מערכת אופק

מערכת אופק, שפותחה במרכז שה"ם, מיועדת להעברת מפגשי הנחיה מקוונים המשודרים בזמן אמת מאולפני הווידאו בקמפוס האוניברסיטה ברעננה ישירות למחשבי הסטודנטים. במהלך המפגש הסטודנטים רואים ושומעים את המנחה ואת התכנים שהוא מציג (מצגת, סרטון, תמונות, מסמכים וכד'), והתקשורת עם המנחה ובינם לבין עצמם מתקיימת באמצעות צ'אט. כך יכול המנחה לעקוב אחר הסטודנטים המשתתפים בשיעור, וכן לקרוא ולהגיב לשאלותיהם.
המערכת קלה ונוחה לתפעול ועובדת בכל הדפדפנים והמכשירים הניידים. 
 
הגישה למפגשים המקוונים במערכת אופק היא דרך אתר הקורס ופתוחה רק לסטודנטים שנרשמו להנחיה מקוונת.

מה בין מערכת אופק למערכת זום

הבדל עיקרי בין מערכת אופק למערכת זום הוא באופן האינטראקציה המתקיימת בין המנחה והסטודנטים ובינם לבין עצמם. במערכת אופק האינטראקציה היא טקסטואלית ומתקיימת באמצעות צ'אט; ואילו במערכת זום האינטראקציה דומה יותר למפגש פנים-אל-פנים ומתקיימת באמצעות מצלמה ומיקרופון.
הבדל נוסף הוא במקור השידור - בעוד שמערכת אופק זמינה למנחים באולפני הוידאו ברעננה בלבד, הרי שמערכת זום מאפשרת למנחים להעביר את השיעור מכמה מוקדים - מאולפני הוידאו ברעננה, מכיתות זום ייעודיות במרכזי לימוד או מעמדות אישיות של המנחים. 
בחירת סוג המערכת להוראה אקדמית נעשית בהתאם לצורכי הקורס ושיקול הדעת של סגל ההוראה  ובתיאום עם דיקנט הלימודים האקדמיים.    

מערכת אופק במבט מנחה

המנחה מפעיל/ה את מערכת אופק באולפן השידור באופן עצמאי לחלוטין. 
באולפן שתי מצלמות: מצלמה ראשית המוצבת מול המנחה היושב/ת ומצלמת אותו/ה, ומצלמה עילית הממוקמת בתקרה ומצלמת אובייקטים המונחים על השולחן (למשל ספר, עיתון, או כל מוצג אחר) אותם בוחר/ת המנחה להדגים לסטודנטים.
באמצעות "לוח פיקוד" ומחשב אישי, יכול/ה המנחה לבחור מה יראו הסטודנטים הצופים במסך בכל רגע נתון: צילום של המנחה, הצגה של עזרי למידה דיגיטליים (כגון אתר אינטרנט, סרטון, מצגת, תוכנה, מסמך, תמונה וכד'), או הדגמה של תהליך מסוים הדורש כתיבה חופשית שנעשית באמצעות עט דיגיטלית (רלונטי בעיקר לשרטוטים ולכתיבת נוסחאות).
כל הכלים הללו מאפשרים למנחים לנהל את המפגש המקוון באופן עצמאי.

הקלטות המפגשים המקוונים

 מרבית המפגשים המקוונים מוקלטים וזמינים באתרי הקורסים עבור אלו המעוניינים לצפות בהם שוב או עבור אלו שלא השתתפו במפגש המקוון. לרוב, ההקלטות פתוחות בפני כלל הסטודנטים בקורס, גם אלו שנרשמו לקבוצות לימוד פנים-אל-פנים.
 

מחברת אישית על ההקלטות

אנוטו ​(Annotoהינו כלי ייחודי המאפשר לסטודנטים ליצר אינטראקציה עם תוכן וידאו. הכלי מאפשר לסטודנטים לכתוב הערות אישיות על גבי ציר הזמן של הוידאו, וכך ליצור לעצמם מעין מחברת אישית שרק הם רואים אותה. בנוסף לכך, מוזמנים הסטודנטים (בחלק מהקורסים) להעלות גם הערות שיתופיות או להגיב להערות שיתופיות של אחרים, וכך לקיים רב שיח על המפגשים המוקלטים.