למדא - הוצאות הספרים של האוניברסיטה הפתוחה

 
קוראים יקרים,
שמחים שהגעתם אלינו, לעמוד הטעימות של ספרי הוצאות למדא, מבית האוניברסיטה הפתוחה: למדא עיון ולמדא לימוד. כאן תוכלו ליהנות מפרקים נבחרים מספרינו – ללא תשלום.
רוצים לקרוא עוד? מוזמנים להיכנס לחנות שלנו openu.ac.il/lamda, או למצוא אותנו בחנויות הספרים הנבחרות.
 

הפיזיולוגיה של ההתנהגות

לפרק המלא

אנשי מדע ורוח מנסים זה שנים רבות לפענח את מבנהו הסבוך של המוח – האיבר המורכב וללא ספק המרתק ביותר בגוף. הספר מגלה כיצד חושינו פועלים ומהי תפיסת כאב, מה גורם לנו ריגוש ומה מניע התנהגות רבייה, מהי התמכרות ומה מוביל להפרעות פסיכולוגיות ופסיכיאטריות. "הפיזיולוגיה של ההתנהגות" מיועד לסטודנטים לפסיכולוגיה, לביולוגיה ולרפואה, וגם סקרנים מתחומים אחרים ימצאו בו עניין. הקריאה בו אינה מצריכה ידע קודם בנושא. מהדורה מעודכנת זו של הספר מוגשת בתרגום רהוט לעברית, והיא כוללת קישורים אינטראקטיביים המובילים לעזרי למידה שפותחו במיוחד עבורו.

לפרק המלא

מחברים: ניל ר' קרלסון, מליסה א' בירקט

עריכה מדעית של המהדורה העברית: רביד דורון

שנת הוצאה לאור: 2019

תחום דעת: פסיכולוגיה

לתיאור הקורס

לרכישת הספר 

היסטוריה של הפסיכולוגיה

לפרק המלא

הספר מתחקה אחר קורותיה של הפסיכולוגיה מימיה הראשונים, דרך העולם העתיק, ימי הביניים, תקופת הרנסנס ועידן הנאורות ועד ראשית המאה ה־21. הוא דן בסוגיות כמו אפליית נשים ומיעוטים, מעשי זיוף ומרמה, שערוריות מין וטיפולים מדומים, ואף רדיפות רצחניות. הסוגיות מובאות בהקשרן ההיסטורי, החברתי והאינטלקטואלי, והן מלוות במידע מתחומים אחרים, כגון היסטוריה, פילוסופיה, תיאטרון, ארכיאולוגיה ומקרא. היסטוריה של הפסיכולוגיה מיועד לסטודנטים, לפסיכולוגים ולקהל הרחב.

לפרק המלא

מחבר: דניאל אלגום

שנת הוצאה לאור: 2019

תחום דעת: פסיכולוגיה

לתיאור הקורס

לרכישת הספר

אידיאולוגיות פוליטיות מודרניות

לפרק המלא

כולנו נוהגים להשתמש במונחים כמו חירות, צדק וזכויות, ובביטויים שמרן, ליברל או אנרכיסט כשאנו מתארים דעה או עמדה. ואולם, לא תמיד אנו מבינים לעומק את משמעויות המושגים האלה. מהו שוויון, והאם בני האדם באמת נולדים שווים? מהם הערכים או האמונות של הפשיזם ומה המשמעות של ירוקים? ובכלל - מהי אידיאולוגיה? "אידיאולוגיות פוליטיות מודרניות" מציג תמונה עדכנית, מעמיקה ומתוחכמת של תפיסות העולם הפוליטיות העיקריות, עושה זאת בשפה נהירה ונגישה, ומיועד גם לקהל שהנושא חדש עבורו. כל פרק מוקדש להשקפה אחרת - מהאידיאולוגיות המסורתיות של המאה ה-19, כגון ליברליזם, שמרנות וסוציאליזם, ועד החדשות יותר, כמו פמיניזם, אידיאולוגיה ירוקה ורב-תרבותיות.

