Untitled גליונות קודמים אודות העדכן בית אופנט עדכן
עדכן 40
nivuthebrew.htm
חדשות האופ
דיוקן
הבוגרים שלנו
אקטואליה
טכנולוגיות
ימי עיון
ספרים חדשים

ראיון עם זאב  בילסקי, ראש עיריית רעננה

האוניברסיטה הפתוחה מתאימה לנו כמו כפפה ליד

 

"לעיר כמו רעננה מתאים שאוניברסיטה, שעשתה מהפך בתחום ההשכלה הגבוהה וממשיכה בעקביות להביא את בשורת ההשכלה הגבוהה לכל אדם במדינת ישראל, תקבע בה את משכנה. חשוב היה לי שדווקא בעיר שלנו שמטפחת מצוינות, ישכון הקמפוס החדש של האוניברסיטה הפתוחה"

 

מאת יוכי ריץ

 

זאב בילסקי, ראש עיריית רעננה, הוא ללא ספק ראש העיר הפופולארי ביותר בארץ. בבחירות האחרונות נבחר לקדנציה שלישית ברוב של 80% מקולות תושבי עירו. כשרץ לקדנציה הראשונה הבטיח לתושבים תיכון נוסף. עכשיו הביא להם אוניברסיטה. ולא סתם אוניברסיטה, אלא הגדולה בישראל. הריאיון עִמו התקיים בלשכתו.

 

זה אמנם די אופנתי שכל עיר מאמצת איזו מכללה, או אוניברסיטה, אך מה הביא אותך יום אחד להציע לאוניברסיטה הפתוחה לבוא לרעננה? האם זה משום שהפסדת את המרכז הבין תחומי להרצליה?

בילסקי: זאת לא היתה איזושהי אובססיה להביא אוניברסיטה לרעננה, אלא צירוף של נסיבות. שמעתי שהאוניברסיטה הפתוחה מחפשת להתרחב ולעבור למשכן חדש. האוניברסיטה הפתוחה מתאימה לנו כמו כפפה ליד מהסיבה הפשוטה, שהיא ממלאת למעשה יעד לאומי! זאת לא סתם עוד מכללה, או עוד אוניברסיטה. לא רק שזו האוניברסיטה הכי גדולה בישראל, האוניברסיטה הפתוחה עשתה למעשה, מהפך: היא מאפשרת לכל אדם ללמוד, בזמנו החופשי, לתואר וזה מאוד מצא חן בעיני. חשבתי שדווקא לעיר כמו רעננה מאוד מתאים להתחבר לגוף כזה שחולל מהפכה בתחום ההשכלה הגבוהה וממשיך בעקביות להביא את בשורת ההשכלה הגבוהה לכל אדם במדינת ישראל.

 

למה דווקא לרעננה? מה ההבדל בין רעננה לכל מקום אחר?

"יש הרבה מאוד מצוינות ברעננה. אין עוררין על כך. יש פה בתי ספר תיכוניים שמוציאים את המיטב שבמיטב ואנשים שתופסים אחר כך עמדות מאוד חשובות בצבא, בכלכלה, באקדמיה. אני חושב שדווקא מקום שיש בו מצוינות, מתאים שיתחבר למישהו שמאפשר לכל אחד ללמוד, לא רק לטפח את המצוינות. אישית, זה סוגר לי מעגל, משום שאני כל הזמן דואג שברעננה נעזור למי שאין לו כסף לקנות ספרים, לכל תלמיד שלא יכול לנסוע לפולין למסע לימודי. השליחות שלי היא לטפח את אלה שיותר קשה להם. האוניברסיטה הפתוחה נותנת מענה לכל כך הרבה אנשים, שמסיבות שונות לא יכולים להגיע למקום אחר. חשוב היה לי שמשכנה של האוניברסיטה הפתוחה יהיה דווקא כאן, בעיר, שמטפחת מצוינות ושיש בה אנשים שיכולים להתקבל לכל אוניברסיטה בעולם.

 

מה היו הציפיות שלך מהקמפוס עצמו? איך ראית אותו בדמיונך? אתה מרוצה מהקריה שנבנתה?

