אוכלוסיות מיוחדות

סטודנטים ששפת האם שלהם היא ערבית

במרכזי לימוד מסוימים בקבוצות יעודיות לדוברי ערבית מתנהלים חלק ממפגשי ההנחיה בשפה הערבית (ולעתים בשילוב ערבית ועברית). יש קורסים שבהם אפשר להגיש מטלות בערבית ולעתים אף לכתוב את בחינת הגמר בערבית. אפשר להגיש מטלות בערבית ולהיבחן בערבית בשלושה מתוך שישה קורסים ראשונים באוניברסיטה הפתוחה, מבין הקורסים המצוינים להלן. בקורסים אלה שאלוני הבחינה מתורגמים לערבית. חומר הלימוד מוגש לסטודנטים בשפה העברית.

הגשת מטלות בערבית ו/או כתיבת מבחן גמר בערבית נועדו לרווחתם של סטודנטים ששפת אמם ערבית, ומותר לנצלם לכל היותר בשלושה מבין הקורסים האלה:

שימו לב: סטודנטים שהחלו לימודיהם באו"פ מסמסטר א2016 ואילך זכאים ללמוד 3 מתוך 6 קורסים ראשונים בלבד בערבית. סטודנטים שהחלו לימודים לפני סמסטר א2016 זכאים ללמוד 6 קורסים בערבית.

תיאורי הקורסים מופיעים בקטלוג הקורסים.

מרכזי הלימוד שבהם מוצעת הנחיה בערבית הם בנצרת, במג'דל שאמס, בסחנין, בטמרה, בקמפוס ואדי ערה בגבעת חביבה, באום אל פחם, בקמפוס ירושלים, במכללה הקהילתית בית ברל, במרכז הטכנולוגי בית ברל, ברהט, במכללת באר שבע הערבית ובמכללת מרכז הנגב בבאר שבע, בית חנינא ובמכללות לספורט בסחנין, בעכו ובירושלים. פרטים על המרכזים הללו נמצאים בפרק הרשמה, ומידע על הקורסים שיוצעו בהם מִדי סמסטר יימסר במקום. פתיחת קבוצות לימוד מותנית במספר הנרשמים.

פרטים נוספים תמצאו באתר האוניברסיטה בערבית.

סטודנטים דוברי ערבית, שאינם לומדים במרכזי הלימוד בשבהם מוצעת הנחיה בערבית ומעוניינים לקבל בזמן הבחינה גם שאלון מתורגם לערבית, יכולים לבקש זאת באמצעות מערכת הפניות ב שאילתא. לזכאות לתוספת זמן בבחינת הגמר (בשישה קורסים ראשונים בלבד) ראו בהנחיות לנושאי בחינות

האוניברסיטה הפתוחה מציעה לסטודנטים ששפת האם שלהם היא ערבית קורס לשיפור הבנת הנקרא ולשיפור יכולת ההבעה בכתב. הקורס עברית כשפה שנייה (91462) מיועד למי שידיעותיהם בעברית הן ברמה בינונית לפחות. הקורס מקנה כלים להבנה טובה יותר של טקסטים, ומכין את הסטודנטים לקראת כתיבת המטלות הנדרשות במסגרת הלימודים לתואר אקדמי באוניברסיטה הפתוחה.

האוניברסיטה מציעה סדנה דו לשונית בכשורי למידה (96266), המיועדת לסטודנטים דוברי ערבית. הסדנה מופעלת במרכזי הלימוד שבהם מוצעת הנחיה בערבית וכוללת חמישה מפגשים. המפגשים מתנהלים בערבית ובעברית ומתמקדים בהיכרות עם השירותים השונים באוניברסיטה הפתוחה, בהם גם השירותים המקוונים.  בהמשך עוסקת הסדנה באסטרטגיות קריאה של טקסטים אקדמיים, בניתוח שאלות ובכתיבת תשובות. הסטודנטים מתרגלים את האסטרטגיות הנלמדות באמצעות חומרי הלימוד של הקורסים שאותם הם לומדים.סטודנטים בחו"ל

האוניברסיטה הפתוחה מציעה לדוברי עברית השוהים זמנית או דרך קבע בחו"ל ללמוד במסגרתה את מרבית הקורסים האקדמיים שלה. הלימודים מתקיימים בשפה העברית.

