כל תוכני הלימוד בפורמט דיגיטלי, וכל אחד מהם רואה את אתר הקורס במבט אישי בהתאם לקצב הלמידה שלו או שלה לאורך הסמסטר.

אתר קורס בפורמט "רצפי הלמידה"