Header

 

 

"אוהב תורה לא ישבע תורה" (ויקרא רבה ב,א)

 

שבע מאות ארבעים ושלושה סטודנטים קיבלו את התואר ב"א בטקס הענקת התארים, שנערך באמפיתיאטרון של רעננה, בי"ג בתשרי תשס"ג (19.9.2002); וזהו הטקס השני של בוגרים בשנת תשס"ב, כשמספרם בשנת הלימודים תשס"ב הגיע ל-1581 בוגרים (לשני התארים).

 

פרופ' יהודית גל-עזר, סגן הנשיא לעניינים אקדמיים, שהנחתה את הטקס, פתחה בדברים קצרים וציינה שבטקס זה, בנוסף לבוגרים, משתתפים שני הסטודנטים הראשונים המקבלים את התואר השני בלימודי דמוקרטיה בין-תחומיים, ו"עד כה יש לנו 11,000 בוגרים!" אמרה פרופ' גל-עזר.

 

לאחר קטע מוסיקלי בביצוע אנסמבל חליל ישראלי, נשא דברים פרופ' אליהו נסים, נשיא האוניברסיטה הפתוחה. בסיפוק בלתי מוסתר סיפר פרופ' נסים כי בשנה האקדמית תשס"ב קיבלו את תאריהם באו"פ (בשני טקסים) 1581 סטודנטים, וכן סיפר שלסמסטר הסתיו (א2003) נרשמו 36,000 סטודנטים, ושהאוניברסיטה הפתוחה היא  עכשיו האוניברסיטה הגדולה ביותר בישראל. הוא סיפר על שתי תכניות לימוד חדשות לתואר ראשון שיופעלו החל מסמסטר האביב – בכלכלה ובניהול.

 

בפנותו אל הבוגרים, אמר פרופ' נסים שאל להם להסתפק בתואר הראשון ושימשיכו בלימודיהם לתארים גבוהים יותר, שכן "אוהב תורה לא ישבע תורה".

 

 

אורח הכבוד, ח"כ יולי אדלשטיין, סגן השר לקליטת עלייה,

ופרופ' אליהו נסים, נשיא האו"פ.

צילום: גדעון מרקוביץ.

 

 

שתי גישות גם יחד

סגן השר לקליטת עלייה, ח"כ יולי אדלשטיין, שהיה אורח הטקס, אמר בדבריו כי קיימות שתי גישות להשכלה הגבוהה. האחת גורסת שהלימוד הוא לשם שמים, והשנייה רואה בהשכלה הגבוהה אמצעי לרכישת מקצוע ולקריירה בחיים.

 

"באוניברסיטה הפתוחה", אמר ח"כ אדלשטיין, "יש הזדמנות נהדרת לשתי הגישות גם יחד. הראיה היא שבין הבוגרים יש בני 18 מצד אחד, ומצד שני בוגרים בגיל שבו מינהל שירות המדינה כבר לא נותן להם עבודה..."

 

ועוד אמר: "כממונה על קליטת העלייה אני חייב לציין שהאוניברסיטה הפתוחה הייתה בין הראשונים, שעם נפילת מסך הברזל החלה ללמד בחבר המדינות, וחלק מכ-13,000 סטודנטים הלומדים מרחוק ברחבי חבר המדינות נמצאים כבר בארץ כעולים חדשים".

ולבוגרים איחל ח"כ אדלשטיין: "אני מאחל לכם שבכל דבר שתעשו תזכו לא רק להצלחה אישית, קריירה וג'וב, אלא תצעדו עוד חצי צעד קטן כלפי מעלה".

 

עמיתי כבוד

הענקת תואר לעמיתי הכבוד אלוף (מיל.) עמוס חורב ואלוף (מיל.) משה נתיב נערכה בחגיגיות, והנימוקים לזכייתם זו הלא כתובים על פתשגן הקלף שקיבלו, שצילומיהם מובאים כאן.

 

האלוף משה נתיב (מיל.), בספונטניות חביבה, אמר: "אומר רק שתי מילים. אני מודה לאוניברסיטה הפתוחה, לקהל הנפלא ולכל אלה שעזרו לי בהרחבת הנגישות להשכלה הגבוהה ולהשכלה בכלל. עמוס (חורב) ואני – אנחנו ספרא וסייפא. הבה נהיה כולנו חזקים – הן המדינה כחברה וכל אחד מאיתנו כפרט".