בזכות הניסיון המצטבר הרב של האוניברסיטה הפתוחה בהוראה ובלימוד מרחוק ועל-ידי שימוש במתכונת הוראה עתירת טכנולוגיות המתאימה במיוחד ללימודים מרחוק, יכול כל דובר עברית להצטרף לאוכלוסיית הסטודנטים של האוניברסיטה הפתוחה.

סדרי ההרשמה לסטודנטים בחו"ל, מועדי ההרשמה ושכר הלימוד אינם זהים לאלה שבארץ, והם מפורטים בפרק הרשמה.

אתר אינטרנט – "לומדים או"פ מחו"ל"

האוניברסיטה הפתוחה הקימה אתר מיוחד בתוך אתר הבית שלה שבו ניתן למצוא את כל המידע הרלוונטי ללימודים בחו"ל בצורה מרוכזת ונגישה.

מתכונת ההוראה

מתכונת הוראה עתירת טכנולוגיות מתאימה במיוחד לסטודנטים בחו"ל ויכולה לגשר על קשיים הנובעים מן המרחק הגאוגרפי. בחו"ל אין אמנם מפגשי הנחיה,1 אבל אתרי הקורסים מאפשרים קשר ישיר ובלתי אמצעי עם צוות הקורס ועם סטודנטים אחרים וכוללים קבוצות דיון שבהן מתקיימת פעילות אקדמית תוססת. אתרי הקורסים מהווים, אפוא, קמפוס וירטואלי על כל מרכיביו הלימודיים והחברתיים. באתרי הקורסים ניתן למצוא גם חומר העשרה והמחשה, מקראות אלקטרוניות והקלטות דיגיטליות של מפגשים עם צוות הקורס. בקורסים אחדים אף תתאפשר הנחיה באמצעות כיתה וירטואלית.

הסטודנטים בחו"ל יכולים להיעזר בשירותי הדואר האלקטרוני ומערכת המטלות המקוונת; ובקבלת שירותים מינהליים באמצעות מערכת שאילתא.

ייעוץ ללימודים אקדמיים

סטודנטים בחו"ל יכולים לקבל ייעוץ ללימודים אקדמיים באמצעות הטלפון או הדואר האלקטרוני. מתעניינים בלימודים מוזמנים לפנות ישירות למוקד המתעניינים בטלפונים 3500*, 972-9-7782222 או להיכנס לאתר המתעניינים ולהשאיר שם את פרטיהם והבקשה לייעוץ.

סטודנטים שכבר לומדים באוניברסיטה הפתוחה מוזמנים לפנות לייעוץ הכללי באחת מהדרכים הבאות: בטלפון 972-9-7782222 ולהשאיר הודעה קצרה וברורה; בדואר האלקטרוני infodesk@openu.ac.il.

דרישות חומרה ותוכנה ללימודים בחו"ל

המִפרט הדרוש לסטודנטים בחו"ל על-מנת להתקשר עם גורמים שונים באוניברסיטה הפתוחה ולקחת חלק בהנחיה מתוקשבת ובהוראה באמצעות טכנולוגיות נוספות הוא:

  • מחשב עם מערכת הפעלה בעברית או מערכת חלונות 2000 המאפשרת הצגת גופנים (fonts) בעברית;
  • מקלדת בעלת אותיות בעברית (חריטה או הדבקה);
  • קישור לאינטרנט ודפדפן Explorer מגרסה 5.5 ומעלה.

