‏20 נובמבר 2023
‏ז' כסלו תשפ"ד

סטודנטיות וסטודנטים יקרים, 

כפי שהודענו במכתבנו מתאריך 7 בנובמבר, אנו ערוכים לפתיחת סמסטר א' של שנת הלימודים תשפ"ד, ביום ראשון, כ' כסלו, 3 בדצמבר 2023. 

בימים מורכבים אלה, ליבנו ומחשבותינו עם משפחות החטופים והנעדרים, עם החיילות והחיילים, כוחות הביטחון וכן עם המפונים והמפונות מעוטף עזה ומהצפון. אנו פותחים את הסמסטר מתוך תחושת מחויבות עמוקה לכל מרכיבי החברה הישראלית, ומתוך הבנת הרצון והצורך של סטודנטיות וסטודנטים רבים לקיים שגרה, ולו רק מוגבלת וטעונה, ולחזור ללימודים בהקדם. 

איננו שוכחים לרגע את חובתנו כלפי הסטודנטים והסטודנטיות שלנו המשרתים במילואים, בכוחות הביטחון וההצלה וכן את חובתנו כלפי האוכלוסיות האזרחיות שנפגעו מן המצב. משום כך, נערכנו כדי לצמצם ככל האפשר את הפגיעה בזכותם להשלמת הקורסים, בדרכים שנפרט להלן. 

האוניברסיטה נערכת לפתיחת שנת הלימודים במתכונת של שלושה סמסטרים המותאמים למצב החירום, ובתוך כך, נוקטת צעדים מהותיים כדי לתת מענה ממוקד לצורכיהם המיוחדים של סטודנטים וסטודנטיות אלה. בד בבד, אנו פועלים בשיח מתמיד עם יושבת ראש אגודת הסטודנטים.

סמסטר סתיו תשפ"ד (א2024) יהיה קצר מהמקובל ויארך עשרה שבועות בלבד. הוא ייפתח ב-3 בדצמבר 2023 ויסתיים ב-11 בפברואר 2024. קבוצות הלימוד יפעלו במתכונתן המתוכננת (קבוצות פנים אל פנים במרכזי הלימוד ובקמפוסים או קבוצות מקוונות) בהתאם לנסיבות ולהנחיות פיקוד העורף. 

סמסטרים אביב תשפ"ד (ב2024) וקיץ תשפ"ד (ג2024) יקוצרו אף הם בהתאמה. לפרטים נוספים על התאריכים המתוכננים לסמסטרים אלה, ראו מכתבנו הקודם

סגלי ההוראה והסגל המנהלי עמלו בשבועות האחרונים על צמצום חומרי הלימוד והתאמת תהליכי ההוראה למתכונת הלימודים המקוצרת. המידע המפורט על ההתאמות בכל קורס יפורסם באתרי הקורסים וכן יוסבר במפגשי ההנחיה. 

התאמות וסיוע למגויסים ולמפונים

האוניברסיטה הפתוחה תקדיש משאבים ומאמצים רבים כדי לסייע לחיילי וחיילות מילואים שגויסו בצו 8 החל מה-7 באוקטובר 2023, חיילים וחיילות בסדיר ובקבע, אנשי ונשות כוחות הביטחון וההצלה, וכן מפונים ומפונות מעוטף עזה ומהצפון. הסיוע יבוא לידי ביטוי בפן הלימודי ובפן הכלכלי, כמפורט להלן: 

  1. הסטודנטים והסטודנטיות הנ"ל, יישארו חלק מקבוצות הלימוד המקוריות שאליהן נרשמו, גם אם ייאלצו להצטרף ללימודים באיחור עקב המצב. 
  2. סטודנטים אלה יקבלו פטור מלא מהגשת מטלות במהלך הסמסטר אם יהיו מעוניינים בכך (למעט בקורסים בהם הציון הסופי מורכב ממטלות בלבד). 
  3. בקורסי אנגלית לא תהיה נכוחות חובה לאוכלוסייה הזכאית.
  4. אתרי הקורסים, ובכלל זה ההקלטות, הפורומים ושאר אמצעי הלמידה, יעמדו לרשות הסטודנטים והסטודנטיות בכל עת כדי לאפשר להם למידה גמישה. 
  5. החל מאמצע הסמסטר (הודעה תימסר במהלך הסמסטר) סטודנטים אלה יוכלו להצטרף לקבוצות תגבור קטנות לשם חזרה על דגשים חשובים בחומר הלימוד, הכוונת למידה ותרגול. באופן זה יהיה אפשר לצמצם את הפערים שיווצרו ולהשלים את החומר במהירות ובהתאמה אישית.
  6. סטודנטיות וסטודנטים אלה יוכלו גם להצטרף למפגש אחד אישי בשבילי עם מדריך אסטרטגיות למידה של המדור לפיתוח כישורי למידה ללא תשלום. 
  7. על מנת להקל על מי שלא יוכלו להצטרף ללימודים בסמסטר א2024 ולאפשר להם שנת לימודים של שני סמסטרים, שבהם יוכלו להשלים כמה שיותר מן הקורסים שתכננו ללמוד לאורך השנה, נתאים את היצע הקורסים לסמסטרים ב2024 ו-ג2024 כך שלא ייפגע רצף הלימודים. האוניברסיטה תקים צוות יועצים מיוחד כדי לתת לסטודנטים אלה ייעוץ אישי אקדמי לצורך עדכון של תוכנית הלימודים ועל מנת להבטיח שאף אחד ואחת לא יישארו מאחור. לתיאום שיחת יעוץ ניתן לפנות למוקד ב 3500*. 
  8. דיקנט הסטודנטים יפתח קו מידע ומענה טלפוני ייעודי וכן כתובת מייל לטובת חיילי המילואים ואנשי ונשות כוחות הביטחון, המפונות והמפונים, במטרה לסייע להם בכל הנוגע להתנהלות המִנהלית בסמסטר הקרוב, כולל פנייה לגורמים השונים, ובהם מערך הייעוץ, המחלקות האקדמיות וגורמי המִנהל. ניתן לפנות לדיקנט הסטודנטים בטלפון 09-7783303 או במייל [email protected]

