כמה זמן נדרש כדי לסיים תואר ראשון באוניברסיטה הפתוחה?

 
רוב מסלולי הלימוד באוניברסיטה הפתוחה כוללים 18–25 קורסים אקדמיים, קורסי אנגלית (מספר הקורסים נקבע על פי הרמה באנגלית), וכן כתיבת שתי עבודות סמינריוניות. בניגוד למוסדות לימוד אחרים, אין באוניברסיטה הפתוחה תוכנית קורסים שנתית שהסטודנטים והסטודנטיות נדרשים לעמוד בה. אצלנו באוניברסיטה הפתוחה כל סטודנט וסטודנטית מחליטים מה קצב הלימוד הרצוי להם, ובהתאם לכך הם בוחרים את מספר הקורסים שילמדו כל סמסטר. לגמישות זו יש כמובן יתרונות רבים, ואולם לעתים יש בשיטת הלימוד הזו גם חסרונות.
 
אשתדל לתת כאן כמה עצות שבעזרתן תוכלו לנהל את לימודיכם בצורה יעילה ומושכלת.
 
ראשית, כדאי להכיר היטב את הדרישות של מסלול הלימודים המפורטות באתר האוניברסיטה הפתוחה. כדאי גם לברר עם יועץ ללימודים אקדמיים מהו סדר הקורסים המומלץ.
 
שנית, רצוי להתחיל בלימוד הקורסים באנגלית בשלב מוקדם יחסית של התואר. יש לזכור, פטור מאנגלית הוא תנאי מקדים להרשמה לקורסים המתקדמים.
 
שלישית, מומלץ לראות בלימודים לתואר פרויקט עם תאריך התחלה ועם תאריך סיום משוער, כלומר לקבוע מועד משוער לסיום הלימודים כבר בתחילת הדרך באוניברסיטה הפתוחה.
 

אך כיצד אפשר לקבוע מועד משוער לסיום התואר?

הכול יודעים כי יש לשלם שכר לימוד בעבור לימודים לתואר. אך לא כולם מודעים לעלויות הנוספות המתלוות ללימודים כמו, למשל, אובדן הכנסה עקב אי-היכולת להתקבל למשרות מתגמלות יותר (שממילא רף הקבלה שלהן מַתנה תואר אקדמי). זאת ועוד, יש מקצועות שכדי לעסוק בהם נדרש תואר שני, לדוגמה, מקצועות טיפוליים מסוימים. אם זה המקרה שלכם, כדאי לבדוק אם תוכלו להקצות  את המשאבים והזמן הנדרשים לכם כדי לסיים את התואר הראשון בפרק זמן המקובל בשאר האוניברסיטאות (שלוש עד ארבע שנים). 
 
אולם, אם אינכם ממהרים לסיים את התואר או אם מסיבות שונות אינכם יכולים ללמוד בקצב אינטנסיבי, בהחלט אפשר לפרושׂ את הלימודים על פני פרק זמן ארוך יותר. יתרה מכך, אפשר לקבוע את קצב הלימוד בכל סמסטר בהתאם לזמן הפנוי העומד לרשותכם. 
 
אני מזמינה אתכם לפנות ליועצים ללימודים אקדמיים באוניברסיטה, להיעזר בהם ולהתייעץ איתם כיצד תוכלו להגיע ליעד שקבעתם לעצמכם ואיך לתכנן נכון את מהלך הלימודים. כמו כן, אני מציעה לכם לעשות הערכת מצב באשר למשאבים ולזמן הדרושים לכם להשקעה בלימודים, וזאת בהתאם לקצב ההתקדמות הנדרש במסלול לתואר שבחרתם ללמוד. בדקו עם עצמכם ועם בני ובנות ביתכם כיצד תוכלו לשלב את הלימודים עם שאר מחויבויות המשפחה. 
 
אני מאחלת לכם הצלחה בלימודים והגשמה של מטרותיכם האקדמיות.

בכמה זמן ניתן לסיים תואר באוניברסיטה הפתוחה?

נועה ניר, מנהלת המחלקה לייעוץ ללימודים אקדמיים, על תכנון הלימודים בהתאם לקצב שלכם

נועה ניר, מנהלת המחלקה לייעוץ ללימודים אקדמיים, על תכנון הלימודים בהתאם לקצב שלכם