קורסים המוצעים לסטודנטים בחו"ל

את מרבית הקורסים של האוניברסיטה הפתוחה ניתן ללמוד בחו"ל. יחד עם זאת, בחלק מתכניות הלימודים לא ניתן לסיים את הדרישות לתואר בחו"ל. מדובר בעיקר בתכניות לימודים לקראת תארים במדעי הטבע או במדעי החיים הכרוכים בנוכחות במפגשי מעבדה. סטודנט חו"ל יוכל בתנאים מסוימים ללמוד קורסים הכוללים מפגשי מעבדה. בקורס הכולל מפגשי מעבדה או סיורים ניתן להשלים את חובת הנוכחות לא יאוחר משני הסמסטרים הבאים שבהם הקורס מוצע. הסטודנט לא יקבל נקודות זכות עבור קורס זה אלא לאחר השלמת כל חובותיו.לקבלת אישור יש לפנות אל מרכז ההוראה של הקורס.

סטודנטים הלומדים בחו"ל יכולים להירשם רק לקורסים המוצעים ללימודים בחו"ל אך ורק בסמסטר בו הם מוצעים ללימודים בארץ.

להרשמה לקורס מתקדם-סמינריוני או לעבודה סמינריונית נדרש אישור מיוחד מראש (ראו בהמשך).

מבין תכניות הלימוד לתואר שני מוצעות לסטודנטים בחו"ל התכניות הבאות: מינהל עסקים, לימודי דמוקרטיה בין-תחומיים ומדעי המחשב.

לימודי אנגלית כשפה זרה

בניגוד לסטודנטים בארץ, סטודנטים בחו"ל רשאים להירשם ללימודי אנגלית כשפה זרה (ברמות E-A) בלי לעבור קודם את מבחן המיון הנערך רק בארץ. ואולם, סטודנט שלמד בחו"ל ללא מבחן מיון ונכשל, לא יוכל לחזור על הקורס, בחו"ל או בארץ, ללא מבחן מיון.

האפשרות ללמוד ללא מבחן מיון פתוחה רק לסטודנטים שכבר למדו לפחות סמסטר אחד כסטודנטים בחו"ל, לפני הסמסטר שבו הם רוצים ללמוד את הקורס באנגלית. לימוד אנגלית ללא סיווג לרמה הוא על אחריות הסטודנט.

כדי לוודא שההרשמה היא אכן לרמה מתאימה, אפשר לרכוש ערכה למבחן עצמי באמצעות מערכת שאילתא, קול-האו"פ, מוקד הפניות או במרכז ההישגים הלימודיים של האוניברסיטה הפתוחה.

מטלות

בקורסים שבהם מערכת המטלות המקוונת עומדת לרשות הסטודנטים, מומלץ להשתמש בה. מערכת זו מאפשרת להעביר את המטלות כקובץ אלקטרוני באמצעות האינטרנט. המערכת ידידותית למשתמש, אינה מצריכה מילוי טפסים וחוסכת את זמן המשלוח בדואר. כדי להשתמש במערכת המטלות המקוונת יש להיכנס באמצעות האינטרנט לאתר הבית של הקורס, להצביע על מספר המטלה ולצרף את קובץ המטלה (פרטי הסטודנט או תאריך המשלוח נלקחים אוטומטית מהמערכת הממוחשבת).

אפשר גם לשלוח את המטלות למרכז ההוראה, בדואר או בדואר אלקטרוני (אבל לא בפקס). העבודות הבדוקות והמוערכות מוחזרות לסטודנט באותו אופן. בעת המשלוח בדואר יש להביא בחשבון, שמטלות הנשלחות מחו"ל מגיעות ליעדן בקצב איטי יותר.

הנחיות ביחס למספר המטלות הנדרש ומועדי ההגשה של כל מטלה מופיעים בחוברת הקורס הנשלחת לסטודנטים בדואר עם חומר הלימוד ומופיעה לרוב גם באתר הקורס.