למימוש כל ההתאמות בסעיפים מעלה ניתן יהיה לפנות בבקשה בשאילת"א החל מיום פתיחת הסמסטר, אנא המתינו להנחיות בנושא.

סיוע כלכלי

האוניברסיטה הפתוחה הקימה קרן מיוחדת לסיוע כלכלי, שאליה יוכלו לפנות סטודנטים וסטודנטיות הזקוקים למלגות שכר לימוד ולעזרה בשינויים בהרשמה.  

א. אוכלוסיות זכאיות על פי חוק
האוניברסיטה מחויבת לפעול לטובת ה"אוכלוסייה הזכאית", כפי שהוגדרה על ידי כנסת ישראל במסגרת "חוק דחיית מועדים (הוראת שעה – חרבות ברזל) (חוזה, פסק דין או תשלום לרשות), התשפ"ד-2023." סטודנטיות וסטודנטים הנמנים על אוכלוסייה זו יהיו זכאים לבצע שינויים בהרשמה ללא דמי טיפול ועלויות. אם מצב החירום לא יאפשר להם לימוד מיטבי במהלך סמסטר א2024, הם יוכלו לדחות את הלימודים בקורסים שאליהם נרשמו לסמסטרים ב2024 או ג2024. 

ב. סיוע מיידי 
סטודנטיות וסטודנטים הגרים ביישובים שפונו, משרתי מילואים וכוחות הביטחון או מי שנפגעו במלחמה בנסיבות אחרות וזקוקים לסיוע מיידי  – יכולים לפנות בבקשה מיוחדת למדור לסיוע כלכלי [email protected]

ג. סיוע במסגרת מלגות הדיקנט המיועדות לכלל הסטודנטיות והסטודנטים
במועד הגשת הבקשות לסיוע הכלכלי, שייפתח ב-1 בינואר 2024, תינתן עדיפות בניקוד ובזכאות למלגות למי שגויסו בצו 8 החל מה-7 באוקטובר 2023, ולמי שפונו מיישובים בעוטף ובצפון. אנא שימו לב להנחיות ההגשה והקפידו למלא אחריהן החל מ-1 בינואר 2024 ועד סוף החודש. למידע מלא לחצו כאן

מרכז אית"ן

מרכז התמיכה והנגישות לסטודנטים וסטודנטיות עם מוגבלויות (פיזיות, חושיות או נפשיות) ועם לקויות למידה והפרעות קשב וריכוז עומד לרשות כלל הסטודנטים והסטודנטיות בטלפון ובמייל, בעיקר בימים אלה. מידע על אפשרויות הסיוע אפשר לקבל במשלוח מייל לכתובת [email protected]

מבחני סמסטר קיץ תשפ"ג (ג2023)

בהמשך להודעה מ-7 בנובמבר על אודות האפשרות להעניק לסטודנטים, שהיו רשומים בסמסטר קיץ ג2023 והיו זכאים להיבחן, את הבחירה בין האפשרות לקבל ציון "עובר" (ציון שאינו מספרי ושאינו נכלל בממוצע) לבין בחינה שתיקבע במועד מאוחר יותר, ולאחר דיון נוסף שערכנו בנושא, החלטנו להעניק אפשרות לקבלת ציון עובר גם לסטודנטים ולסטודנטיות שלמדו קורסים בסמסטרים קודמים והיו זכאים להיבחן בבחינות במועדי סמסטר ג2023 (לאחר 7.10.2023) – ובלבד שטרם נבחנו בקורס הנדון. 

באשר לכל ההנחיות לרישום לקבוצות התגבור, הסדרת מבחני הקיץ ודרכי הפנייה והטיפול, נשלח הודעות מפורטות בהמשך. אנא עקבו אחר ההודעות והעדכונים. 


שמרו על עצמכם ושובו בשלום,  


חתימה פרופ' גיא מירון
 
פרופ' גיא מירון 

המשנה לנשיא לעניינים אקדמיים