ספרים דיגיטליים

המעבר מספר מודפס לדיגיטלי

הפוטנציאל הרב במעבר לקריאה בספרים דיגיטליים זוהה באוניברסיטה הפתוחה כבר בשנת 2007, וספרים דיגיטליים רבים של האוניברסיטה הפתוחה נפתחו לציבור חינם במסגרת מיזם פא"ר (פתיחת אוצרות רוח).

במעבר מספרים מודפסים לספרים דיגיטליים יש אתגרים טכנולוגיים, פדגוגיים, לוגיסטיים, שיקולים של זכויות יוצרים וכמובן שיקולים כלכליים. בשנים האחרונות נערכו מספר ניסויים שלוו במחקרי הערכה וקידמו אותנו בפתרונות להפקה ולהפצה של ספרים דיגיטליים בהיקפים גדולים. לחלק מהאתגרים נמצאו פתרונות וחלקם עדיין ממשיכים להעסיק אותנו.
 

מוזמנים לעיין במאמר המסכם את הניסוי שילוב ספרים דיגיטליים ניידים באו"פ: חזון או דמיון? ולצפות בסרטון המסכם את הניסוי.

ספרי לימוד דיגיטליים

ספרי הלימוד בהוצאת האוניברסיטה הפתוחה מותאמים ללמידה עצמית ומצטיינים ברמה אקדמית גבוהה. בקורסים רבים מופצות לסטודנטים במקביל למהדורה המודפסת גם גירסה דיגיטלית בפורמטPDF . קובצי הספרים הללו מוגנים באמצעות "הגנה חברתית" שמבוססת על אמון בין האוניברסיטה לסטודנטים שלה.

מדף הספרים והגנה חברתית

בשהם פותח מנגנון ייחודי המציג את הספרים ואת מדריכי הלמידה במדף ספרים באתר הקורס. לחיצה על הספר יוצרת "הגנה חברתית" על הקובץ כדי להרתיע מפני הפצה שלו. כאשר סטודנטים מורידים את קובץ הספר ממדף הספרים למחשב האישי, הם חותמים על הצהרה שבה הם מתחייבים לעשות בספר שימוש אישי ולא להפיץ אותו הלאה. כמנגנון הרתעה מוטבעים על גבי העותק הדיגיטלי פרטים מזהים של הסטודנטים.

ספר לימוד דיגיטלי מועשר

מודל חדשני לספר לימוד דיגיטלי מועשר מתגבש בימים אלה. במסגרת מודל זה משולבים בספרי הלימוד סרטונים, תרגילים והפניות לאתרים מרחיבי דעת. האתגר המרכזי במודל זה הוא בייצור קובץ מקור אחד המשמש הן לגירסה המודפסת הן לגרסה הדיגיטלית. עוד על המודל החדשני בדף  חדשנות בטכנולוגיות למידה.