בחינות גמר

הבחינות מתקיימות בנציגויות ישראל בחו"ל (שגרירויות או קונסוליות). הסטודנט יציין בטופס ההרשמה שלו את הנציגות שבה הוא מעוניין להיבחן. על המקום שבו תתקיים הבחינה תחליט האוניברסיטה הפתוחה, תוך התחשבות בבקשת הסטודנט ועל-פי האפשרויות והתנאים. למניעת ספק, האוניברסיטה הפתוחה לא תישא בהוצאות ו/או נזקים כל שהם בקשר להשתתפות בבחינות לרבות אי ההשתתפות, דחייה או איחור בשעת התחלת הבחינה. החלטת האוניברסיטה בעניין מקום הבחינה תישלח לסטודנט יחד עם משלוח ההזמנה לבחינה כחודש לפני הבחינה. האוניברסיטה הפתוחה שומרת לעצמה את הזכות להחליט באופן בלעדי, לפי שיקול דעתה, אם להפעיל מרכז בחינה, על אף שהוצע לסטודנטים במועדים מסוימים. החלטה כזאת יכולה להתקבל עקב סיבה מינהלית ו/או אחרת. סטודנט הלומד בחו"ל ייבחן במועד אחד (בכל קורס) בסמסטר. מועד ב יתקיים במועדי הבחינות של הסמסטר העוקב שבו נלמד הקורס (וזאת בשונה מהלימודים בארץ, שבהם מועדי ב מוצעים כחודש לאחר תום מועדי א).

האוניברסיטה הפתוחה אינה מתחייבת לקיים בחינות בתנאים מיוחדים לנבחנים בחו"ל.

סטודנטים הזכאים לתנאים מיוחדים בבחינה יפנו למוקד הפניות או לגורם באו"פ שאישר את מתן התנאים, וזאת על מנת לברר אלו תנאים מיוחדים תקפים בבחינות בחו"ל.

עבודות סמינריוניות וקורסים סמינריוניים

סטודנטים בחו"ל יכולים להירשם לקורסים סמינריוניים ולעבודות סמינריוניות ובתנאי שיש להם גישה לספרייה אוניברסיטאית, לאינטרנט וכן למאגרי מידע וכתבי עת אלקטרוניים המוצעים על-ידי האוניברסיטה הפתוחה או על-ידי ספרייה אוניברסיטאית במקום מגוריהם. הרישום לעבודה סמינריונית מותנה בכך שלפחות מפגש אחד (בדרך כלל שיחת הסיכום) בין המדריך לסטודנט ייערך במפגש פנים-אל-פנים. הרשמה לעבודה סמינריונית או לקורס סמינריוני בחו"ל מצריכה אישור מראש של מרכז ההוראה של הקורס הרלוונטי.

קשר עם האוניברסיטה הפתוחה

המידע לגבי אפשרויות הקשר של סטודנטים בחו"ל עם הגורמים האקדמיים והמינהליים באוניברסיטה הפתוחה מופיע בצורה ברורה באתר האינטרנט "לומדים או"פ מחו"ל".

איש קשר לריכוז הטיפול בתלמידי חו"ל: דפנה מנוסביץ, בטל' 972-9-7781611 או בדוא"ל Students_Overseas@openu.ac.il.

איש קשר בארץ לסטודנט הלומד בחו"ל

כל סטודנט הלומד בחו"ל רשאי למסור לאוניברסיטה, בעת הרשמתו, פרטים של איש קשר בארץ.

כאשר סטודנט בחו"ל מוסר לאוניברסיטה הפתוחה את פרטי איש הקשר, הוא נותן בכך גם את הסכמתו שפנייה של האוניברסיטה לאיש הקשר תיחשב מבחינת האוניברסיטה כפנייה אל הסטודנט עצמו, וכן שפנייה של איש הקשר לאוניברסיטה, תיחשב כפנייתו של הסטודנט עצמו.

