ספרי לימוד דיגיטליים

ספרי הלימוד בהוצאת האוניברסיטה הפתוחה מותאמים ללמידה עצמית ומצטיינים ברמה אקדמית גבוהה.
הפוטנציאל הרב במעבר לקריאה בספרים דיגיטליים זוהה באוניברסיטה הפתוחה כבר בשנת 2007, וספרים דיגיטליים רבים של האוניברסיטה הפתוחה נפתחו לציבור חינם במסגרת מיזם פא"ר (פתיחת אוצרות רוח).
במעבר מספרים מודפסים לספרים דיגיטליים יש אתגרים טכנולוגיים, פדגוגיים, לוגיסטיים, שיקולים של זכויות יוצרים וכמובן שיקולים כלכליים. בשנים האחרונות נערכו מספר ניסויים שלוו במחקרי הערכה וקידמו אותנו בפתרונות להפקה ולהפצה של ספרים דיגיטליים בהיקפים גדולים.

מהם ספרי לימוד מועשרים?

בחלק מהקורסים מופקים ספרי לימוד ומדריכי למידה המועשרים בסרטונים, בקטעי אודיו ובקישורים לאתרים מרחיבי דעת. גם סטודנטים הקוראים את הספרים בגרסה מודפסת, יכולים ליהנות ממשאבי המדיה הללו באמצעות אפליקציה בטלפון החכם שסורקת  את ה-QR codes (ברקוד) המשולבים בספרים ומפנים למדיה. ניתן לנהל את המשאבים המקושרים ולעדכן אותם ללא צורך בהדפסה מחדש של הספר. המערכת גם מאפשרת לקבל מידע סטטיסטי על אודות השימוש של הסטודנטים בספרים הללו. 

כיצד מופצים הספרים לסטודנטים?

בקורסים רבים מופצות לסטודנטים באמצעות אתרי הקורסים, במקביל למהדורה המודפסת, גם גירסה דיגיטלית של הספרים בפורמטPDF . 
קובצי הספרים הללו מוגנים באמצעות "הגנה חברתית" - זוהי הגנה שמבוססת על אמון בין האוניברסיטה לסטודנטים שלה. כאשר סטודנטים לוחצים באתר הקורס על קובץ הספר הדיגיטלי, נפתח להם טופס הצהרה בו הם מתחייבים לעשות בספר שימוש אישי בלבד ולא להפיץ אותו הלאה. רק לאחר שהם חותמים על הטופס, הם יכולים להוריד את הקובץ למחשב האישי שלהם. בנוסף על כך, מוטבעים על גבי בקובץ הדיגיטלי פרטים מזהים של הסטודנטים במעין water mark .

מוזמנים לעיין בדוח המסכם ניסוי שבוצע בשה"ם בשנת 2012 שילוב ספרים דיגיטליים ניידים באו"פ: חזון או דמיון?