מהי עבודה סמינריונית?

כתיבת עבודה סמינריונית היא אחת המשימות המרתקות והמאתגרות בלימודי התואר הראשון. מדובר בעבודת מחקר עצמאית שתכתבו בקורס מתקדם בנושא שמעניין אתכם. במהלך לימודי הקורסים השונים תלמדו תיאוריות, תכירו ותנתחו תהליכים במגוון של תחומים, תלמדו מושגים חדשים ותופעות שונות, תיחשפו למחקרים אקדמיים, תלמדו שיטות מחקר ושיטות לניתוח נתונים, תלמדו ותפתחו מיומנויות כתיבה אקדמית. מטרת תהליך למידה זה להוביל אתכם לכך שתהיו מסוגלים לכתוב עבודה מדעית בכוחות עצמכם על פי כללי הכתיבה האקדמיים המקובלים.
 

היכן וכיצד נרשמים לכתיבת עבודה ומה השלב הבא לאחר ההרשמה?

  • לאחר קבלת נקודות זכות בקורס מתקדם, תישלח אליכם הודעה על זכאות להרשמה לעבודה סמינריונית בקורס זה במסגרת הנחיה פרטנית ו/או סדנה ייעודית.
  • ההרשמה לעבודה נעשית דרך אתר שאילתא. לאחר ההרשמה יש לפנות למרכז ההוראה בקורס לצורך אישור הנושא.
  • הנחיות הרשמה לעבודה סמינריונית ניתן לראות בקישור הבא - https://www.openu.ac.il/registration/guidelines/seminars/pages/default.aspx 
 

אילו סוגים של עבודות סמינריוניות קיימים?

יש שני סוגים של עבודה סמינריונית: עבודה עיונית ועבודה אמפירית. עבודה עיונית היא עבודה תיאורטית שבה דנים בנושא הנבחר בעזרת ניתוח ספרות מחקרית ומקורות שונים, כגון תעודות, מסמכים, עדויות ועוד. לעומת זאת, בעבודה אמפירית חוקרים תופעה או התנהגות באמצעות איסוף נתונים וניתוחם בעזרתם שיטות מחקר וכלים סטטיסטיים שתלמדו בקורסים הרלוונטיים בהתאם למסלול הלימודים שלכם.
 

מהי המתכונת של כתיבת עבודה סמינריונית?

  • מדריך בעל תואר דוקטור בתחום שבו תכתבו את העבודה ילווה אתכם במהלך תהליך הכתיבה. 
  • אפשר לבחור מתכונת הנחיה פרטנית או להירשם לסדנה ייעודית לכתיבת עבודה סמינריונית, זאת בתנאי שמוצעת סדנה כזאת בקורס שבו תרצו לכתוב את העבודה.
  • סדנה ייעודית לכתיבת עבודה סמינריונית בקורס מסוים כוללת כמה מפגשים קבוצתיים בהפרש של כחודש, ההשתתפות בכל המפגשים בגדר חובה. מידע על פתיחת הסדנה נשלח לסטודנטים בתום הסמסטר.
 

כמה עבודות סמינריוניות, מאילו סוגים ובאילו תחומים צריך לכתוב במסגרת לימודי התואר הראשון?

התשובות לכך תלויות בדרישות של מסלול הלימודים שלכם. אי לכך חשוב מאוד להקפיד לבדוק היטב את הדרישות הסמינריוניות של התואר שלכם באתר האו"פ. בכל מקרה של אי-בהירות או ספק כדאי להתייעץ בנושא עם יועץ ללימודים אקדמיים.
 

היכן מופיע מידע על עבודה סמינריונית בקורס מסוים?

מידע נוסף על עבודה סמינריונית בקורס מסוים אפשר לקבל בקישור "עבודות סמינריוניות" באתר הקורס. בקישור זה אפשר למצוא מידע על נושאים אפשריים לכתיבת העבודה, על מבנה העבודה ודרישותיה, עבודות לדוגמה ועוד.
 

באיזה שלב בתואר כדאי לכתוב עבודה סמינריונית?

אם סיימתם קורס מתקדם והחלטתם שאתם רוצים לכתוב בו עבודה סמינריונית, לא כדאי לדחות את מלאכת הכתיבה לשלב שבו תסיימו את כל הקורסים. בהחלט אפשר להירשם לעבודה ולהתחיל את הכתיבה בד בבד עם השלמת חובות נוספות בתואר.

 

עבודה סמינריונית - מה זה, מדוע וכיצד?

ד"ר רונן בר-אל

ד"ר רונן בר-אל, מנחה במחלקה לניהול ולכלכלה באוניברסיטה הפתוחה, מסביר מהי עבודה סמינריונית בתואר ראשון, מהי חשיבותה וכיצד נרשמים אליה