לפרק המלא

מחבר: אנדרו הייווד

שנת הוצאה לאור: 2019

תחום דעת: מדע המדינה ויחסים בין-לאומיים

לתיאור הקורס

לרכישת הספר

מסעי הצלב: היסטוריה והיסטוריוגרפיה

לפרק המלא

ערים מכותרות בצבא נושאי הצלב, אבירים עטויי שריון, התנגשות צבאית ומפגש בין מזרח ומערב – אלה מקצת הדימויים שמעורר הביטוי מסעי הצלב. מי היו הצלבנים? מה הייתה חשיבותן של ירושלים וארץ הקודש בעולמם של אצילים רמים ושל פשוטי העם? אילו שינויים חוללו המסעות בחיי התושבים במקומות שדרכם עברו, וכיצד הם הטביעו את חותמם בנופי הארץ ובתרבותה? "מסעי הצלב" מתאר את האירועים ההיסטוריים המסעירים הללו, את ראשיתם ואת התפתחותם. הוא מציג עמדות עדכניות במחקר על האידיאולוגיה הצלבנית, אחדות מהן מובאות כאן לראשונה בעברית, וסוקר גישות שונות ולעיתים סותרות להבנתה. מתוארים בו מרכיבים בולטים של ההוויה הנוצרית באירופה בימי הביניים ובראשית העת החדשה, בהם האבירות, הנזירות, העלייה לרגל ותפיסת ארץ-ישראל וגם המסדרים הצבאיים ויחסה של הנצרות ליהודים, למוסלמים ולפגאנים.

לפרק המלא

מחברת: איריס שגריר

שנת הוצאה לאור: בקרוב במהדורה חדשה

תחום דעת: היסטוריה

לתיאור הקורס

לרכישת הספר

הסיפור המעניין על חייו של אולאודה אקוויאנו; או גוסטבוס ואסה, האפריקאי

לפרק המלא

תרגום ראשון לעברית של אחד ממאה ספרי העיון הטובים בכל הזמנים על-פי "הגרדיאן". זהו סיפור על ניצחון גדול של רוח האדם והחופש. אולאודה אקוויאנו נולד באפריקה ב-1745, וכשהיה כבן 11 נחטף לאמריקה, שועבד, ושמו שונה לגוסטבוס ואסה. בעשרים שנות עבדותו הוא נמכר כמה פעמים, התנצר ולימד את עצמו קרוא וכתוב. ב־1766 הצליח לקנות את חירותו, התיישב בלונדון ונרתם לביטולו של סחר העבדים. ספרו, שראה אור בשנת 1789, הוא הידוע ביותר מבין ספרי העבדים המשוחררים שהתגייסו למאבק לביטול סחר העבדים והעבדות באמצעות סיפורם האישי, ומהטקסטים הבודדים המספרים את סיפורו המלא של הסחר בעבדים ושל העבדות הטרנס-אטלנטית: מן השעבוד האכזרי באפריקה, דרך מסע התופת הימי ועד חיי שעבוד ביבשת אמריקה.

לפרק המלא

מחבר: אולאודה אקוויאנו

שנת הוצאה לאור: 2018

תחום דעת: מדע המדינה ויחסים בין-לאומיים

לתיאור הקורס

לרכישת הספר

מבוא לארכיאולוגיה: משלהי תקופת האבן ועד כיבושי אלכסנדר

לפרק המלא

הספר מגולל את תולדות הארץ לאורך כתשעת אלפים שנה - מראשית התקופה הניאוליתית באלף העשירי לפני הספירה ועד כיבושה בידי אלכסנדר מוקדון בשליש האחרון של המאה הרביעית לפני הספירה. מוצגים בו תרבותם החומרית של תושבי הארץ, תפרוסת היישוב וצורתו, הכלכלה, החברה והארגון הפוליטי בתקופות השונות ומערכות היחסים של תושבי הארץ עם העולם סביבם. הפרק הראשון דן ברקע התיאורטי ובמהות הדיסציפלינה הארכיאולוגית. הפרקים השני עד התשיעי מתארים את תולדותיה של הארץ לפי תקופות, תוך הדגשת מגוון ההיבטים של התרבות החומרית: מערך היישוב, אדריכלות פרטית וציבורית, מלאכות, תעשיות וטכנולוגיות, קבורה, קשרי מסחר בינלאומיים ומאפיינים נוספים של התקופה. הדיון הנרחב בממצאים משרטט תמונה כוללת ועדכנית של תהליכים מדיניים, פוליטיים, חברתיים, כלכליים ותרבותיים שאפיינו את ארץ-ישראל לאורך השנים. פרק נפרד עוסק בהרחבה בהתפתחות הכתב והכתיבה, מראשיתם ועד שלהי התקופה הפרסית.

לפרק המלא

עורכים: אברהם פאוסט, חיה כץ

שנת הוצאה לאור: 2019

תחום דעת: ארכיאולוגיה, היסטוריה

לתיאור הקורס

לרכישת הספר

השביתה: משפט, היסטוריה ופוליטיקה

לפרק המלא

כולנו מכירים את השביתות הגדולות הפורצות מדי פעם במשק, כמו אלה של עובדי הנמלים, המצילים וארגוני המורים. אבל מה באמת אנחנו יודעים עליהן? מהו מעמדה של שביתה כזכות אדם וכזכות חוקתית? מה נחשב עילה לשביתה ומהם האמצעים להגבלתה? זהו הספר המקיף הראשון העוסק בתופעה רב-ממדית זו, על שלל היבטיה: ההיסטוריים, הפוליטיים, החברתיים והמשפטיים. הוא דן בתולדות השביתה בעולם ובישראל, בסיבותיה, במאבקים קיבוציים, בשביתות פוליטיות וגם באירועים בני זמננו, כמו שביתה וירטואלית.