כפי שאת יודעת, טעם הוא עניין אישי. יש כאלה שלא אוהבים שם את הקירות החשופים, יש כאלה שלא אוהבים את המבנה, אבל אני בטוח שבעוד מספר שנים יהיו הרבה מאוד אנשים שיגידו שזה מבנה מאוד מיוחד. כשלמדתי את ההיסטוריה של פריז, הסתבר לי שכשבנו את מגדל אייפל, כמעט רצו לתלות את מי שבנה אותו. הבטיחו אז שהמגדל נבנה רק לצורך תערוכה וכשזו תסתיים, מייד יורידו אותו. לכי תורידי היום את מגדל אייפל!! הכי חשוב פה זאת המהות. אנחנו כבר התחלנו לרקום קשרים עם האוניברסיטה הפתוחה בעשיית פרויקטים משותפים. אם האוניברסיטה פה, במשכנה החדש, תמשיך ותמלא את הייעוד שלה לכל מדינת ישראל – אני שבע רצון.

 

אתה אומר כי מרעננה תצא תורה?

אכן כן – וזה דבר נפלא.

 

תושבי רעננה התנגדו בזמנו נמרצות להבאת האוניברסיטה הפתוחה, מה שעיכב מאוד את תחילת הבנייה. אתה חש שציבורית, האוניברסיטה הזיקה לך יותר משהועילה ?

זה לא נכון. תושבי רעננה קיבלו בשמחה רבה את האוניברסיטה הפתוחה. מטבע הדברים האנשים שמתגוררים ליד האוניברסיטה, או בכביש שמוביל אליה, התנגדו. הם היו מתנגדים גם למפעל אם היה מוקם שם. כדי למזער את הנזקים הסביבתיים, שהיו עלולים לפגוע בהם, עשינו הסדרי תנועה חריגים, כך שגם מי שהתנגד רואה כיום שאין כל הפרעה. יש פה קרוב ל-80,000 תושבים ובגדול – האנשים מאוד גאים על כך שהאוניברסיטה הפתוחה באה לרעננה. בבוא הזמן, הם ייהנו ממה שהאוניברסיטה תוכל להציע להם. יש דברים שייפתחו לקהל הרחב ויוכלו להיות חלק מהשכונה. זה היה הרעיון של המתכננת. 

 

היו תוכניות נוספות שלא מומשו בתחום של הקריה: אמפיתיאטרון, אודיטוריום. מה איתם?

החיים מלאי פשרות. כשבחנו את ההשלכות שיכולות להיות על תושבי האזור, החלטנו לוותר על הקמת אודיטוריום למופעים, כדי שלא יהיה מצב שגם בשעות הלילה תהיה תנועה של כלי רכב שם. אולי לא כולנו הישגנו את כל מה שרצינו, אבל אני חושב שהאוניברסיטה הפתוחה קיבלה בית טוב ומכובד ואנחנו ויתרנו פה ושם כדי להגיע לשלום בית עם כולם.

 

כיצד אתה רואה את שיתוף הפעולה בין האוניברסיטה הפתוחה לבין העיר רעננה?

הפתיחות של האוניברסיטה הפתוחה כלפי אפשרויות של שיתוף פעולה יכולה להועיל מאוד לתושבי רעננה. בפרט נושא הלמידה מרחוק, שהאו"פ חלוצה בו ומתמחה בו. אני בטוח שאם נשכיל לקשור את האוניברסיטה הפתוחה עם מערכת החינוך של רעננה, מאגרי המידע של האוניברסיטה הפתוחה יוכלו לתרום תרומה מכרעת לכל מי שלומד – בבית ספר, או לימודים אקדמיים. אני יודע שהרצון הטוב קיים – מנשיא האוניברסיטה ועד אחרון העובדים בה – ולפי דעתי העתיד יוכיח ששיתופי הפעולה בין האוניברסיטה הפתוחה לבינינו יהיו לטובת אלפי תלמידים ברעננה ולטובת כלל תושביה.