המומים וכואבים את מותו של ד"ר אייל וורגפט
ב8.8.23 הלך לעולמו בטרם עת ד״ר אייל וורגפט, חבר סגל בכיר במחלקה למדעי הטבע, מומחה לאוקיינוגרפיה גיאוכימית. אייל הגיע לאוניברסיטה הפתוחה לפני ארבע שנים, לאחר דוקטורט באוניברסיטה העברית, פוסט-דוקטורט באוניברסיטת בן גוריון ופוסט-דוקטורט נוסף במכון וודס הול לאוקיינוגרפיה במסצ׳וסטס, ארצות הברית. אייל תרם תרומה מקצועית ואישית עצומה לאוניברסיטה, על אף שנאבק במשך כל התקופה במחלת הסרטן. תרומתו התבטאה במחקר פורץ-דרך, בחידוש ושיפור ההוראה והיצע הקורסים בתחומי הגיאולוגיה והאוקיינוגרפיה ובחוכמה וטוב הלב שהשרה על כל שותפיו לעבודה, באמצעות אישיותו הנדירה.

מחקריו של אייל עסקו במחזורים גיאוכימיים באוקיינוס, ובפרט מחזור הפחמן ומחזור המגנזיום. הפרויקטים בהם עסק לאחרונה כללו פרויקט במימון משרד האנרגיה שבחן את מידת הישימות של המסת סלעי גיר כאמצעי להפחתת פליטות פחמן דו-חמצני מתחנות כוח בישראל, פרויקט במימון הקרן הלאומית למדע שבחן את השפעתן של ריאקציות הטרוגניות על מחזור הפחמן האוקייני ובמסגרתו בוצעה סדרת ניסויים במפרץ אילת, פרויקט במימון רשות המחקר של האוניברסיטה הפתוחה בנושא השפעתם של ספוגים על מערכת הפחמן בסביבה החופית ופרויקט שעסק בתהליכי יצירת דולומיט באוקיינוס. מגוון עשיר זה של מחקרים, בהם עסק בזמן כה קצר, היה תוצר של הסקרנות, היוזמתיות וההתלהבות שאפיינו את אייל, יחד עם החיבור המיוחד שיצר עם שותפים למחקר ועם סטודנטים.

בתחום ההוראה, אייל היה שותף לבניית תכנית לימודים חדשה לתואר דו-חוגי במדעי כדור הארץ, לניהול צוות מדעי כדור הארץ ולחידוש הקורסים. אייל פיתח קורס חדש – מבוא לגיאוכימיה, וקורס נוסף – איזוטופים יציבים בחקר כדור הארץ, אותו התחיל לפתח, אך למרבה הצער המחלה קטעה את עבודתו. אייל סלל את הדרך לחידוש הקורסים הוותיקים בגיאולוגיה, תהליך שבו החל אך לא זכה להשלימו. בנוסף לפיתוח הקורסים, אייל שמח לכל הזדמנות להרצות בתחומי הידע שלו לקהל מקצועי ולא מקצועי כאחד. הרצאותיו אופיינו בבהירות ההסברים, בעניין ובסקרנות שעוררו בקהל וביכולת שלו לרתק את שומעיו לכל אורך ההרצאה.

בכל קשריו עם שותפיו לעבודה ועם מכריו, אייל תמיד שם במקום הראשון את הקשר הבין-אישי. אייל היה קשוב לזולת במידה יוצאת דופן וידע להבחין בטוב וביפה שבכל אחד, ואף להביע את הערכתו לאחר במעשים ובמילים. אייל היה איש שיחה נעים, מלא נדיבות והומור, שהשרה אופטימיות ושמחה על כל סובביו. נוכחותו תחסר מאוד לכולנו ואנו שולחים את תנחומינו למשפחתו היקרה ומוקירים את זכרו. 

כתבה לזכרו ד"ר אורלי לחמי.

יהי זכרו ברוך.