לפרק המלא

מחברת: לילך ליטור

שנת הוצאה לאור: 2019

תחום דעת: לימודי דמוקרטיה בין-תחומים, ממשל ומדיניות ציבורית

לתיאור הקורס

לרכישת הספר

עולם במלחמה: יחסים בין העמים 1945-1900

לפרק המלא

לשתי מלחמות העולם ולשנים שביניהן השלכות מרחיקות לכת על עיצוב האנושות. בשנים סוערות אלה נפגעו חייהם של מיליוני אנשים בצורה חסרת תקדים, וצמחו תנועות לאומיות שחותמן על המחשבה המדינית, על הכלכלה ועל הטכנולוגיה ניכרת עד ימינו. "עולם במלחמה" מנתח את הגורמים לתהליכים אלה משתי נקודות מבט: השינויים הפוליטיים, הכלכליים והאידיאולוגיים שהתרחשו במדינות מרכזיות מראשית המאה ה־20, והשפעתן של תהפוכות אלה על המערכת הבין־לאומית. לספר מצורפות תעודות היסטוריות מקוריות, לראשונה בתרגום לעברית.

לפרק המלא

מחבר: סטיוארט כהן

שנת הוצאה לאור: 2019

תחום דעת: מדע המדינה ויחסים בין-לאומיים

לתיאור הקורס

לרכישת הספר

מדודלי לדיגיטלי

לפרק המלא

"מדודלי לדיגיטלי" הינו ספר יסודי ומרתק על ההיסטוריה של הטלוויזיה לילדים בישראל, הבוחן את התמורות שחלו בחמישים שנות פעילותה הראשונות (2016-1966). על בסיס מידע היסטורי וראיונות עם יוצרים ואנשי הפקה מתשעה ערוצי ילדים מרכזיים הספר מנתח את התפתחות הטלוויזיה לילדים על רקע השינויים החברתיים, התרבותיים והטכנולוגיים שחלו בישראל. ובמקביל מתייחס להקשר רחב יותר של שינויים בזירת התקשורת העולמית ובמיוחד בתחום הצע הערוצים והתכנים לילדים.

לפרק המלא

מחבר: יובל גוז'נסקי

שנת הוצאה לאור: 2019

לצפייה במחבר מדבר על ספרו

לרכישת הספר

בית מול הים: חיי יומיום בקיבוץ של ראשית שנות האלפיים

לפרק המלא

אתנוגרפיה עשירה וייחודית המתחקה אחר חיי היומיום בקיבוץ שמצוי בתהליכי שינוי והפרטה. לצד תובנות סוציולוגיות ואנתרופולוגיות הספר מציע לקורא מבט 'מלמטה למעלה' המעמיד תמונה רחבה, מורכבת ורבת ניגודים של מציאות חיים בקיבוץ משתנה. הספר זכה בפרס קרן גולדברג לכתבי יד מצטיינים מטעם "למדא עיון" לשנת תשע"ו.

לפרק המלא

מחברת: תמה חלפין

שנת הוצאה לאור: 2019

לצפייה במחברת מדברת על ספרה

לרכישת הספר

פטריוטים ללא מולדת: האורתודוקסיה בהונגריה מאמנציפציה לשואה

לפרק המלא

הספר הוא נדבך נוסף וחשוב בחקר האורתודוקסיה היהודית וההיסטוריוגרפיה של היהודים בעת החדשה. הוא עוסק בקשר שבין יהדות להונגריות באחת מתקופות המשבר הקריטיות של יהודי הונגריה, תוך לימוד הקורא על הקבוצות השונות, הפוליטיקה הפנים־יהודית, הציונות, היחסים עם הנוצרים ועוד בקורותיה של אותה תפוצה. כל זאת בהתבסס על תשתית רחבה של מקורות היסטוריים – קטעי עיתונות, שו"ת, תכתובות אישיות ועוד – שמלמדים פרק מרתק על תולדותיה של המודרניזציה ועל התפתחותה של הזהות היהודית.

לפרק המלא

מחבר: יהודה הרטמן

שנת הוצאה לאור: 2020

לצפייה במחבר מדבר על ספרו

לרכישת הספר