ישראלים - סדרת ספרים חדשה בשיתוף מכון בן־גוריון לחקר ישראל והציונות

עד כמה הישראלים כקולקטיב באמת מכירים את עצמם? מהו ה-ד.נ.א של הישראליות ובאיזו מידה הוא ייחודי? האם הישראליות היא תופעה דינמית או שמא יש בה גורמים קבועים שהזמן אינו משנה? ומי הם גיבורי התרבות שלנו?
"למדא עיון" והוצאת הספרים של מכון בן־גוריון לחקר ישראל והציונות שבאוניברסיטת בן־גוריון בנגב, חברו יחדיו בהוצאה לאור של סדרת ספרים חדשה בשם "ישראלים". הספרונים הרואים אור במסגרתה עוסקים בנושאים מהותיים ולעיתים "כבדים" שבלב ההוויה הישראלית העכשווית, אך בצורה מזמינה וקלה לקריאה. "ישראלים" נועדה לגשר בין המחקר האקדמי בתחומי ההיסטוריה, הפילוסופיה, הסוציולוגיה, חקר התרבות, לימודי המגדר ועוד, לבין העניין של קוראים רבים לבחון ולהבין את עצמם כיחידים וכקולקטיב.

למי נועדו ספרוני הסדרה? למי שדיונים קצרים (יחסית) בשאלות זהות ומהות מורכבות מושכים אותם, למי שזמנם קצוב – לנוסעים המתמידים ברכבת, לנופשי סופי שבוע בצימר הגלילי, להולכים בשביל ישראל שהגיעו לחניון הלילה ומחר ישכימו עם שחר, לחיילים בתורנות משמימה, לשומרי שבת אחרי התפילה, לסטודנטים שהנושא קרוב לתחום לימודיהם ולאנשי תקשורת המעוניינים להעמיק מעט יותר במושאי כתבותיהם. 

הצטרפו אלינו לטיולים הקצרים שהסדרה מציעה.

למדא

ישראל וישראליות/ תמר הרמן ועופר שיף (עורכים)

אסופת חיבורים קצרים שעוסקים בנקודות מבט אישיות על תפיסות של ישרְאֵלִיוֹת. הקובץ הוא פרי עטם של כותבים בולטים מתחומי התרבות, האקדמיה והחברה בישראל שנבחרו כדי לייצג פרשנויות שונות למושג ולחווית הישראליות.  

למדא

הזיות סיפוח / חגי ארליך

ההיסטוריה, כותב פרופ' חגי ארליך, היא תוצאת פועלם של מי שהבינו את גבולות האפשרי. הכול עומד ויעמוד במבחן היכולת. האפשרי – רצוי, הבלתי אפשרי – הרה אסון. ומי ששאפו לעבור את גבול האפשרי, הובילו להרס עצמי. בספרו "הזיות סיפוח" מבקש פרופ' ארליך לשאול – היכן עובר הגבול, בכול המובנים? עד איזה קו במפה ניתן לממש את העצמי הלאומי? עד לאיזו גדר? הספר פורש כמה מ"הזיות הסיפוח" הגדולות במזרח-התיכון במחצית הראשונה של המאה ה-20, ממצרים הפרלמנטרית וחלומה על סיפוח סודאן, דרך הנוצרים בלבנון שהזו את "לבנון הגדולה", עובר בסיפוח הגדה המערבית על-ידי עבדאללה מלך ירדן, חזון המעצמה הכול-ערבית של עבד אל-נאצר, הזיית "הכול או לא כלום" של הפלסטינים, וכן, גם "מלכות ישראל השלישית" של התנועה הציונית – מניפת  אשליותיהם, ובעיקר אסונותיהם, של מי שעברו כול גבול.

למדא

בדממה וקול: ליבוביץ בהקשר ישראלי/ גדעון כ"ץ

במשך שישה עשורים פרסם ישעיהו ליבוביץ מאמרים העוסקים בעניינים רבים: אמונה, הכרת האלוהים, ההלכה, עבודה זרה, הבעיה הפסיכו-פיזית, חילוניות, הומניזם, פשעי מלחמה, סכנת הלאומניות ועוד. בספר זה מוצע פירוש מקיף להגותו, ולפיו עיקרה נעוץ בחתירה לבטא יהדות חיה, שיש לה מה לומר על מציאות ההווה. יהדות זו נשמעת בחרון ובזעם, וגם משמיעה את דממתה של אמונת האמת, מה שאין לו ביטוי. הזמן שחלף, כך נראה, הפך את ההגות הזאת לנוקבת ולרלוונטית יותר.