 

באופן רשמי הודה לאו"פ על קבלת תארי הכבוד האלוף עמוס חורב (מיל.) בשם שני הזוכים.

 

מימין: אלוף (מיל.) עמוס חורב ואלוף (מיל.) משה נתיב.

צילום: גדעון מרקוביץ

 

האלוף חורב (מיל.) העלה על נס את ימיה הראשונים של האוניברסיטה, וכדבריו "את החוזים אשר יסדוה". הוא סיפר על שר החינוך יגאל אלון "אשר מהיכרותי אתו הערכתי את רגישותו המיוחדת לחינוך הדור הצעיר. אני זוכר", הוסיף ואמר, "איך במלחמת העצמאות, כאשר מפקדת חזית הדרום הייתה בגדרה והמצרים צרו על באר טוביה, דיבר אתנו יגאל אלון על לימודים לאחר המלחמה".

 

בסיום דבריו אמר האלוף עמוס חורב "האוניברסיטה הפתוחה היא הישג הצלחה מוכח, ועל כך יעידו מאות אלפי התלמידים ואלפי הבוגרים מזה 27 שנות קיומה". הוא הודה לסגל האו"פ ולעובדיו ולמעניקי התואר עמית כבוד, שבו זכו הוא וידידו האלוף משה נתיב.

 

כל הדרכים נפגשות באו"פ

אחרון הדוברים היה אפרים דרור, נציג הבוגרים, בן 27, מהנדס תוכנה בחברת הי-טק.

"טקס זה", אמר אפרים דרור, "מסמל עבור כולנו את סיום הלימודים לתואר באוניברסיטה הפתוחה. זה סוף לשנים רבות של לימודים שעברו על כל אחד ואחת מאתנו. כל אחד הלך בדרך משלו. כל אחד בסביבתו החברתית והמקצועית, כל אחד עם עיסוקיו, כל אחד בתחום הלימודים שלו, כל אחד עם יעדיו, שאיפותיו והישגיו. חלק מהדרכים היו קצרות וישירות וחלק ארוכות ומפותלות. חלק מהדרכים היו חלקות ונוחות וחלק היו מעורפלות ורבות מהמורות. חלק מהדרכים הצטלבו וחלק אף היו מקבילות בחלקן. המשותף לכל הדרכים הללו והמאחד אותן הוא שכולן נפגשות כאן ועכשיו בטקס הזה".

 

אפרים דרור, שדיבר בשם הבוגרים

צילום: גדעון מרקוביץ

 

 

אפרים דרור סיפר שאת לימודיו האקדמיים החל בטכניון בפקולטה להנדסת חשמל, אך לאחר שנתיים הגיע למסקנה שמקצוע זה אינו מתאים לו. אבל כדי להתכונן ללימודים בפקולטה למדעי המחשב בטכניון למד קורס אחד באוניברסיטה הפתוחה, ולאור מעלותיה החליט להמשיך בה את לימודיו עד לסיום התואר.

 

"אבל", הוסיף ואמר הדובר, "למרות הגמישות בצורת הלימוד באו"פ, לא כל אחד מתאים ללמוד באוניברסיטה הפתוחה. כל אחד מהבוגרים יודע שללא הכישורים המיוחדים של יכולת למידה עצמית, משמעת עצמית גבוהה, התמדה עיקשת וניהול זמן קשה להצליח ולהתמיד באוניברסיטה הפתוחה. אך תכונות אלה הן תכונות חיוביות, שהן לא רק חשובות, נדרשות ומוערכות על-ידי מעסיקים רבים במקומות העבודה, אלא גם מועילות בחיים האישיים הפרטיים של כל אחד מאתנו". 

 

מצלמים את הבוגרים! מצלמים את הבוגרים!

צילום: גדעון מרקוביץ

 

ולסיום דבריו אמר אפרים דרור:

"אני רוצה לציין לשבח את עובדי המנהלה באוניברסיטה הפתוחה. הם עובדים מאחורי הקלעים ומנהלים מערכות לוגיסטיות מורכבות ביעילות מרשימה. למשל, המשלוח המדויק של חומר הלימודים או ניהול של תקופות בחינות".

 

זקן הבוגרים בטקס זה, אמנון קפלנסקי

צילום: גדעון מרקוביץ

 

 

 

Back Line