פנייה של האוניברסיטה לאיש הקשר, או משלוח העתקים של הודעות לסטודנט אל איש הקשר, מתבצעת על-פי שיקול דעתה הבלעדי של האוניברסיטה. אי-פנייה של האוניברסיטה לאיש הקשר או אי-משלוח עותקי הודעות לסטודנט אל איש הקשר, לא יהווה עילה לטענה כלשהי של הסטודנט, או של איש הקשר או של בא כוחם כלפי האוניברסיטה הפתוחה.

לא יימסר לאיש הקשר שום מידע של הסטודנט שמסירתו אסורה על-פי החוק, אלא אם כן האוניברסיטה תחליט כפי שייראה לה, לאחר בקשה פרטנית מיוחדת ובכתב מהסטודנט.

קשיים בלימודים שאינם קשורים ישירות לחומר הלימוד: אם יש לכם קשיים מיוחדים, כגון: לקויות למידה מאובחנות או מגבלות גופניות המפריעות לכם להיעזר באמצעים העומדים לרשותכם, חרדת בחינות או קשיים בהתארגנות בשל היעדר מיומנויות למידה מספיקות, בעיה כלכלית במימון הלימודים, וכיוצא באלה בעיות שאינן קשורות במישרין לתוכני הקורס המסוים שאתם לומדים או רוצים ללמוד, כדאי שתעיינו באתר ייעוץ והדרכה ללימודים אקדמיים ובפרק דיקנט הסטודנטים, שכן אפשר שבכוחה של האוניברסיטה להקל עליכם.


1 האוניברסיטה תשתדל לאפשר לסטודנטים המבקרים בארץ מפגש אישי אחד עם צוות הקורס (מרכז ההוראה או מנחה מטעמו) בכל קורס שהם לומדים בסמסטר שבו חל הביקור. יש לתאם מראש את המפגש עם מרכז ההוראה של הקורס.סטודנטים עם לקויות למידה

סטודנטים עם לקויות למידה מאובחנות, זכאים לסיוע מהיחידה לטיפול בסטודנטים עם לקויות למידה אשר פועלת במסגרת מערך הייעוץ וההדרכה ללימודים אקדמיים.
היחידה מציעה לסטודנטים עם לקויות למידה/הפרעת קשב וריכוז מספר שירותים:
הדרכה בלמידה: קבוצתית ופרטנית, סיוע בלימוד אנגלית לקראת פטור, הדרכה בכתיבת עבודה סמינריונית, ייעוץ והתאמה אישית של טכנולוגיה מסייעת.
תנאי בחינה מיוחדים מותאמים בהתאם למקובל באוניברסיטה הפתוחה, מתוך התחשבות בהמלצות האבחון ובצורכיהם של הסטודנטים.
מספר הטלפון לפניות: 09-7781958. כתובת מייל: ld@openu.ac.ilסטודנטים עולים חדשים

מינהל הסטודנטים במשרד לקליטת עלייה מסייע לעולים חדשים במהלך לימודיהם ובמימון שכר לימוד. מידע נוסף אפשר לקבל במשרדים המחוזיים של מינהל הסטודנטים ובמזכירות דיקנט הסטודנטים באוניברסיטה הפתוחה, בטל': 09-7781503. הנחיות הרשמה ראו בפרק הרשמה. לפרטים לגבי תוספת זמן בחינה, ראו בהנחיות לנושאי בחינות.סטודנטים עם מוגבלות

סטודנטים עם צרכים מיוחדים יפנו לדיקן הסטודנטים בטל': 09-7781501, על מנת לברר את זכויותיהם ותנאי לימודיהם. ראו גם פרק דיקנט הסטודנטים.תלמידי תיכון וסטודנטים מתחת לגיל 18

תלמידי תיכון או נרשמים מתחת לגיל 18 יוכלו להירשם ללימודים באוניברסיטה הפתוחה על פי ההנחיות המיוחדות בסעיף נרשמים תלמידי תיכון ונרשמים מתחת לגיל 18.

המידע המלא על אפשרויות הלימוד, מרכזי הלימוד, מלגות, דרישות קבלה, וכיו"ב נמצא באתר אקדמיה בתיכון.